Отворете
Близо

Детски страхове, поглед от психолог. Интересни неща в мрежата! Филофобия - страх от влюбване

Мишена:осъзнаване на нечии емоционални състоянияи взаимоотношения: превенция и корекция на страхове; развитие на връзката между чувства и воля.

Задачи:

1. Образователни:

  • научете се да анализирате прочетения текст (отговаряйте на въпроси, композирайте разказ);
  • затвърдете способността да използвате поговорки;
  • научите способността да правите заключения в различни ситуации.

2. Образователни:

  • насърчаване на осъзнаването на децата за възможността за самостоятелно управление на вътрешното им състояние;
  • научи се да се биеш отрицателни чертихарактер;
  • развийте доброволност.

3. Коректив:

  • развиват творческо въображение и фантазия;
  • научете се да се ориентирате в големи и малки пространства;
  • развиват усещането за допир и двигателните умения на ръцете.

Видимост:плакати с поговорки за страха.

Предварителна работа:

  1. Изработка на плакати, апликации.
  2. Запомняне на стихове и поговорки за страха.
  3. Подготовка на сцената.

Прогрес на урока

Способността да чувства е дадена само на човека. Няма нито едно „лошо“, „глупаво“ или „ненужно“ чувство. Само действията са такива. Светът на чувствата е много ярък, интересен, мистериозен свят. И всеки от нас има своя - уникална, удивителна, индивидуална. Ние винаги, във всяка житейска ситуация, изпитваме различни чувства. По-точно, когато чувстваме, ние се тревожим.

Днес ще говорим за едно от чувствата – страхът.

(Звучи песен от анимационен филм за призраци.)

Колко от вас някога са се сблъсквали с това чувство? (Отговори от момчетата.)

Как се почувствахте от това? (Безпомощност, несигурност, объркване.)

как се държахте (Мобилизиран или, обратно, загубен способността да се движи.)

Какво най-често предизвиква страх у вас? (Тъмнина, куче, зъл човек, неизвестен.)

Браво момчета, вашите отговори ще ви помогнат много. Вече знаем, че емоциите могат да бъдат изразени чрез изражението на лицето, позите и речта. Нека нарисуваме портрет на човек, който се страхува.

(Момчетата залепват очертанията на лицето и различни опции за вежди, очи и уста върху ватман. Правилен вариант– повдигнати вежди, разширени очи и леко отворена уста.)

Нека назовем подобни чувства, когато видим такова лице.

(Всеки поред дава своя отговор; печели този, който назове последния вариант. Страх, трепет, ужас, безпокойство, безпокойство, опасение, уплаха, ужас.)

Как смятате. Еднакво силни ли са тези чувства? Нека подредим думите: тревожност, ужас, страх, така че силата на тези емоции да се увеличи. (Безпокойство, страх, ужас.)

Много добър и известен писателпише Н. Носов забавна историяза страха "Жива шапка". Вие и аз сме го чели преди. А сега ще ви задам няколко въпроса относно съдържанието на тази история.

  1. Хареса ли ви историята и защо? (Да, той е забавен и необичаен.)
  2. Защо момчетата се страхуваха? (Беше страшно, че самата шапка се движи.)
  3. Защо не избягаха, а напротив, започнаха да изследват и да наблюдават шапката? (Те се чудеха защо се случва това.)

Можем да заключим: страхът се ражда в резултат на интерес към нещо необичайно. Ако Вовка беше сам, щеше ли да гледа шапката? Ако бяхте в тази ситуация с някого или сами, чувствата ви щяха ли да бъдат различни? Изводът е следният: страхът е социална емоция; други могат да ви заразят със страх или да добавят смелост и увереност.

Възможно ли е да се преодолее страхът? И как да го преодолеем? Сега ще ви прочета разказ от С. Афонкин „Как да преодолеем страха?“

Има много страшни неща по света - тъмни, дълги коридори и подозрителни кучета с големи зъби. Вълци, които се крият в гъстата гора, и паяци с дълги космати крака. Отровни и много хапещи змии, гръмотевици, тътен над главите им и проблясващи светкавици. А Баба Яга от приказките? Само за момент той ще се промъкне в къщата или ще влети в отворен прозорец, когато никой от възрастните не е у дома. Но в действителност изглежда само страшно. В тъмните ъгли няма нищо интересно освен прах. Помислете - откъде ще дойде нещо, ако къщата е здраво заключена? Кучетата никога няма да нападнат деца. И ако кучето седи и пази нещо, не го приближавайте. Тя е на работа. Вълците отдавна се крият от хората в далечни гори. Дори са взети под закрила. Помислете - къде ще се появи вълк в град или град? Паяците не нараняват никого, освен мухите. Змиите се опитват да избягат, когато видят човек. Помислете - ако не хванете змията за опашката или не я заплашите с пръчка, защо ще се бие с човек. Гръмът е просто звук. Може ли звукът да причини вреда? Ако помислите внимателно, няма да се страхувате и ще победите всичките си страхове!

Как мислите, че може да се нарече човек, който се страхува? (Страхливец.)

(Въз основа на вече прочетена история, която Л. Пантелеев описва в разказа си „Честна дума“, се води дискусия.)

Мислите ли, че момчето се страхуваше? Може ли да се нарече страхливец, защо? (Момчето се страхуваше, но не си тръгна, преодоля страха си, което означава, че не е страхливец.)

Кой тогава може да се нарече страхливец? (Някой, който не може да преодолее страха си или не иска да опита.)

Как наричаме хората, които знаят как да преодолеят страха си? (Смело, смело, смело, безкористно.)

Посочете такива герои: приказни, съществуващи или вашите приятели и семейство, защо ги смятате за смели. Възможно ли е да се научим да бъдем смели?

Нека си припомним ситуации, в които сте изпитали страх или сте проявили смелост, храброст, безстрашие и попълнете таблицата.

Сега нека да разгледаме тази ситуация: майка и малко дете отидоха в метрото, където имаше много хора, а момчето се изгуби на гарата. Какво направиха майката, момчето и хората около тях в такава ситуация? Какво правеха те? (Момчето остана на мястото си, привличайки вниманието на възрастните; други задаваха въпроси и се обаждаха на полицията.)

Колко ефективни бяха техните действия? (Свържете се с дежурния по гарата, успокойте детето, майката също се обърна към дежурния по гарата.)

Как се почувстваха момчето и хората около него? (Момче – уплаха, страх; други – уплаха, страх за детето, чувство на участие и емпатия.)

Помислете за това: страхът пречка ли е или помага? И как се проявява това? (И пречи, защото преживявате дискомфорт, мислите стават неподредени и това помага, когато се опитвате да промените себе си към по-добро.)

Има много поговорки за страха, назовете някои от тях. (Това е нещо страшно от самото начало. Страхът ходи по крака на хлебарки. Страхувайте се от очите си, ръцете ви го правят. Да се ​​страхувате от вълци означава да сте без гъбички. Да се ​​страхувате от смъртта означава да не живеете в света.)

Описахте страха си на лист хартия предварително, сега вземете тези листове и ги накъсайте на малки парчета. Съберете парчетата в торба и я изхвърлете. Ето как се опитвате да се отървете от тях. Сега нека опишем поведението на хората, които се страхуват от нещо. Застанете в кръг и повтаряйте след мен: сгушен на топка, замръзнал, вдигнати вежди, широко отворени очи, страх да диша и да се движи, отворена уста, глава прибрана в раменете, ръце, стиснати за стола, сякаш се страхуват да паднат, треперещи, тракане на зъби, думи Не можем да кажем, брр, колко е страшно. Всичко!!!

Починете си малко и нека се опитаме да опишем поведението на хора, които не се страхуват, които изпитват удовлетворение и доволство. Застанете в кръг и повторете след мен: изправете се, отпуснете се, разклатете се свободно с всяка ръка на свой ред, с двете ръце заедно; усмихваме се, намигаме си весело, галим се по гърдите, по главата. Ето ни колко сме умни и смели, от нищо не ни е страх!

И в края на нашия урок момчетата ще рецитират стиховете, които са подготвили.

Г. Семенов „Щастлива грешка“.

Страхът ме изплаши толкова много
В тъмнината на портата,
Че уплашено извиках „ах!“
Точно обратното.
Извиках „ха!“ и моментално се уплаших
Сгушен под оградата...
Самият той се разсърди! И думата "ах!"
От тогава съм забравил.

В. Кудрявцев “Страх”.

Страхът има големи очи.
Страхът няма зъби - той има зъби.
Страхът има корем като буре,
Страхът има желание
Има - грабни
Хапнете, дори яжте!
Страхливецът ще измисли страх
И ахва жално: "Ах!"
И не ме е страх от нищо
Ще измисля страх и ще се смея.

Социален час в 3 клас.

Подготвени

Савинчева О.В.

Предмет: Какво е страх? Страж или враг?

Цел: Научаване на начини за саморегулиране на поведението в екстремни ситуации.

Задачи:

Разширете разбирането на учениците за влиянието на чувството на страх върху психозата физиологично състояниелице;

Покажете начини за саморегулиране на поведението в екстремни ситуации;

Развиват комуникативните и творчески способности на учениците.

Прогрес на урока:

1.Орг.момент.

Здравейте деца. Днес имаме гости. Нека ги поздравим.

Погледнете дъската и кажете:

Какъв символ на дейност виждате на дъската?(слайд1)

Каква е нашата основна цел на тези класове? (научете се да имате добро отношение към другите, един към друг, към себе си, да се научите да преодолявате трудностите, които възникват...)

2. Психологическо настроение.

Дръжте се за ръце, обърнете се един към друг и се усмихнете, пожелайте на съседа си Имайте добро настроение. Сега повторете след мен: ние сме заедно, много сме. В трудни моменти ще се притечем на помощ. Всяка минута ще ставаме все по-силни и по-силни.

3.Повторение.

Погледнете на дъската, каква задача трябва да изпълните?

Определете какви чувства изпитва човек?

(слайд 2-3)

Покажете тези емоции на лицата си.

4. Играта „От какво се страхуваше момчето?“

Сега чуйте историята.

„Имало едно време един малък човек. (слайд4 ) Всичко беше наред с него: любимите му майка и баща, брат, сестра, дядо, баба, коте, куче, хамстер и аквариумни рибки. Но имаше едно лошо нещо с малкия човек: той се страхуваше от нещо. Помислете от какво може да се страхува? Поставете се на мястото на малкия човек.

(Отговорите се записват от учителя).

И така, малкото човече се страхуваше... (изявленията на децата се повтарят и обобщават)

5. Физически упражнения

Да се ​​престорим, че ни е страх. Скрийте главата си в раменете си, стиснете, огънете коленете си и се опитайте да почувствате чувствата, които сте изпитали в ситуация, в която сте се страхували.

В живота често се оказваме в ситуации, в които се страхуваме. Няма хора, които да не се страхуват от нищо. Ето колко различни страхове нарекохте. Защо възникват и как могат да бъдат преодолени? Ето за това ще говорим.

6. Упражнение „Тясто на страха“.

Вече назовахте страховете си, опитайте се да си спомните най-лошия си страх и да го свържете с някакъв цвят. Вземете този цвят и начертайте петно ​​върху лист хартия. От една страна. Размерът е по Ваша преценка. Сега огънете листчето, натиснете го и го отворете. Какво виждаш? Мястото ви е удвоило размера си. Същото се случва и с човек, който губи самоконтрол.

7. Информация.

Нека да разгледаме самата дума СТРАХ,(слайд 7) по звучене и значение отговаря на думата СТРАЖ, СТРАЖ. Първоначално функцията на страха е да защитава човека. А мислите му са СТРАЖИ, проявяващи ВНИМАНИЕ, предпазващи го от неприятности.

Има два вида страх. Първото е основно внимание, предупреждение за реална опасности предпазва от неприятности. Зад предпазливостта стои инстинктът за запазване на живота. Предпазливостта, нейният физиологичен компонент, принуждава човек да бъде в състояние на готовност за възможно бързо действие, адреналин и други хормони се отделят в кръвта, броят на сърдечните удари се увеличава и артериално налягане, мускулите на тялото се напрягат. Такъв страх помага да се избегне опасността.

Вторият вид страх е фалшив, илюзорен страх. Възниква поради погрешно възприемане на околния свят. Но по силата на въздействието си той по нищо не отстъпва на истинския страх. Много хора са добре запознати с чувството на страх, което може да възникне, ако сте сами вкъщи и не сте стари, а навън има гръмотевична буря и родителите ви няма да се върнат от работа скоро. Най-малкото шумолене, звуци, идващи отзад затворено предна врата, - всичко може да ви хвърли в паника. И причината за това е илюзорен страх, който се основава на фалшиво възприемане на заобикалящата реалност. Не напразно хората имат поговорка: "Страхът има големи очи!"

Страхът е неразделна част от инстинкта за самосъхранение; страхът предупреждава възможна опасност, ни показва, че пътят, по който вървим, може да доведе до проблеми. Илюзорният, фалшив, ненужен страх обаче само пречи и създава много ненужни проблеми. От това следва, че човек трябва да може да прави разлика между страховете и да си задава въпроса: колко необходим е страхът, предупреждава ли за реална опасност, колко илюзорен е този или онзи страх?

Кажете ми, как все още можете да преодолеете страха си?

- И имам няколко начина да преодолеете страха.

Бележка

Метод 1 е най-лесният. Станахме. Започваме да дишаме бавно и дълбоко. Повторете 10 пъти.

Метод 2 - напишете нашите страхове на листчета или ги нарисувайте, накъсайте ги на малки парченца и ги изхвърлете в кошчето.

3 начин - у дома. Добавете няколко капки мента или лимоново масловърху носната си кърпа и, ако е необходимо, вдишвайте тези миризми. Ще се почувствате по-уверени. А маслото от сандалово дърво не само ще успокои и облекчи безпокойството, но и ще подобри настроението ви.

Метод 4 е най-вкусен. Оранжевите и червените плодове намаляват безпокойството и страха: мандарини, портокали, райска ябълка и моркови. С какво ще те почерпя.

8. Погледнете малкия човек, в какво се е превърнал?(слайд 7) Пожелавам ти също да си бодър и уверен. И какво му помогна да преодолее страха си.(Дешифрира думата)(слайд 7)

S – щастие, топлина

Т - партньорство

Технологична карта на кръга по безопасност на живота

Предмет: "Страх. Изследвания, тайни, загадки"

Дата на: 17 септември 2015 г

място: Гимназия MBOU на името на. КАТО. Пушкин, клас 3 "А"

Мишена: .

Планирани резултати:

    да формират представи на децата за понятието страх

    разработване на начини за преодоляване на страховете на учениците

    запознаване на учениците с поучителни произведения за страха и преодоляването му;

    лично:

    • развийте способността да управлявате страховете си;

      развиват способността за оценка на различни житейски ситуации и справяне с тях;

      развиват толерантно отношение към страховете на другите хора;

    мета-предмет:

    предмет:

    • развиват уменияадекватно оценявайте собственото си поведение и поведението на другите;

      формират основата на самоконтрола;

      овладяване на определени умения и способности, които могат да бъдат полезни в бъдещия живот на учениците;

форма:

Форма на обучение:

Методи на обучение:

Образователни средства:

Образователни ресурси:

    кръг

    по време на експозиция: извънкласни

    по методи: словесно, визуално

    Пза студентската организация: колективен

    методи за формиране на личностно съзнание: история, разговор, илюстрации, практически опит

    методи за организиране на дейности и развиване на опит социално поведениеличност: упражнение, работа с учебник.

    методи за стимулиране и мотивиране на индивидуалната активност и поведение:създаване на ситуация на емоционални и естетически преживявания, насърчаване на успеха

    учебници,

    мултимедия

    илюстрации

страх. Изследвания, тайни, загадки.

Здравейте! Седни. Радвам се да те видя. И днес ще проведа клуб по безопасност на живота с вас. Казвам се Анастасия Александровна.

Момчета, днес ни предстои опасно, но много вълнуващо пътуване. За да разберете на какво ще бъде посветено, чуйте кратък разказ.

Когато дойде тъмнината

Понякога може да бъде страшно.

Всичко, което виждам на бял свят

Изведнъж ми се изплъзва.

Гледам къщата с тревога,

Сякаш ми е непознат.

Но мама е наблизо. Ето я

Пали лампата до прозореца

И отваря вратата по-широко.

Сега не е толкова тъмно.

И пак в моята стая

Виждам всичките си приятели:

Играчки до вратата в ъгъла,

И двете чехли са на пода,

Дрехи, рафтове, гардероб, нощна лампа,

Легло, възглавница, купчина книги.

Тогава страхът ми изчезва.

Все пак всичко около мен ми е познато.

Имам една проста тайна:

Сприятелихме се с тъмнината.

Кой ще ми каже за какво е това стихотворение?

Разбира се, става дума за страха от тъмното. Някой от вас също ли се страхува от нея?

Тогава ви съветвам да направите същото като героя на това стихотворение. Какво е направил?

Точно така, той се сприятели с тъмнината. Видях, че през нощта всичко е както през деня. И изобщо не е страшно. Но днес ще говорим не само за това какво представляват страховете, но и как да се сприятеляваме с тях. Не напразно нашата тема се нарича „Изследвания, тайни, загадки“. Тази тема е много забавна и дори мистична. В края на краищата не всеки от нас се страхува от кучета или паяци; мнозина изпитват страх, когато говорят за призраци и извънземни.

Готови ли сте заедно да преодолеем страховете си? Тогава да започваме.

Вижте слайда. Познавате ли това момче? От кой филм е?

Разбира се, това е Кевин от филма „Сам вкъщи“. Спомняте ли си как Кевин се страхуваше да остане сам вкъщи? Но той преодоля страха си и ще ни помогне с това.

И първата точка от нашето пътуване"Проучване" .

На всеки ред се предлага един от най-популярните страхове:

Първи ред - страх от височини

Втори ред - страх от насекоми, змии

Трети ред - страх от коли и пътища

Четвърти ред - страх от кучета и други животни

Пети ред - страх от наказание

Всеки от вас трябва да помисли как може да преодолее страха, който е наследил. Помислете за няколко минути. (Децата изразяват мнението си, споделят мнението си).

Виждам, че всеки от вас искрено иска да се пребори със страховете си. Да видим какво може да ни предложи Кевин.

Първият ни бешестрах от височини . Кевин казва: „Нормално е да се страхуваш от височини. Не трябва да избягвате страховете си. Съгласете се да се плъзнете по висока пързалка през зимата или да карате виенско колело. Сигурен съм, че впечатленията, които ще получите от тази постъпка, ще бъдат по-силни от страха от височини.” Е, правилни ли бяха вашите предположения?

По-нататъкстрах от насекоми и змии . „Знаете ли, че е много по-вероятно тухла да падне върху главата ви, отколкото да бъдете ухапан от паяк? Но много хора се страхуват от това, нали? Предлагам ви да си представите, че паякът плете мрежата си не за да се страхувате от него, а като чичо Шнюк от анимационния филм „Лунтик“ - за да можете да скочите върху него като на батут или да издухате сапунени мехури през него. Какви забавни методи има Кевин, нали момчета?

Следващиястрах от автомобили и пътища . Този път Кевин мисли по-дълго, но и тук може да предложи свой собствен метод. „Този ​​страх е труден за преодоляване, защото всеки от нас може да види различни ситуации на градската улица. Основното нещо е сами да следвате правилата. Ако сте внимателни и внимателни, скоро този страх ще изчезне сам. и аз го имах"

- Страх от кучета и други животни . „Този ​​страх не възниква просто така, очевидно преди това сте били обидени от едно или друго животно, което сега предизвиква страх. След като започнете да вярвате, че кучетата са... най-добри приятеличовек, този страх ще изчезне от само себе си. Ако става въпрос за друго животно, вярвайте, че те не нападат без причина. Може би вината беше твоя тогава. Колкото по-уважителен сте към тях, толкова по-малко злонамерени ще ви възприемат. Поучителен съвет, нали?

Най-честострах от наказание . „Всеки от нас се обижда пред родителите или учителите си, пред бабите си или пред по-големите си братя. Основният ми съвет е да можете да ги признаете. Ако си кажете за постъпката си, няма да ви се скарат. Е, или само малко“, смее се Кевин.

Е, момчета, Кевин помогна ли ви? Ще се опиташ ли да се вслушаш в съвета му?

Страхотно, сега следващата точка, върху която ще се съсредоточим, е -"тайни" . А какво може да разкрие тайните по-добре от една книга? За да направите това, нека се обърнем към нашия учебник. Отваряме страница 146 и виждаме заглавието „Умението да преодоляваш страха“. (Децата четат страниците на учебника и обсъждат с учителя. След прочитането учителят задава въпроси).

Тези страхове възникват в резултат на всякакви извънредни ситуации. Страница 148 показва хора от четири професии, които ни помагат да се борим не само извънредни ситуации, но и със страховете ни. Нека назовем тези професии: лекар, полицай, спасител и пожарникар.

Какви нови неща научихте, след като прочетохте?

Вероятно сте уморени, нека да си починем.

Отварям прозореца

И си поемам дълбоко въздух.

Ще махна с ръка към слънцето,

И ще скоча в гората.

Ще се въртя на поляната,

Мога да достигна тревата с ръка.

Просто станах уверен

Че спрях да се страхувам.

Забравихте ли за Кевин? Той много обича Русия, има много приятели тук. Но един от тях се нуждае от вашата помощ. Това е третата точка от нашето пътуване -"Пъзели". Получих това писмо:

„Скъпи момчета и момичета, моята приятелка Петя има нужда от вашата помощ. Чух, че си се научил да се справяш със страховете си. Помогнете му, моля. Ето това е нещото. Петя живее на село и много се страхува...”

Момчета, вижте, някакъв вирус е съсипал писмото на Кевин и не можем да прочетем от какво се страхува момчето. Да предположим от какво може да се страхува Петя. Как смятате? Имайте предвид, че живее в селото.

Вижте, съобщението идва в много кратки откъси от „змии и паяци“. Е, прав ли беше?

Добре, но откъде може да дойде този страх?

И отново дойде частта от писмото: „един ден той се прибираше вкъщи по тъмно и стъпи на нещо хлъзгаво. Като се вгледа по-внимателно, видя змия да съска към него. Изплашен, той тича толкова бързо, че след няколко минути се озова у дома. Моля, помогнете му да преодолее страха си, защото сега го е страх да излезе на разходка.

Е, момчета, помогнахме ли на Петя, какво мислите?

В оставащото време искам бързо да нарисувате страха си. Дават ви се няколко минути.

Сега, след като имате картина на страха си, можете да правите каквото искате с него: можете да го смачкате, можете да го разкъсате и ако все още не сте готови да се разделите със страха си, тогава можете да го запазите и да го направите когато си готов.

(В оставащото време децата трябва да попълнят кръстословица, ключова думакоето е „страх“)

За да преодолеете този страх, трябва да се плъзнете по пързалка или да карате виенско колело (вис.)

Малките деца се страхуват особено от нея, затова спят с нея меки играчки(тъмнина)

Дори възрастните се страхуват от това, което се движи по пътя с висока скорост (транспорт)

Децата са особено уплашени от бръмченето и способността си да се движат бързо (насекоми)

Учениците се страхуват особено от това от родители или учители (наказание)

Това приключва нашия урок. Кевин се сбогува с вас и ви напомня, че е добре да се страхувате.

Най-екзотичните страхове, които хората изпитват.

Свикнали сме, че много хора се страхуват от змии, паяци или височини и това дори е разбираемо. Но понякога са напълно странни страхове- като страх от копчета или балони, които не изглеждат чак толкова смешни за тези, които страдат от тях.

Ето 25 от най-странните човешки фобии, много от които всъщност могат да бъдат сериозно разстройство и да причинят големи проблеми на човек.

Акрибофобията е натрапчив страх от неразбиране на смисъла на това, което четете.

Понякога може да стане признак на шизофрения (когато пациентите се оплакват, че фразата се разпада на думи и отделни срички).

Hexakosioyhexekontahexaphobia - страх от числото 666

Атаката на това заболяване беше показана в епизода "The Honking" на анимационния сериал Futurama. Тогава Бендер се страхуваше от отражението в огледалото на отразените символи „0101100101“ (666 в двоичната бройна система).

Известни са няколко случая, при които номерата на транспортните маршрути са били променени на различен номер, за да се избегне това.

Hi- говори сама за себе си - страх от дълги думи

Гносиофобия (епистемофобия) - страх от придобиване на знания

Логично е, че 70% от хората, страдащи от тази фобия, са жители на мегаполиси и големи градове. Тази фобия се среща и при „децата на Маугли“, които са израснали извън човешкото общество.

Хидрософобия - страх от изпотяване и настинка или страх да не станете източник на неприятна миризма

Страдащите от тази фобия могат да завиждат на птиците – те нямат потни жлези, както зайците и прасетата не отделят пот.
Декстрофобията е страх от предмети, разположени отдясно на пациента.

Корените на болестта очевидно се връщат в детството - когато човек е свикнал да очаква опасност отдясно.

Дорофобия - страх от получаване или даване на подаръци

Това не е смешна фобия, но сериозен проблем, която се основава на детски комплекси и упреци.

Кумпунофобия - страх от копчета

1 човек от 75 000 страда от тази фобия; ние не съветваме такива хора да гледат анимационния филм „Коралайн в страната на кошмарите“ - за тях това ще бъде истински кошмар.

Лаканофобия - страх от зеленчуци

Човек, страдащ от това заболяване, може да почувства гадене, замайване и учестено дишане при вида на зеленчуци. Миризмата също е непоносима. Някои няма да ядат продукт, който има зеленчук до него.

Нефофобия - страх от облаци

С течение на времето може да приеме други форми и да се развие в страх от мъгла или въздух.

Омфалофобия - страх от пъпа

Хората, страдащи от тази фобия, се страхуват някой да докосне пъпа им и се страхуват да докосват или гледат пъпа на други хора. Този страх често се причинява от връзката на пъпа с пъпната връв и утробата на майката. Понякога омфалофобите се страхуват дори да си помислят за пъпа.

Омброфобия - страх от дъжд

Страхът може да доведе до сериозни пристъп на паника. Смята се, че страхът от дъжд може да се развие по няколко причини, включително защото на децата често се казва да не излизат навън в дъжда, добавяйки, че могат да се разболеят. Освен това дъждът често се свързва с депресия.

Пентерафобия - страх от свекърва

Това може да е причината за много шеги, но в действителност това е вид разстройство, когато човек просто не може да общува с тъщата (или свекърва си).

Погонофобия - страх от бради

Водещият Джеръми Паксман обвини Би Би Си в погонофобия, след като беше критикуван, че се появи в Newsnight с брада.

Папафобия - страх от папата

Достатъчно рядко събитие. Тя е тясно свързана с йерофобията (страх от духовници или религиозни предмети). Този страх обикновено възниква в резултат на травма, свързана с папата.

Трипофобия - страх от натрупване на дупки

Хората, страдащи от трипофобия, се страхуват от предмети с много малки дупки - те са свързани с опасност. Досега този вид страх не е включен в официалния списък на фобиите, въпреки че според някои доклади хиляди хора страдат от него.

Трипофобите се страхуват от предмети като пчелни пити, гъби или растения, които имат много малки дупки. Симптомите на трипофобията могат да включват гадене, сърбеж и дори пристъпи на паника.

Chairophobia - страх от смях в неподходящи ситуации (например на погребение)

Механизмът на този страх е свързан с защитна реакцияорганизъм, който може да реагира странно на шокираща ситуация и да се защити с проява на радост.

Хронофобия - страх от времето

Човек е преследван от мисли за времето, тревожно очакване - "кога ще дойде часът X", "струва ми се, че това никога няма да свърши", и страх от бъдещето, от бързината на времето, мисли в стил „Нямах време (няма да имам време)“, „колко време имам още“ и т.н.

Човек спира да забелязва живота, цялото внимание се фокусира върху изтичането на времето и върху тревожността и депресията, които са свързани с него.

Филофобия - страх от влюбване

Някои психолози обаче смятат, че филофобията е прикрит страх от отхвърляне или просто липса на самочувствие.

На фона на бързото развитие на интернет се появиха непознати досега фобии, свързани с джаджи и комуникация в социалните мрежи.

Пунктуафобия - страх от получаване на съобщение с точка в края

Липсата на емотикон означава, че разговорът е сериозен или че събеседникът е отговорил твърде остро.

Ретерофобия - страх от правописна грешка на дума или незабелязване на автокорекция

След това трябва да проверите написаното няколко пъти. Между другото, можете да изключите автоматичната корекция - и животът веднага ще стане малко по-лесен.

Имоджифобия – страх да не бъдете разбрани погрешно, когато използвате емотикони или стикери

В този случай човекът е уплашен от факта, че е изпратил котка или нещо друго несериозно в чата.

Страхът е фундаментална емоция, една от най-важните и мощни, присъщи на хората.„Страхът има големи очи“ е добре позната поговорка, че не е нужно да раздувате страха си от каквото и да било. Откъде идват страховете, понякога непонятни за възрастните, които понякога изглеждат като капризи и глупости. Или може би самите възрастни ги провокират?

Когато детето се страхува от нещо, това е сериозно. Страховете съпътстват човек през целия му живот. Освен това дори когато започнем да осъзнаваме и разбираме от какво се страхуваме. Дори хората имат страхове кърмачетакато физиологично състояние. Не страх от тъмнина или самота, а страх като физиологична реакция, като уплаха (остър звук, ярка светлина, внезапно движение). Бебето потръпва, свива се и започва да крещи. В старите времена казаха, че ако детето крещи, трябва да го кръстите, страхът ще изчезне.

Ако класифицираме по възраст, тогава на 1-3 години страховете са свързани с нещо реално (страх от гръмотевични бури, височини, горещи неща). Те са свързани с неопитността на детето: нещо дрънка, но какво не е ясно. На 3-7 годишна възраст възникват приказни страхове (страхове от нещо мистично). Детето има силно развито въображение. Може да си представи нещо: някой се взира в тъмното, корените на дърветата се превръщат в чудовища, в морето живее ужасно чудовище... Страховете нямат основания в реалността. Детето може да сънува образи на нещо, което никога не е виждало или чувало.

  • На възраст 7-11 години се появяват социални страхове (страх от оценка, страх от провал, страх от наказание, страх от хора от " голям свят“: например директор на училище, главен учител).
  • На възраст 11-15 години децата активно изграждат междуличностни отношения (общуване в група, с приятели, с противоположния пол). Страховете са свързани със сферата на общуване: няма да бъдете приети в екипа, няма да бъдете като всички останали. Да си спомним филма "Плашилото" - страхът да не бъдеш приет от група връстници.
  • На 15-18 години - екзистенциален страх: страх от порастване, смърт, самота, стареене, страх от загуба, страх от вземане на важно житейско решение.

Страховете могат да бъдат и полезни (защитни). Те предпазват детето от някаква опасност: какво би станало, ако детето не се страхуваше да пъхне пръстите си в контакт, да скочи от балкона или да се хвърли върху куче с пръчка? Детето знае, че боли и може да причини нараняване. Тоест такива страхове помагат на детето и го предпазват от опасност. Спомнете си например експеримента на американския психолог Джеймс Гибсън. Обикновената маса имаше стъклена надставка. Майката на детето седна на ръба на стъклото. Подът отдолу беше облицован с плочки. Когато детето пропълзя до ръба на масата, където започваше стъклото, то видя плочката през стъклото и я възприе като края на масата. А от другата страна на масата стоеше майка му и нежно го викаше: „Пълзи тук, малкия ми!” Детето спря на този ръб, след което започна да се движи напред-назад. Личеше си, че го е страх. Накрая седна и започна да плаче. Личеше си, че се страхува от височини. Този експеримент показва, че детето има естествена защитна реакция.

Детето, което изпитва страх, не е в състояние да се справи с него само. Възрастните трябва да помогнат при идентифицирането и справянето със страховете. Но преди да помогнете на дете, трябва да знаете причината за страха. нека помислим възможни причинипоявата на страхове. На първо място бих поставил страхове, които се появяват под влияние на дефекти в семейното възпитание:

  • Неадекватни позиции в образованието. Най-податливи на страх са само децата в семейството. Такова дете е в по-близък контакт с родителите си и по-лесно приема техните притеснения. Родителите, често обзети от безпокойство, че нямат време да направят нещо за развитието на детето, се стремят да засилят възпитанието максимално. Страхувайки се, че детето им няма да отговаря на социалните стандарти, те поставят високи изисквания към децата и вдигат високо „летвата“, несъобразена с възможностите на детето. В резултат на това децата се развиват неоснователни страховеда не съответства на нещо, да бъде непризнат от някого. Често не могат да се справят с преживяванията си и се чувстват нещастни. Освен това прекалено защитените деца не могат да покажат достатъчна независимост в конструктивна организацияот свободното си време. Нямам конкретна професия, които биха заинтересували детето, то започва да се вслушва различни звуцив къщата, измисляйки "ужасни" чудовища.
  • Липса на внимание към детето. В този случай детето често манипулира страха си. Зад страха да останеш сам стои желанието да бъдеш с мама, татко, баба, по-големите братя и сестри. Тоест на детето му липсва внимание от страна на близки. Ограничаването на двигателната и игровата активност на децата спомага за запазването на страховете. Липса на емоционално богати, шумни, активни игри, поради факта, че родителите се страхуват, че детето може да се нарани, да се уплаши, да обеднее емоционална сферадете. И играта е най по естествен пътпремахване на страховете, тъй като в него се възпроизвеждат ситуации, които предизвикват страх.
  • Вътрешносемейни конфликти. Децата са много чувствителни към родителските конфликти. Броят на техните страхове е по-голям, ако родителите им се карат често. Момичетата възприемат семейните отношения по-емоционално уязвими от момчетата. В играта "Семейство" те отказват да изберат ролята на майка, предпочитайки да останат себе си. В такива семейства най-често срещаните страхове при момичетата са страховете от животни, а при момчетата – от стихии, болести и смърт.
  • Нарушаване на емоционалния контакт с родителите в резултат на неадекватно поведение на родителите към детето, поради развод на родителите, изолиране на детето от семейната среда, нервно-психични претоварвания, постоянно изпитвани от майката на детето, особено поради насилствено или умишлено заместване ролята на бащата. Децата се страхуват по-често. Ако смятат майката, а не бащата за основна в семейството. Работеща майка, която доминира в семейството, често е неспокойна и раздразнителна в отношенията си с детето си. Ако 5-7 годишните момчета избират ролята на майка, а не на баща, когато играят семейство, тогава те имат много повече страхове.

И разбира се, страхове, които се появяват в резултат на травматични ситуации: изплашено куче, изскочило зад ъгъла, видяло битка...

Можете да работите с различни страхове по различни начини. Ако това са страхове, свързани с въображението на дете (предучилищна и младша възраст училищна възраст), след това можете да използвате рисуване, моделиране с фантазни техники, игри с кукли с пръсти и ръкавици, театър на сенките. Ако това са социални страхове (начална училищна възраст, тийнейджъри), можете да използвате активни игри и състезания, в които детето да изрази себе си и да повиши самочувствието си.

Как да предотвратим появата на страхове? Трябва да поговорим за вътрешна причинастрах, какво точно тласка детето към това. Може да има страх от Баба Яга, чийто образ се носи от майка, която непрекъснато се грижи и се кара на детето. Страх от Бармалей, където Бармалей е баща, който често се кара и никога не хвали. Спомняйки си детството, понякога родителите забравят как са преодолявали страховете си. Някои от тях се засилиха и останаха в зряла възраст, например: травматични ситуации (ухапано куче, ударен...). Понякога това се отразява емоционално на детето. Защо детето не обръща внимание на някои ситуации, но реагира остро на други? Много зависи от възрастта. Страхът от силни шумове е нормален до една година. Ако се вкорени, това означава, че не е обработено в началния етап. Ако детето се страхува силни звуци, което означава, че не му е оказано основно доверие, не е създадена среда на доверие, когато майка му е наблизо, където тя да го успокои с глас, ръка или тактилен контакт.

Ако това не се случи, страхът може да се запази и в бъдеще. Има наслояване на един страх върху друг. Ако кажем, че едно дете се е страхувало от куче, не се знае от какво се е страхувало в момента: куче, ухапване, болка, кръв, безпомощността си. Всичко е ситуативно. Трябва да работим директно с тази ситуация. Родителите могат да дадат своя принос, като говорят с детето и го наблюдават. Много е добре, ако в семейството има отношения на доверие, когато детето може да говори за проблема си, без да го носи в себе си. Е, какво ще стане, ако детето не каже, а родителите не са били свидетели на травматичната ситуация. От какво трябва да внимавате? Детето може да стане тревожно. Преживяванията често влияят върху естеството на съня: безсъние или кошмари. Всички кошмари са индикатор, че нещо в дневния живот на детето го е изплашило и поставило в стресово състояние. Някои страхове могат да се повторят (детето повтаря едно и също). Появяват се проблеми в социалния живот на детето: то не може да установи контакти, затваря се в себе си, отказва да общува. В тази ситуация трябва да говорите с детето.

Как можете да помогнете на дете, ако е казал на родителите си за плашеща ситуация? Говорете с детето си в поверителна среда. Ако той не се свърже веднага, не оказвайте натиск върху него. Можете да рисувате (използвайте въображението си). Ако родителите знаят за причината за нараняването, струва си да създадете подобна игра и да инсценирате ситуацията, така че детето да има възможност да реагира на този плашещ момент. Ако е разстроен, че не е помогнал на някого, тогава в играта той ще може да направи това, да се обади на възрастни за помощ. Ако детето се страхува от болка, покажете му, че болката изчезва (кървенето може да се спре, като се превърже ръката му). Тоест възрастните, знаейки какво е уплашило детето, могат да му дадат възможност да реагира в играта. Що се отнася до травматичните ситуации, играта помага повече. Всичко свързано с въображението - рисуване, моделиране, фантазиране.

Понякога страховете на детето изглеждат незначителни за родителите и те се опитват да ги загърбят. Това може да накара страха да пусне корени. Родителите трябва да наблюдават детето. Ако това е страх, свързан с възрастта и ако постепенно преминава и не се повтаря, поведението на детето не се променя, може би с времето ще изчезне от само себе си или могат да се използват коригиращи игри. Играхме - всичко изчезна, не трябва да му обръщате много внимание. Ако страхът се повтаря отново и отново, е необходима помощ от специалисти, в противен случай могат да възникнат здравословни проблеми: психосоматични заболявания (бронхиална астма, алергични заболяванияи т.н.).

Когато детето манипулира страховете си, то казва, че е уплашено, страхува се от тъмното. Тогава мама няма да си тръгне, ще седи с него. Детето анализира добре всичко и разбира как да повлияе на родителите си. Как можете да развалите тази ситуация, без да обидите дете? Възрастните трябва да разберат какъв вид страх е това: истински или страх от „малък манипулатор“. Вижте как се държи дете, например, в играта „Бобри“. Масата е покрита с голямо тъмно одеяло. Дете, което играе на бобър, пълзи под масата. Родителите играят ролята на ловци. Бобърът седи под масата в тъмното, докато ловците се разхождат нанякъде. Веднага след като ловците си тръгнат, бобърът трябва тихо да изпълзи изпод масата. Ако едно дете спокойно премине този тест, тогава най-вероятно то манипулира родителите си със страховете си, то просто наистина иска вниманието на мама и татко.

Кои са най-често срещаните страхове при децата? Страх от тъмното. Когато мама и татко сложат детето в леглото, изгасете светлината и излезте от стаята. Детето се плаши. И понякога родителите му започват да го срамуват за това. Страхът не е нещо, за което детето трябва да бъде срамувано, карано или оказвано натиск върху него. Трябва да покажем опит как да се справим с това. Да си спомним „Историята на баобабите“ на Екзюпери. Пазете се, баобаби! Дърветата баобаб трябва да се изкореняват всеки ден. Страхът е същият. Ако днес го оставите да покълне, то утре баобабът ще укрепне и ще бъде трудно да го изкорените. От самото начало на детето трябва да се даде образ как да се справя със страховете. Детето се страхува да спи в тъмна стая. Не му се карайте, попитайте: „Какво е страшно, защо е страшно в тъмното?“

Защото под леглото има чудовище. А в килера има скелет.

За едно дете тук има мистика. Ние знаем, че няма нищо от това. И ние трябва да улесним излизането на детето от страха. Съгласен съм, че това е страшно: „Когато бях малък, и аз много се страхувах...“. Оставете лека нощна лампа, за да е по-малко страшно, някой, който може да защити детето (меко мече, играчка войник), който ще спи с него. Ако децата са православни, тогава кръст, икона на светец, ангел-пазител. Необходимо е да се даде на детето някаква защита, средство, чрез което то се учи да се справя със страха си.

Страхът от смъртта е един от най-ключовите (от 7 години до смъртта). Кажете на детето: „Да, всички ще умрем.“ Но това е катастрофа за него, така че защо да живее тогава? Всички сме смъртни и до известна степен се страхуваме от смъртта. Психолозите смятат, че повечето от това, което човек прави, той прави, за да се пребори с идеите за смъртта. Темата за смъртта рано навлиза в кръга от проблеми, които детето обсъжда: то вижда, че всичко свършва - денят минава, идва нощта; Лятото свършва, идва есента, после зимата и природата заспива и умира. Детето среща мъртви насекоми и животни. Някои деца имат свои собствени тъжни преживявания, когато баби, дядовци и родители умират. Основният проблем, свързан с тази тема е, че ние възрастните не можем да й отговорим адекватно, тоест за нас самите този страх е толкова силен и актуален, че не можем да го погледнем в очите. Самите ние сме толкова ужасени, че всички сме тленни на този свят и когато едно дете ни задава въпроси за смъртта или когато започне да мисли, ние се плашим и не сме готови да говорим за това.

Е. Ериксън даде много интересен пример от своята практика. той работеше с дете на 3,5г. Имаше баба, която идваше да го гледа. Мама предупреди момчето, че баба му има сърдечно заболяване и при никакви обстоятелства не трябва да се разстройва. Но момчето беше игриво, активно и създаваше много проблеми на баба си. Но тогава баба ми умира, просто така се случи. Фактът на смъртта беше скрит от детето (как може да се говори за това, все пак той е още малък). Казаха му, че баба си е заминала и всичко е наред. Но по някаква причина всички са облечени в черно и всички плачат, а голяма черна кутия е изнесена от къщата. На момчето било казано, че това са книгите на баба му и ще бъдат изпратени при нея в Сиатъл. И всички смятаха, че тази тема е изчерпана. Но момчето започна да получава странни пристъпи: един ден си играеше в градината и хвана пеперуда в дланта си, а когато разпери ръце, се оказа, че тя е била смачкана и умряла. Момчето получи епилептичен припадък.

След това, докато играеше, намери мъртва къртица - атаката се повтори. И всеки път, когато се повдигна темата за смъртта, той започна да получава пристъпи. Опитаха се да го лекуват, но не можаха да открият причината. Момчето започна да се шегува „в черно“: когато нещо изчезна, изчезна, той каза: „И отиде в Сиатъл“. Всъщност момчето разбрало, че книгите са изнесени от дома. И когато Ериксън започва да работи с него, той открива интерес към темата за смъртта. Докато си играеше с кубчета с бебето, видя, че детето строи фигури, подобни на кутията на същата тази баба. Когато играеше с домино, той изграждаше точно същата кутия от тях, като поставяше доминото с картинките навътре. От което Ериксън заключава: „Момчето си представя себе си вътре в тази фигура и се опитва да разбере какво е да си вътре.“ Ериксън попита директно: „Строите ли фигури като ковчези? Би ли ви било интересно да сте в тази кутия и да видите как изглежда?“ Той започна тихо да говори за смъртта. И след като тази тема се появи в техните терапевтични взаимоотношения, те играха, фантазираха, момчето получи възможност да изрази своите страхове, своите притеснения, своя интерес към тази тема. Атаките спряха. Този пример показва колко е важно да обсъждате тези въпроси с детето си. Ако темата за смъртта е табу, то детето остава само с този страх. И това е най-мощният страх. Затова, казват психолозите, колкото и да е трудно за едно дете, което губи близки, то трябва да го преживее. Когато възрастните крият смъртта, детето прави изводи: толкова е ужасно, че дори не можете да мислите за това.

Страховете могат да възникнат, когато гледате съвременни филми и анимационни филми, съдържащи сцени на насилие, кръвожадни престъпления, когато четете книги, в които някой се вари или нещо се отрязва. Ако детето има силно развито въображение, то започва да мисли за нещо, да го свързва със себе си и ще се страхува. Но не трябва напълно да изоставяте страшните приказки. Детето, от една страна, се научава да съчувства: Иванушка дойде при Баба Яга и тя иска да го изяде, от друга страна, Иван измисли добър начинбягай, тоест детето придобива опит как да избегне опасността. С помощта на страшна приказка децата изиграват своите страхове. Те, живеейки живота на приказен герой, се справят сами със страховете си. По-големите деца изиграват страховете си, когато си разказват ужасяващи истории за Черна ръка, което удушава, за ковчег на колела.

Често страховете на децата се формират от самите възрастни: „Полицаят ще дойде и ще ви покаже. Социалните страхове често възникват при тези деца, чиито родители са твърде взискателни, които надценяват детето, когато детето се страхува да не отговори на техните очаквания, страхува се да не се натъкне на негативна оценка. По правило социалните страхове не се формират толкова лесно. Това е съдбата на онези деца, които от самото начало не устройват родителите си с нещо (недостатъчно добри, недостатъчно умни, недостатъчно смели...).

Един от ефективни начиникорекцията на страховете е рисуване. Как да помогнем да изразим страха? Прави ли са възрастните, когато карат детето да нарисува това, от което се страхува? Всяко дете хваща ли молив, за да изрази състоянието си? Често детето може да откаже различни причини: Не съм готов да говоря за това, страхувам се да рекламирам страха си, защото не знам как възрастните ще реагират на това. Не трябва да принуждавате детето си да прави това! Мога ли да го помоля да нарисува от какво се е страхувал като малък или от какво се страхуват децата? Може би детето ще се съгласи да рисува. Или може би родителите трябва сами да вземат молив и да нарисуват страховете си. Много често страховете се предават в семейството, особено от майка на дете. Ако възрастните могат сами да работят върху страховете си, те дават добър примерна детето, показвайки: „Виж, това е моят страх, страхувах се от него и така се справих с него... Хайде сега да поговорим за твоя...“.

Детето не е готово да говори с възрастни, няма нужда да се оказва натиск върху него, така че негативните емоции да не се задържат или да не влезе в своята „черупка“, за да не се окаже с „ дете в калъф” със своите страхове. Ако детето се съгласи да нарисува своя страх. Какво да правим по въпроса? Докато рисува, вие просто трябва да наблюдавате какво и как го прави, за какво говори, какви чувства проявява. Можете да му задавате насочващи въпроси. Основното е, че няма натиск. Когато детето е нарисувало картина, можете да му кажете как да се справи със страха. Децата обичат тайните. Кажете му тайната как да преодолее страха. Страховете най-много се страхуват да не бъдат осмивани. Можете да кажете на детето: „Нека да измислим наказание за този престъпник и да го изпълним: нека му нарисуваме уши, свински опашки, шапка, пола, така че страхът да стане смешен.“ И оставете детето да го направи само. Нека той предложи как може да стане това. Родителите следват детето си стъпка по стъпка. Детето предлага, родителят се съгласява, хвали. От похвала му „растат малки крила“, той вижда подкрепата на майка си и баща си в този момент.

Ако едно дете нарисува ситуация, можете да я разиграете. До рисунката на чудовището нарисувайте кога чудовището сяда или пада в локва, или се разболява от нещо, и изглежда жалко и нещастно. Най-важното е, че не можете да се смеете на самия страх на детето, а само на героя, който е нарисувал.

Необходимо е да се вземе на сериозно това, което детето чувства в момента, когато казва, че е уплашено. Не можете да се смеете на страховете. Напротив, изяснете, че е нормално да се страхувате. Че и възрастните се страхуват от нещо, но знаят как да се справят със страховете си... Тоест всеки страх може да бъде изваден наяве.