Нээлттэй
Хаах

Дууны автоматжуулалтын ганцаарчилсан ярианы эмчилгээний хуралдаан l. "Урагшаа болон хойшхи үе, үг, өгүүлбэр дэх дууг автоматжуулах" сэдвээр ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй.

Хэл ярианы эмчилгээний (бие даасан) хичээлийн хураангуй

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа: 20 минут

Сэдэв: "Автоматжуулалт [L]"

Хичээлийн төрөл: мэдлэг, ур чадвар, чадварыг нэгтгэх

Зорилтот: Үг, үг, өгүүлбэр дэх [L] дууг автоматжуулах.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Нэгтгэх зөв дуудлагаҮе, үг, өгүүлбэрт [л] дуу авиа.

Тооныг нэр үгтэй тохиролцох чадварыг бий болгох;

Залруулах:

Бүхэл бүтэн ойлголт, ой санамжийг хөгжүүлэх, нарийн моторт ур чадвар, анхаарал, фонемик сонсгол;

Баяжуулах, өргөжүүлэх үгсийн сан;

Дууны анализ, синтез хийх чадварыг бэхжүүлэх;

Боловсролын:

Бие даасан байдал, үйл ажиллагааны сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: артикуляторын гимнастикийн зураг-тэмдэг, цэцэг дүрсэлсэн зургууд (хөндий сараана, сарнай, цахилдаг, хонх, гладиолус, нил цэцэг, намуу, chamomile, алтанзул цэцэг, мартаж болохгүй, phlox); шувуудын зураг: булбул, ориол, тоншуул, алтан шувуу, булбул; Стеллагийн дүрс бүхий хайчилбар зураг"; сэдвийн зургуудын багц: гутал, сэрээ, морь, унадаг дугуй, илжиг, хөл бөмбөг, хараацай, хөрөө, алх, чоно, саваа, шохой, сэрвээ, боов, ягаан, ширээ, гогцоо, нум, завь.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулах цаг.

Өнөөдөр манай ангид шинэ зочин ирлээ. Оньсого сонсож, хэн болохыг таахыг хичээнэ үү?

Тэр цэцгийн дээгүүр шуугиж,

Тэр үүр рүү маш хурдан нисдэг,

Тэр зөгийн сархинагаас зөгийн балаа өгсөн;

Түүний нэр хэн бэ?... (зөгий).

Тийм ээ, энэ бол хөгжилтэй, эелдэг зөгий юм. Стелла гэдэг. Тэрээр цэцгийн тоос цуглуулж, түүнээс зөгийн бал хийх дуртай. Тэр [L] дууг хэрхэн дууддагийг сонсож, чамтай янз бүрийн тоглоом тоглохоор ирсэн.

2. Үе мөчний гимнастик.

Гэхдээ эхлээд хэлний дасгал хийцгээе. Мөн "хөгжилтэй зургууд" танд үүнд тусална. Тэднийг хараад мөн адил хий.

"Хусуур"

Хусуураар хэлээ тавь

Тэгээд бага зэрэг барь.

Хэлийг тайвшруулах хэрэгтэй

Мөн тоолж байгаарай.

"Зүү"

Би хэлээ зүүгээр татдаг.

Битгий ойрт! Би тариа хийнэ!

"Үзэх"

Зүүн - баруун, зүүн - баруун,

Миний хэл зальтай гулсаж:

Цагийн дүүжин шиг

Тэр дүүжлэхэд бэлэн байна.

"Савлуур"

Би савлуур дээр дүүжинэ.

Би дээшээ нисээд доошоо буудаг.

"Уурын завь дуугарч байна"

Уурын завь нь жижиг,

Гэхдээ тэр үнэхээр зоригтой!

Долгионууд түүнээс айдаггүй,

Тэр баяртайгаар: "Ө-Ө-Ө."

"Инээмсэглэл"

Манай Таня бол заваан юм,

Чих рүү уруулаа татна.

Намайг хардаа -

Би одоо мэлхий болсон!

« Амттай чанамал»

Хараал ид, бид баяртайгаар идсэн -

Сааталанд бохирдсон.

Уруулынхаа сааталыг арилгахын тулд,

Амаа долоох хэрэгтэй.

3. Үе дэх [L] дууг автоматжуулах.

Зөгий зүлгэн дээр нисч, дуу дуулах дуртай. Мөн тэр чамайг түүнтэй хамт дуулахыг хүсч байна.

ла-ла-ла ала-ала-ала

лу-лу-лу улу-улу-улу

ly-ly-ly yly-yly-yly

lo-lo-lo оло-оло-оло

4. Үгээр [L] дууг автоматжуулах.

Bee таныг шүлэг бичиж сурахыг урьж байна. Шүлгийг бүтнээр нь давтсан үг бодоод үзээрэй. [L] гэж тодорхой бөгөөд зөв дуудхаа бүү мартаарай.

Ла-ла-ла, амттай зөгийн бал зөөдөг ... (зөгий).

Лу-лу-лу, бид харсан... (зөгий).

Ly-ly-ly, бид айж байсан ... (зөгий).

5. Хурууны гимнастик.

ЗӨГИЙ

Зул сарын гацуур мод дээрх жижиг байшин

Зөгийд зориулсан байшин, зөгий хаана байна?

Бид байшин тогших хэрэгтэй

Нэг хоёр гурав дөрөв тав.

Би мод тогшиж, тогшиж байна,

Энэ зөгий хаана байна?

Тэд гэнэт нисч эхлэв:

Нэг хоёр гурав дөрөв тав!

Нэг гар нь ширээн дээр зогсож, тохойн дээр хэвтэж, хуруугаа дэлгэсэн (зул сарын гацуур мод). Хоёр дахь талаас нь хуруунууд нь цагираг (зөгий үүр) руу ойртдог. "Зөгний үүр" -ийг "зул сарын гацуур мод" -ын эсрэг дарж, хүүхэд "үүр" рүү хардаг.

Тэр нударгаа зангиддаг. Тэр гараа ээлжлэн бие биенийхээ эсрэг нударгаараа тогшдог. Тэр гараа дэлгэж, хуруугаа дэлгэж, хөдөлгөдөг (зөгий нисдэг.)

6. Дууны дүн шинжилгээ хийх чадварыг бүрдүүлэх.

Зүлгэн дээр хичнээн цэцэг ургадаг вэ. Стелла нэг цэцэгнээс нөгөө цэцэг рүү нисч, цэцгийн шүүсийг цуглуулахын тулд алийг нь сонгохоо мэдэхгүй байна. Нэр нь [L] дууг агуулсан цэцэг сонгоход түүнд тусалцгаая.

(хөндий сараана, сарнай, цахилдаг, хонх, гладиолус, нил, намуу, chamomile, алтанзул цэцэг, мартаж болохгүй, phlox).

7. Биеийн тамирын дасгал.

Зөгий бага зэрэг ядарсан байна. Түүнтэй хамт амарцгаая.

Зөгий дасгалыг энд оруулав.

Үүнийг дарааллаар нь хий.

Хурдан босоод инээмсэглэ.

Илүү өндөрт хүрч, илүү өндөрт хүр.

За, мөрөө тэгшлээрэй,

Өргөж, буулгана.

Зүүн тийш, баруун тийш,

Өвдөгнөөрөө гараа хүр.

8. "Дуу чимээ хаана нуугдаж байсан" тоглоом.

Стелла сайхан хайрцаг авчирсан. Үүнд юу байгааг хараарай. Тийм ээ, энд объект бүрийн нэрэнд [L] дууг нуусан олон зураг байна. Үг дэх авианы байршлыг тодорхойл: үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд.

(Бапс, сэрээ, морь, унадаг дугуй, илжиг, хөл бөмбөг, хараацай, хөрөө, алх, чоно, саваа, шохой, сэрвээ, боов, ягаан, ширээ, өлгүүр, нум, завь).

9. "Тоолох" тоглоом.

Зүлгэн дээр хичнээн шувуу ниссэнийг хараарай! Тэднийг тоолъё. Надад хэлээч: аль шувууд илүү, аль нь цөөн байна.

(булсан шувуу, ориол, тоншуул, алтан шувуу, булбул).

10. Өгүүлбэр дэх [L] дууг автоматжуулах.

Стелла таныг инээлгэхээр шийдэж, инээдтэй өгүүлбэр зохиосон. Тэднийг анхааралтай сонсож, алдаагаа засаарай.

Мила салат идэв.

Чарга нь Славаг авч явна.

Пол сандал дээр унав.

Хөлбөмбөг аавд очсон.

Хусуур Лолаг авав.

Клавагийн алгаа угаасан.

Луша хүүхэлдэй худалдаж авсан.

Мила сонгино түүв.

Алла цагаан ороолт зүүв.

11. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Хараач, хэрэв та энэ зургийг нийлүүлбэл Стеллагийн хөргийг авах болно. Үүнийг цуглуулаад зөгийд өгье. (Хүүхэд зүссэн зургийг цуглуулдаг).

Сайн хийлээ! Стелла маш их баяртай байна.

12. Хичээлийн хураангуй.

Бидний хичээл дууслаа. Зөгийтэй баяртай гэж хэлэх цаг болжээ. Тэр хөх хонхны зүлгэн дээрээ гэртээ харих цаг болжээ. Ямар тоглоом танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Хэмжээ: px

Энэ хуудаснаас харуулж эхлэх:

Бичлэг

1 хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага « Цэцэрлэг 259" Бүгд Найрамдах Башкортостан Улсын Уфа хотын дүүргийн Октябрийн дүүргийн хосолсон үзэмж. бие даасан хичээлүүдсэдвээр: "Дууны автоматжуулалт [L]" Бэлтгэсэн, удирдсан: ярианы эмчилгээний багш Денисова А.В. Уфа 2011 он.

2 Хөтөлбөрийн агуулга: I. Боловсролын зорилт: 1. [L] авиаг салангид, шууд үе, үг, хэллэг, өгүүлбэрт автоматжуулах. 2. Толголтын функцийг хөгжүүлэх. II. Залруулга, хөгжүүлэх даалгавар: 1. Артикуляторын аппаратын хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх. 2.. Үе мөчний хөдөлгөөн, хурууны хөдөлгөөний зохицуулалтыг сайжруулах. 3. Фонемик ойлголт, анхаарал, санах ой, сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэх. 4. Сансар огторгуйн чиглэлд жолоодох чадварыг бий болгох. III. Боловсролын зорилтууд: 1. Ангид эерэг сэдлийг бий болгох; 2. Яриадаа өөрийгөө хянах чадвар, дадлага хийх хүсэл эрмэлзлийг хөгжүүлэх. Тайлбар толь: - нэр үг: сарвуу, майхан, нударга, сарвуу, лама лам, чийдэнгийн гэрэл, майхан майхан, зүү зүү, акул акул, далдуу мод, Мила, Балун, ширээ, шал, бөмбөг, муур. - нэр үг: гийгүүлэгч, хатуу, дуут, хөх. - үйл үг: худалдаж авсан, эргэлдэж эхэлсэн, тавьсан, унасан, авсан, өгсөн Тоног төхөөрөмж: - диаграмм урлаг. амьдралын хэв маяг - том толь; - үе мөчний дасгалын зургууд: уурын завь дуугарч, амттай чанамал, дүүжин, морь;

3 - "моторт хөлөг" дууны зам; - дууны шат, эелдэг гэнэтийн бэлэг; - "Үгэнд [L] дуу байгаа эсэхийг таагаарай" тоглоом. Зураг: сарвуу, майхан, нударга. - "Нэг олон" тоглоом. Зураг: сарвуу, лам лам, чийдэнгийн дэнлүү, майхан майхан, зүү зүү, акул акул, далдуу мод. - өгүүллэг зохиох схем.

4 Хичээлийн явц. I. Зохион байгуулалтын мөч. Миний унших шүлгийг анхааралтай сонсоорой. Би аль дууг илүү олон удаа хэлэхийг анхаарч үзээрэй. ([L] дуугаар баялаг шүлгийг дуудлагынхаа дагуу авиаг анхаарч уншина уу). Хандгай тугал, завь, цана, харандааны хайрцаг худалдаж авсан. Мөн хандгай үнээ бол Ласта болон Панамын малгайны эх юм. 2. Хичээлийн сэдвийг илтгэнэ. Өнөөдөр бид [L] дууг зөв дуудах дасгалаа үргэлжлүүлнэ. Хэлээ сунгаж, дасгал хийцгээе. 3. Үе мөчний гимнастик (Хөзөр) “Уурын усан онгоц гонгинож байна” Амаа ангайсан инээмсэглэлтэй уруул. Бид хурцадмал байдлаар "у-у-у-у" гэж удаан хугацаагаар дууддаг "Амттай чанамал" Амаа бага зэрэг нээж, хэлнийхээ урд талын өргөн ирмэгээр долоох. дээд уруул, хэлийг дээрээс нь доош нь хөдөлгөж, харин хажуу тийш нь биш. "Дүүжин" Инээмсэглэж, шүдээ харуулж, амаа бага зэрэг ангайж, "нэг" гэж тоолж, өргөн хэлээ доод уруул дээрээ нугалан (эрүүгээ хүрнэ). "Хоёр" гэж тоолохдоо дээд уруул дээрээ хэлээ нугална (хамар руугаа). "Морь" Ам нь ангайж, хэл нь удаан товшиж байна. Гар нь нэгэн зэрэг алга ташилт хийдэг (өвдөг дээрээ цохих).

5 4. Дууны зөв илэрхийллийг тодруулах. - Та [L] авиаг үе, үг, (урлагийн бүтцийн диаграмм) өгүүлбэрт хэлж сурдаг. Энэ дууг хэрхэн дуудахыг надад хэлээч. Мөн энэ диаграм нь танд хариулахад тусална. Уруул нь инээмсэглэж, ам нь бага зэрэг нээгдэж, хэлний үзүүрийг дээш өргөөд дээд зүслэгийн суурь дээр дарж, хэлний хажуугаар сул агаарын урсгал өнгөрч, хүзүү нь чичирч байна. 5. Дууны шинж чанар. - Дуудах үед аманд чинь бөглөрөл бий юу? (Тийм). - Надад хэлээч, тэр ямархуу хүн бэ? (гийгүүлэгч авиа, хатуу, авиа). - Энэ дууг ямар өнгөөр ​​илэрхийлэх вэ? (цэнхэр, хонхтой). 6. Дууны тусгаарлагдсан дуудлага (Моторт хөлөг онгоцны карт) Дамаск ган, моторт хөлөг хэрхэн дуугарч байгааг санацгаая. Хуруугаараа хөтлөөд: l-l-l. 7. Дууны үгийн дуудлага. Ярианы дасгалууд. Үгийн хэлхээтэй ажиллах. (Алхам)

6 Булат, эдүгээ би үгэнүүдые хэлэеэ, та минии араас давтана. Хэл ярианы эмч нь стрессийг өөрчилдөг үений эгнээ дууддаг: эхний үе дээр, хоёр дахь үе дээр, гурав дахь үе дээр (алга ташилтаар). LA LA LA LA LA LA LA LA LA LA 8. Фонемик сонсголын хөгжил. Үгэн дэх авианы байрлалыг тодорхойлох Тоглоом “Үгэнд авиа байгаа эсэхийг таах [L] Зургийг анхааралтай ажиглаж, [L] авиа байгаа эсэх, үгийн аль хэсэгт байрлаж байгааг тодорхойл. Үүнийг диаграм дээр байрлуул. Зураг: сарвуу, майхан, нударга. (диаграмм, зураг) Физик. Минут: Гараа өргөөд даллав. Эдгээр нь ойд байгаа моднууд юм. Тохой бөхийж, гараа сэгсэрнэ

7 Салхи шүүдэрийг хийсгэдэг. Бид гараа зөөлөн даллаж, эдгээр нь бидэн рүү нисдэг шувууд юм. Далавчуудыг нь нугалж байгааг бид танд үзүүлэх болно. 9. Үгэнд байгаа авианы дуудлага. (зураг) "Нэг нь олон" тоглоом. Дамаск ган, зургуудыг багананд, дээрээс нь доош нь байрлуул. Одоо зураг бүрт хосыг сонгоод хоёр зургийг нэрлээрэй. Зураг: сарвуу, лам лам, чийдэнгийн дэнлүү, майхан майхан, зүү зүү, акул акул, далдуу мод.

8 9.Дууны дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх. Үгийн дууны шинжилгээ - LAK. - Булат, чипсээр LAC гэдэг үгийг гарга. - Надад хэлээч, энэ үгэнд хэдэн авиа байгаа вэ? -Анхны дуу юу вэ? [L] - Энэ ямар дуу чимээ вэ? (энэ нь гийгүүлэгч, дуут, хатуу. Бид үүнийг хонхтой хөхөөр тэмдэглэдэг) - Энэ үгийн сүүлчийн авиа юу вэ, хэлээрэй? [K] - Энэ ямар чимээ вэ? (энэ нь гийгүүлэгч, дүлий, хатуу. Бид үүнийг хонхгүй цэнхэр чипээр тэмдэглэдэг). - Одоо энэ үгэнд байгаа эгшгийг харуул. - Энэ ямар чимээ вэ? (энэ бол эгшиг авиа, та үүнийг дуулж, сунгаж болно, дуунд ямар ч саад байхгүй. Бид үүнийг улаан чипээр тэмдэглэдэг). (Дууны хайрцаг)

9 - Одоо алга ташиж, энэ үгийн хэдэн үеийг тодорхойлъё. 10. Саналууд дахь автоматжуулалт. (өгүүллэгийн тойм) Булат, энэ түүхийг анхааралтай сонс, тэгвэл би чамаас асуулт асуух болно, чи тэдэнд хариулах хэрэгтэй. Хэл ярианы эмч түүхийг уншиж байна: Энэ бол Мила. Мила алим худалдаж авав. Тэр алимыг ширээн дээр тавив. Нэг алим шалан дээр унав. Балун муур алимыг шалан дээр өнхрүүлж эхлэв. Мила алимыг аваад ширээн дээр тавив. Тэгээд тэр мууранд бөмбөг өгсөн. Хэл ярианы эмч хүүхдээс асуулт асууна: - Охины нэр хэн байсан бэ? - Мила юу худалдаж авсан бэ? - Мила алимыг хаана тавьсан бэ? - Шалан дээр хэдэн алим унасан бэ? - Балун муур юу хийсэн бэ? - Мила юу хийсэн бэ? - Мила мууранд юу өгсөн бэ? Хэл ярианы эмч түүхийг уншдаг. Хүүхэд үлгэрийг бие даан зохиодог. 11. Хичээлийн хураангуй. - Өнөөдөр бид ямар дууг зөв дуудаж сурсан бэ? - Надад хэлээч, танд юу хамгийн хэцүү байсан бэ? - Та бүх даалгавраа биелүүлсэн. САЙН ХИЙЛЭЭ! Мөн би танд ийм сайхан сюрприз барьж байна. Магадгүй чи

10 моторт хөлөг онгоц тааралдана. Мөн та хөлөг онгоцонд чанга дуу чимээ гаргахад тусалж чадна.


Хавсралт 5 Дуудлага хийх шинэ ур чадвар бүрэлдэх үе шат. Ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлүүдийн хураангуй сургуулийн өмнөх насны: "Лунтикийн адал явдал" Зорилго: нэгтгэх

Дуу авиа гаргахдаа үе мөчний гимнастик Хүүхэд нарийн төвөгтэй авиаг хэлж сурахын тулд уруул, хэл нь хүчтэй, уян хатан, шаардлагатай байрлалыг удаан хугацаанд барьж, хүндрэлгүйгээр гүйцэтгэх ёстой.

Ерөнхий хөгжлийн хэлбэрийн "23-р цэцэрлэг" хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Хэл ярианы хөгжлийг урьдчилан сэргийлэх, засах" нэмэлт боловсролын үйлчилгээний талаархи хичээлийн тэмдэглэл

Самара хотын дүүргийн "365-р хосолсон цэцэрлэг" хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага Ахлах ангийн GCD-ийн хураангуй. ярианы эмчилгээний бүлэгсэдвээр "Дуу [s]. Аялал

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага, хосолсон цэцэрлэгийн 105, Мурманск хэл ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээл Колобокийг аврах ажилд (L дууны автоматжуулалт) Эмхэтгэсэн:

Артикуляторын гимнастик бол гар, хөлийг засах үйл явцын гол аргуудын нэг юм. Бид яагаад булчинг сургадаг нь тодорхой бөгөөд ингэснээр тэд хүчтэй болдог.

Артикуляторын ерөнхий гимнастик Артикуляцийн гимнастик нь дасгалын багц бөгөөд тэдгээрийн нэг нь үе мөчний эрхтнүүдийн хөдөлгөөнийг сайжруулж, бусад нь хөдөлгөөний хэмжээ, хүчийг нэмэгдүүлж, бусад нь хөгждөг.

Сургуулийн өмнөх насны 3-6 насны хүүхдүүдэд зориулсан үе мөчний гимнастик Ярианы эмч Ольга Владиславовна Грищенко Артикуляцийн гимнастик нь цогцолбор юм. тусгай дасгалуудүе мөчний эрхтнүүдийн үндсэн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх талаар

GCD-ийн сэдэв "Лунтиктай тоглоцгооё" "L" дууны автоматжуулалтын даалгавар Хувь хүний ​​ажилЗалруулах: - "L" авиаг үе, үг, өгүүлбэрт зөв дуудах чадварыг нэгтгэх; - фонемик хөгжүүлэх

Томск мужийн Верхнекецкийн дүүргийн "Верхнекецкийн цэцэрлэг" хотын автономит сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын 3-р салбар OHP-тэй хүүхдүүдийн ярианы хөгжлийн талаархи ярианы эмчилгээний үлгэрийн хураангуй.

Хабаровскийн хязгаарын Березовый Солнечный дүүргийн "Теремок" тосгоны хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага. залруулах хичээлавтоматжуулалт дээр

Энгийн дасгалаас эхлээд нарийн төвөгтэй дасгал хүртэл тодорхой дарааллыг дагаж мөрдөх шаардлагатай. Асаалттай эхний шатдасгалуудыг удаан хурдаар, толины өмнө гүйцэтгэдэг. Дасгал бүрийн давталтын тоо

Самара мужийн улсын төсвийн боловсролын байгууллага Баатарын нэрэмжит 1-р дунд сургууль Зөвлөлт Холбоот УлсСамара мужийн Чапаевск хотын Зоя Космодемьянск хотын дүүрэг

Хэлэх үед янз бүрийн дуу чимээХэл ярианы үйл ажиллагаанд оролцож буй эрхтэн бүр тодорхой байр суурь эзэлдэг. Ярианы хувьд дуу чимээ нь тусад нь биш, харин нэг нэгээр нь жигд дуудагддаг бөгөөд үе мөчний эрхтнүүд заавал байх ёстой.

БИОЭНЕРГОПЛАСТИК АШИГЛАХ ҮЕИЙН ДАСГАЛ Уруулаа аль болох сунгах (инээмсэглэх), дээд доод шүдээ харуулах. Дээд шүд нь доод шүдний эсрэг байх ёстой. Шалгах хэрэгтэй

СУРГУУЛИЙН ӨМНӨХ ХҮҮХДҮҮДЭД БИЧИГ ҮСГИЙГ СУРГАХ ДИДАКТИК ТОГЛООМ ЭЦЭГ ЭХЧҮҮДЭД ЗӨВЛӨГӨӨ 1 Эрхэм эцэг эхчүүд ээ! Одоогийн байдлаар хүүхдүүдийг бичиг үсэгт сургахад бэлтгэх асуудал онцгой хурцаар тавигдаж байна. Санагдсан

ҮЕИЙН ГИМНАСТИК Үе мөчний аппаратын эрхтэнүүд Үе мөчний тод, уян хатан, уян хатан, хөдөлгөөнт хэл, хэл, уруул, зөөлөн тагнай шаардлагатай байдаг. Артикуляци нь олон тооны булчингийн ажилтай холбоотой байдаг.

Шүлэг дэх артикуляторын гимнастик http://logomamik.ru/ Төрөл бүрийн дуу авиаг дуудахдаа ярианы үйл ажиллагаанд оролцож буй эрхтэн бүр тодорхой байр суурийг эзэлдэг. Ярианы хувьд дуу чимээг тусад нь дууддаггүй,

Арга зүйн хөгжилХүнд хэлбэрийн реа өвчтэй хүүхдүүдийн ярианы дуудлагын талыг засах зорилгоор Яриа эмчлэгч багш Кудряшкина Т.А, Москва 2014 он. Дэд бүлгийн ярианы эмчилгээний хуралдаанууд

"Германы "Петерсчуле" гимнази" хувийн боловсролын байгууллага дахь ярианы эмчилгээний дэд бүлгийн хичээлийн хураангуй. бэлтгэл бүлэгдууны автоматжуулалтын хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан [L] "Өвөл рүү"

Сургуулийн өмнөх насны багш нарт зориулсан мастер анги Сэдэв: Үе мөчний гимнастик - үр дүнтэй эмчилгээдууны дуудлагын засвар. Мастер ангийн зорилго: сурган хүмүүжүүлэгчдийн дунд хэрэгжүүлэх практик ур чадварыг хөгжүүлэх

"Эцэг эхийн сургууль" "Үе мөчний гимнастик" сэдвээр эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө Бэлтгэсэн: ярианы эмч Локтионова Ж.А. Артикуляцийн гимнастик нь тусгайлан сонгосон дасгалын багц юм

Сэтгэцийн хомсдолтой хүүхдүүдэд зориулсан ахлах бүлгийн дуудлагыг бүрдүүлэх, бичиг үсэг заахад бэлтгэх хичээлийн хураангуй "Дуу чимээ. "C" үсэг. Колтунова Ксения Валерьевна багш

Шууд хийсвэр - боловсролын үйл ажиллагаатанин мэдэхүйн хувьд ярианы хөгжилХүүхдэд “Ид шидийн цэцгийн нууц” уншиж, бичиж сургах Бэлтгэсэн: багш хамгийн дээд ангилалОрлова Татьяна Андреевна

Эцэг эхчүүдэд зориулсан тэмдэглэл. Артикуляторын гимнастикын зорилго нь дуу авиаг зөв дуудахад шаардлагатай үе мөчний аппаратын эрхтнүүдийн зөв, бүрэн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх явдал юм. Явц

Омскийн төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Хосолсон 247-р цэцэрлэг" Нэр дэвшүүлэх: хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан ганцаарчилсан хичээлийн шилдэг арга зүйн хөгжил Сэдэв: Крош, Лосяш нар шиг.

Зохиогч: Шурыгина Анастасия Васильевна Ажлын байр: Оюутан, сурагчдад зориулсан хотын төсвийн тусгай (засах) боловсролын байгууллага хөгжлийн бэрхшээлтэйЭрүүл мэндийн тусгай

БАГШ ХАМГИЙН ДЭЭД АНГИЛАЛЫН ярианы эмч - УСТЯН ЕЛЕНА БОРИСОВНА 1990 онд Москвагийн Улсын Анагаах Ухааны Их Сургуулийн дефектологийн факультетийг сонсголын бэрхшээлтэй хүүхдийн багш мэргэжлээр төгссөн. Багшлах ажлын туршлагатай 30 жил. Зүүн дүүргийн НМХГ-ын гишүүн

"18-р цэцэрлэг" хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага дахь шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. боловсролын талбарХүүхдэд зориулсан "Ярианы хөгжил" ахлах бүлэг

3-р ангийн сурагчтай "Ж дууг найруулах" сэдэвт ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээл Зорилго: Ж дууны зөв илэрхийллийг бий болгох Зорилго: 1) Ярианы моторт ур чадвар, авианы ойлголтыг хөгжүүлэх

Агуулга Ярианы гимнастик................................ 8 Дуу авианы сонсголын хөгжил............. ...................... ...... 16 Дууг засах, автоматжуулах [s]............... ... 20 Засвар, автоматжуулалт

"Артикуляци гимнастик нь дууны дуудлагыг засах түлхүүр юм" сэдвээр эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө. Ярианы дуу чимээ нь нарийн төвөгтэй хөдөлгөөний үр дүнд үүсдэг

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага Хүүхдийн хөгжлийн төвийн 28 дугаар цэцэрлэг Алтайн нутаг Яровое, Яриа хөгжүүлэх шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

Артикуляцын гимнастик Артикуляцийн гимнастик нь хүүхдүүдэд ярианы дууг зөв дуудаж сурахад тусална. Дасгал бүрийг сайжруулахад тусалдаг яруу найргийн тайлбар дагалддаг

MBOU "А.М.Рудогогийн нэрэмжит Борисовын 1-р дунд сургууль" Фонетик-фонемик хөгжөөгүй хүүхдүүдэд зориулсан хэл ярианы эмчилгээний нээлттэй хичээлийн хураангуй.

Санкт-Петербург хотын Колпинскийн дүүргийн 34 төрлийн нөхөн олговор олгох улсын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага. Том хүүхдүүдтэй ярианы эмчилгээний багшийн хамтарсан үйл ажиллагааны хураангуй.

Хүүхэд зөв ярихын тулд та шаргуу хөдөлмөрлөх, үе мөчний гимнастик хийх, гимнастикийг зөв хийх хэрэгтэй. Артикуляци гимнастикын зорилго нь эрхтнүүдийн зөв бүтцийг хөгжүүлэх явдал юм

"R" авиа "R" авиаг дуудахдаа: уруулын байрлал нь саармаг, шүдийг 4-5 мм-ийн зайд нийлүүлж, хэлний үзүүрийг цулцангийн (ар талын булцуу) дээш өргөв. дээд шүд) дээд шүдЭнэ нь хурцадмал, чичиргээтэй,

Артикуляторын гимнастик нь дууны зөв дуудлагыг бий болгох хэрэгсэл Артикуляцийн гимнастик Артикуляцийн аппарат нь ярианы дуу авиа үүсэхийг хангадаг эрхтнүүдийн цогц юм. орно

Нижневартовск хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага, 15-р цэцэрлэг "Нар" Дууны зөв дуудлагыг хөгжүүлэх, бичиг үсгийн элементүүдийг эзэмших хичээлийн хураангуй.

Сэдвийн талаархи хэвлэл мэдээллийн хичээлийн хураангуй: "Ялгах R-R сонсогдож байна» Яриа эмчлэгч багш: Наталья Константиновна Кадочникова Боловсролын байгууллага - Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Артикуляцийн идэвхгүй гимнастик. Хүүхэд өгөгдсөн хөдөлгөөнийг хийх боломжгүй үед идэвхгүй гимнастик хэрэглэдэг. Дээрх бүх дасгалуудыг насанд хүрсэн хүний ​​гараар хийдэг. Тус бүр

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага TsRR - "Колосок" цэцэрлэгийн ярианы эмчилгээний бэлтгэл бүлгийн бичиг үсгийн хичээл. (залуу залгамжлах төлөвлөгөөний арга зүйн долоо хоногийн нэг хэсэг болгон

Эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө: “Үе мөчний гимнастик. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд ерөнхийдөө оюун санааны хувьд төрөлх яриагаа эзэмшихэд бэрхшээлтэй тулгардаг.

Сэдэв: Дууны автоматжуулалт [л] Гүйцэтгэсэн: Гуляева Екатерина Павловна, Хүүхдийн боловсролын байгууллагын "Thumbelina" эмнэлгийн боловсролын байгууллагын багш, Советский Зорилго: дууны [л] дуудлагыг үе, үг, хэллэг хэллэгээр автоматжуулах. Даалгаварууд:

Артикуляторын гимнастик нь зөв дуудлагын үндэс юм. Тод дуудлагын хувьд хүчтэй, уян хатан, хөдөлгөөнт хэл, хэл, уруул, зөөлөн тагнай шаардлагатай байдаг. Ярианы бүх эрхтнүүд булчингаас тогтдог. Хэрэв

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "5-р цэцэрлэг "Баяр баясгалан" r.p. Саратов мужийн Базарный Карабулак. Магистрын ангиэцэг эхчүүдэд зориулсан үе мөчний гимнастикийн талаар ярианы эмч: Горланова

Артикуляторын гимнастик (эцэг эхчүүдэд туслах) Артикуляцийн гимнастик хийх зөвлөмж! 1. Эхний шатанд дасгалуудыг толины өмнө удаан хурдаар гүйцэтгэдэг. - Давталтын тоо

Кострома хотын дүүргийн улсын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага Кострома мужСэрэдняя тосгоны “Солнышко” цэцэрлэг” Бэлтгэх арга зүйн боловсруулалт (НООД)

“Үе мөчний гимнастик” багш нарт зориулсан зөвлөгөө БАГШ-Яриа засалч: ЗИМИН В.В. C авиа С дууг дуудахдаа: уруул нь бага зэрэг сунаж инээмсэглэж, урд шүд нь харагдаж, шүд нь 1-2 зайд ойртоно.

Улсын төсвийн боловсролын байгууллага Санкт-Петербург хотын Приморский дүүргийн 657-р сургууль Яриа эмчилгээний ЯЛГААХ ХИЧЭЭЛ З-З 2 "Б" ангийн багш Ключникова Анасация Анатольевна

Артикуляцийн гимнастик яагаад хэрэгтэй вэ? Бичлэг нь ярианы хэл дээр тогтдог тул аман ярианы хомсдол нь хичээлдээ муугаар нөлөөлдөг гэдгийг мэддэг. Ингэснээр хүүхэд сурдаг

Картын индекс дидактик тоглоомуудболон дасгал "Анхан шатны бичиг үсгийн үндэс" Олон насны ахлах бэлтгэл сургуулийн бүлэг 2015 "Дэлгүүр" Зорилго: Анхны авиаг таних чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Артикуляци гимнастик яагаад хэрэгтэй вэ? Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд ихэвчлэн төрөлх хэлээ эзэмшихэд бэрхшээлтэй тулгардаг ч ерөнхийдөө тэд байдаг сэтгэцийн хөгжилзүгээр явж байна. Дүрмээр бол ийм хүүхдүүд

"Черемхово 7-р цэцэрлэг" хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага Су-жок ашиглан ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан ангиудын тэмдэглэл K дуу (тохиргоо, автоматжуулалт, ялгах)

Зорилго: дуу авианы ур чадварыг хөгжүүлэх [L]урагш болон хойшхи үе болон үгэнд.

Даалгаварууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

  • дууг автоматжуулах [L]үе, үг, өгүүлбэрт.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

  • үйл ажиллагааны сонирхлыг хөгжүүлэх
  • яриагаа хянах чадвар.

Залруулах, хөгжүүлэх:

  • ярианы аппаратын моторт чадварыг хөгжүүлэх
  • өгөгдсөн дууны зөв дуудлагыг үе, үг, өгүүлбэрт засах
  • харааны-орон зайн функцийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: толь, зураг, газрын зураг, дууны шинжилгээ хийх диаграм.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Ярианы эмч: Сайн уу! Би чамайг харсандаа маш их баяртай байна! Юу байна да? Юу байна?

Тав тухтай сууж, нуруугаа шулуун байлгахаа бүү мартаарай. Хичээл бүр маань хаанаас эхэлдгийг санацгаая?! Цэнэглэхээс эхлээд зөв. Толин тусгал руу харж, хөдөлгөөнөө хий.

2. Үе мөчний гимнастик

Яриа эмч: Зөв, сайхан ярихын тулд хэл, уруул, хацрын гимнастик хийх хэрэгтэй.

  • "Инээмсэглэл-Гамш"
  • "Хусуур" - "Зүү"
  • "Савлуур"
  • "Уурын усан онгоц дуугарч байна"
  • "Амттай чанамал"

3. Амьсгалын дасгал

Яриа эмч: Хараач, надад энэ зөгий байгаа, тэр нисэж байхдаа хэрхэн далавчаа хийдгийг нь үлээцгээе.

Зааварчилгаа: (Бид хамраараа амьсгалж, амаараа уруулаараа хуруу шилээр амьсгалж, мөрөө өргөхгүй, хацраа бүү хий)

4. Хичээлийн танилцуулга

Яриа эмч: Өнөөдөр бид ангид зочинтой байна. Оньсого сонсож, хэн болохыг таахыг оролдоорой?

Тэр цэцгийн дээгүүр шуугиж,
Тэр үүр рүү маш хурдан нисдэг,
Тэр зөгийн сархинагаас зөгийн балаа өгсөн;
Тэр эмэгтэйн нэрийг хэн гэдэг вэ?! (Зөгий)

Ярианы эмч: Зөв! Энэ бол хөгжилтэй, эелдэг зөгий бөгөөд түүний нэрийг Лоло гэдэг. Тэр жаахан төөрч, үлгэрийн орон болох Биланд дахь гэртээ буцаж ирэхийг үнэхээр хүсч байна. Тэгээд тэр Л авиаг хэрхэн дууддагийг санахад нь туслах хэн нэгнийг хайж байгаад төөрчихсөн.

Лоло гэртээ буцаж ирэхэд нь тусалж, L авиаг хэрхэн дууддагийг санацгаая.

5. Дуу авианы артикуляцийн шинжилгээ. Дууны шинж чанар.

Яриа эмч: Дууг хэрхэн зөв дуудахыг Лоло хэлээрэй [L].

[L]

Ярианы эмч: Дуу [L]гийгүүлэгч эсвэл эгшиг?

Хүүхэд: Зөвшөөрч байна

Ярианы эмч: Яагаад?

Хүүхэд: Дуу [L]аманд бөглөрөл үүссэн тул гийгүүлэгч.

Яриа эмч: Дуутай эсвэл дүлий юу?

Хүүхэд: Дуутай.

Яриа эмч: Тэр яагаад чанга байна вэ?

Хүүхэд: Дууг дуудах үед [L]хүзүү чичирч байна.

Ярианы эмч: Хатуу эсвэл зөөлөн үү?

Хүүхэд: Хатуу

Ярианы эмч: За, одоо явцгаая! Лологийг эх орондоо ирэхэд нь туслах газрын зураг бидэнд байна. Энэ газрын зураг ер бусын байна, та үүнийг зөөх хэрэгтэй долоовор хуруу баруун гармөн дуу чимээ гаргадаг [L].

6. Аудио автоматжуулалт [L]үг хэллэгээр.

Яриа эмч: Ингээд бид эхний цэгт хүрлээ. Дуучин зөгий биднийг угтаж байна, тэр зүлгэн дээр нисч, дуу дуулах дуртай. Мөн тэр чамайг түүнтэй хамт дуулахыг хүсч байна.

ла-ла-ла ала-ала-ала
лу-лу-лу улу-улу-улу
ly-ly-ly yly-yly-yly
lo-lo-lo оло-оло-оло

7. Дууны автоматжуулалт [L]үгээр.

Яриа эмч: Одоо бид хоёр дахь цэгт хүрч, энэ зөгий таныг шүлэг бичиж сурахыг урьж байна. Шүлгийг бүтнээр нь давтсан үг бодоод үзээрэй. Тодорхой бөгөөд зөв дуудхаа бүү мартаарай [L].

Ла-ла-ла, амттай зөгийн бал авчирдаг ...
Хүүхэд: (зөгий).
Лу-лу-лу, бид харсан...
Хүүхэд: (зөгий).

Лол-ли-ли, бид айж байсан...
Хүүхэд: (зөгий).

Яриа эмч: Мөн зөгий биднээс оньсого тайлахыг хүсч байна. Картуудыг анхааралтай ажигла. Энд юу харагдаж байна. Та өөр юу харж байна вэ? Зөв! Үг. Үгийг үгтэй нийлүүлбэл ямар үг гарах вэ?

8. "Ребус"

Боо (дэлгүүр)Ямар үг вэ?

Ку (лак)Ямар үг вэ?

бамбарууш (сонгино)Ямар үг вэ?

9. Биеийн тамирын дасгал.

Яриа эмч: Зөгий бага зэрэг ядарсан байна. Түүнтэй хамт амарцгаая.

Зөгий дасгалыг энд оруулав.
Үүнийг дарааллаар нь хий.
Хурдан босоод инээмсэглэ.
Илүү өндөрт хүрч, илүү өндөрт хүр.

За, мөрөө тэгшлээрэй,
Өргөж, буулгана.
Зүүн тийш, баруун тийш,
Өвдөгнөөрөө гараа хүр.

10. Үгийн дуу авианы автоматжуулалт.

Тоглоом "Дуу хаана нуугдаж байсан" .

Яриа эмч: Энэ зөгий нэг сайхан хайрцаг авчирсан. Үүнд юу байгааг хараарай. Тийм ээ, олон зураг байдаг бөгөөд тэдгээрийн нэрээр объект бүр дуу чимээг нуусан байдаг [L]. Үг дэх авианы байршлыг тодорхойл: үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд.

(Бапс, морь, унадаг дугуй, илжиг, хөл бөмбөг, хараацай, хөрөө, алх, чоно, саваа, шохой, сэрвээ, боов, ягаан, ширээ, өлгүүр, нум, завь).

11. Өгүүлбэр дэх дуу авианы автоматжуулалт.

Яриа эмч: Энд бид зөгий Лологийн оронд бараг л ирлээ, сүүлчийн цэг үлдсэн. Энд биднийг инээдтэй саналуудаар инээлгэхийг хүссэн зөгий биднийг угтав. Тэднийг сонсож, зөв ​​нийлүүлцгээе.

Яриа эмч: Мила салат идэв.

Хүүхэд: Мила салат идэв.

Ярианы эмч: Пол сандал дээр унав.

Хүүхэд: Сандал шалан дээр унав.

Яриа эмч: Хагас сонгино Мила.

Хүүхэд: Мила, хагас сонгино.

Хүүхэд: Хураа! Тиймээс бид Биланд улсад хүрэв! Тэд Лолод Л дууг санахад тусалсан.

12. Хичээлийн хураангуй.

Яриа эмч: Өнөөдөр бид ямар дууг давтсан бэ?

Хүүхэд: Өнөөдөр анги дээр бид дууг давтлаа [L].

Ярианы эмч: Үүнийг хэрхэн зөв дуудах вэ?

Хүүхэд: Дууг дуудах үед [L]уруул нь инээмсэглэлтэй, шүд нь нээлттэй, хэлний үзүүр нь дээд шүдний ард байрлах сүрьеэгийн эсрэг дарагдсан байдаг.

Ярианы эмч: Тэр ямархуу хүн бэ?

Хүүхэд: Дуу [L]гийгүүлэгч, хатуу, авиа.

Яриа эмч: Бидний хичээл дууслаа. Лолотой салах ёс гүйцэтгэх цаг болжээ. Түүний гэртээ харих цаг болжээ.

DO №10 “Алма”

Ярианы эмч: Балмагамбетова.Г.К.

Бие даасан хичээлүүдийн хураангуй
"Дууны автоматжуулалт [L]"

Зорилго: Үг, үг, хэллэг дэх [l] дууг автоматжуулах.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

[l] дууг дуудахдаа зөв артикуляцийн хэв маягийг хөгжүүлэх.

[l] авиаг үе, үг,

Залруулах, хөгжүүлэх:

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх,

Гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлэх

Сонсголын болон харааны анхаарлыг хөгжүүлэх,

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах - сурган хүмүүжүүлэх:

Тэвчээртэй байх, өөрийгөө хянах чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: үе мөчний гимнастик бүхий шоо, устай сав, өнгөт бөмбөг ширээний теннис, хайрцаг, саваа, цэцгийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл (цагаан ба өнгөт), фламинго, тор, цайз, нүх хэлбэртэй хайрцаг.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулах цаг.

- Сайн уу. Сандал дээр суу. Өнөөдөр чи бид хоёр үлгэрт явна. Үүнд орохын тулд нүдээ ань (Ярианы эмч ширээн дээр цоож, шувуутай тор тавьдаг). Нүдээ нээгээд үлгэрийн эхлэлийг сонс. Эрт урьд цагт нэгэн сайхан шувуу амьдардаг байжээ. Тэр Л дууг хэлж чадсангүй. Тэд түүнд энэ дууг дуудахад нь туслах шидтэн шилтгээнд амьдардаг гэж хэлэв. Тэгээд шувуу түүн рүү явав. Гэвч энэ нь муу ёрын шидтэн болж хувирав. Тэр түүнийг торонд хорьжээ. Фламингог аврах хэрэгтэй.

Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

- Бид туслах уу? Түүнийг илбэчинээс аваръя? Чи бид хоёр Л авиаг дуудаж сурна.Үүний зэрэгцээ шувуунд сургана. Гэхдээ цайз руу хүрэх зам тийм ч амар биш. Илбэчин бидэнд урхи тавьсан бөгөөд тэдгээрийг тойрч гарахын тулд бид даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй. Гэхдээ та тэдгээрийг амархан зохицуулж чадна гэдэгт би итгэлтэй байна.

Гол хэсэг.

Артикуляцийн гимнастик.

– Бидний замд эхний хавх байна. Чулуу. Чулуу нь энгийн зүйл биш гэдгийг та харж байна. Эдгээр бүх ажлыг гүйцэтгэсний дараа бид түүнийг замаас нь эргүүлэх болно.

Кубын тал бүр дээр үе мөчний дасгалд тохирсон зураг байна.

Хашаа

Жолооч ирдэг
За, урд нь хашаа байна.
Энэ нь мөн хойшоо тоормослох болно.
Ингээд найман удаа дараалан.

Амаа илүү өргөн нээ

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв барина.

Хэл үсэрч байвал

Бид "А-а-а" гэж дуулж, тэр хэвтэж байна!

Бид хэдэн бин жигнэсэн

Цонхон дээр хөргөнө,

Бид тэднийг цөцгийтэй хамт идэх болно,

Ээжийг оройн хоолонд урьцгаая.

Би хэлээ өргөнө

Тэгээд би таазаа будна

Нааш цааш хөдөл

Бидний хэл маш их баяртай байна!

Сайн байна, чи сайн хийлээ. Чи бид хоёр чулууг арилгасан.

Гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлэх.

- Тэгээд бид голд хүрэв. Гэвч илбэчин гүүрийг эвдсэн тул одоо бид нөгөө тал руугаа гарч чадахгүй. Завь үлдсэн нь сайн хэрэг.

(Хүүхдийн өмнө устай тэгш өнцөгт сав, усан дээр өнгөт теннисний бөмбөг байдаг. Хүүхэд бөмбөгийг үлээж өгдөг).

Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Дууг барих"

- Одоо бид дараагийн урхинд ирлээ. Энэ бол янз бүрийн амьтад унахын тулд мэргэ төлөгчийн ухсан нүх юм. Үүнийг чамаар дүүргэцгээе. Би одоо танд үгсийг хэлэх болно. Анхааралтай сонсох. Хэрэв үгэнд L авиа байвал нүх рүү чулуу шиддэг.

Лак, намуу, ширээ, зогсоол, холтос, лав, буйдан, цонх, шохой, сандал, байшин, сарвуу.

Та маш сайн ажиллаж байна. Одоо амьтад урхинд орохгүй нь гарцаагүй.

Су-Жок эмчилгээ "Гномууд"

Хараач, энд бас нэг саад тотгор байна. Муу шидтэн зам дээр гарц хаасан байна, энэ асуудлыг шийдье.

Нэгэн цагт гномууд байсан

Гайхалтай байшинд.

Одой аав мод жижиглэсэн,

Одой хүү тэднийг гэрт нь оруулав.

Гномын ээж шөл чанаж,

Одой охин давсалсан,

Гном эмээ сүлжмэл байсан,

Гномын авга эгч угаалга хийж байсан,

Өвөө цонхоо онгойлгож,

Бүх найзуудаа зочлохыг урьсан

Тоглоом "Өнгөгүй цэцэг".

"Чи бид хоёр цоорхойд очсон, гэхдээ хараарай: цэцэгс өнгөгүй байна." Илбэчин энд ч чадах бүхнээ оролдсон бололтой. Гэхдээ бид цэцгэнд хэрхэн өнгө оруулахыг би мэднэ. Өнгөт дэлбээ авахын тулд та L авиатай хоёр үеийг зөв дуудах хэрэгтэй.

ал-ол, ол-ул, ул-эл, эл-ал, ла-ло, ло-лу, лу-лы, лы-ла,

(Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үг хэллэгийг давтаж, цагаан дэлбээг өнгөтэй болгон өөрчилдөг).

Биеийн тамирын дасгал.

"Чи бид хоёр шидтэний урхинаас зайлсхийж жаахан залхсан гэж бодож байна." Жаахан амарцгаая.

(Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үг, хөдөлгөөнийг давтдаг)

Дэлгэцийг анхааралтай ажиглаад "L" авиатай зургуудыг нэрлэнэ үү.

Дэлгэц дээр зургууд гарч ирнэ. Хүүхэд хариулдаг.

Тоглоомын цагаан "Өнгө"

Тоглоом "Алла юу хийсэн бэ"

– За, чи бид хоёр муу шидтэний шилтгээнд ирлээ. (Торыг зайлууллаа, нялх заан шилтгээний өмнө зогсож байна). Тэр биднийг энэ бүх хугацаанд ажиглаж байсан бөгөөд та түүний урхинаас хэрхэн овжин зайлсхийж байгааг, тэр айж, зугтаж байгааг харсан.

Хичээлийн хураангуй.

-Чи ямар мундаг залуу вэ. Тэгээд тэр урхинд унасангүй, шидтэнг хөөж, Шувууг суллав. Хичээл таалагдсан уу? Ямар даалгавар таалагдсан бэ? Юу хийхэд хэцүү байсан бэ?

Дууны дуудлагыг засах ганцаарчилсан хичээл "Дууны автоматжуулалт [L]" (эрүүл мэндийг хэмнэх технологи ашиглан).

Багш ярианы эмч

Власова Л.В.

GBOU 863 СПДО 2-р дунд сургууль

Эрүүл мэндийн даалгавар:

- нүүрний булчин, үе мөчний аппаратыг хөгжүүлэх;

- ярианы хөгжил ба физиологийн амьсгал;

- гарт рецепторын нөлөө, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

- харааны бэрхшээлээс урьдчилан сэргийлэх;

- ерөнхий моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

- төсөөлөл, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
Зорилтот:үг, хэллэг дэх [L] дууг автоматжуулах.
1. Залруулах боловсролын зорилтууд:

- үг, хэллэг дэх дуу авианы дуудлагыг автоматжуулах;

- үгсийг үе болгон хуваах чадварыг бэхжүүлэх;

- гийгүүлэгчгүйгээр нэг үет үгсийг унших;

- багасгах дагавар бүхий нэр үг үүсгэх чадварыг нэгтгэх;

- яриан дахь аграмматизмыг даван туулах (үгийн хослол нэр + тоо);

- үгсийн санг тодруулах, өргөжүүлэх (антоним);
2. Засах, хөгжүүлэх:

- артикуляцийн хөдөлгөөний кинетик үндсийг хөгжүүлэх;

- мэдрэхүйн болон моторын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;

— хэлний анализ, синтезийн функцийг хөгжүүлэх;

- хөгжил танин мэдэхүйн үйл явцхичээлийн явцад тэдгээрийг байнга идэвхжүүлэх замаар;

- ярианы дүрмийн, лексик, синтаксийн бүтцийг хөгжүүлэх.

3. Засах, хүмүүжүүлэх:

- эерэг урам зоригийг бий болгох боловсролын үйл ажиллагаа;

- ярианы зөв соёлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: Амьсгалыг хөгжүүлэх тоглоомын симулятор, су-жок бөмбөг, дуут дүрс бүхий зураг [L], үүлэн дээр гийгүүлэгч бөөгнөрөлгүйгээр бичсэн нэг үет үгс бүхий "Үүлс" зураг, тоо бүхий хайчлагдсан картууд, амьтадтай наалт , чимэглэл.

Хичээлийн явц
1. Зохион байгуулалтын мөч. Сэтгэлзүйн гимнастик.
“Хараач, энэ хараацай байна. Та энэ шувууг мэдэх үү? Залгих нь хэрхэн нисч, дулааныг эдлэхийг дүрсэл. Харин цаасан шувуу ирлээ, хараацай дэгдээхэйнийхээ төлөө айж байна.

Одоо цаасан шувуу нисч, хараацай нар жаргаж байна."

2. Хичээлийн сэдвийн талаархи мессеж .

"Залгих" гэдэг үг ямар авиагаар эхэлдэг вэ? Өнөөдөр бид энэ дууг хэрхэн дуудах талаар үргэлжлүүлэн сурах болно. Бид үргэлж хичээлээ хаанаас эхэлдэг вэ? Цэнэглэхээс эхлээд зөв.

3. Үе мөчний дасгалууд.

“Инээмсэглэл”, “Бүжин боддог”, “Заан хүүхэд”, “Савлуур”, “Шүдээ угаацгаая”, “Амттай чанамал”, “Турк хэл”, “Амттай чихэр”.

4. Амьсгалын дасгалууд(физиологийн амьсгал, ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх).

A) Амьсгалын хүч, гүнийг хөгжүүлэхийн тулд тоглоомын симулятор ашиглах "Галт тэрэгний хөдөлгүүр", "Торон дахь шувуу", эргүүлэх тавцан.

B) "Утас" тоглоом: Хамраараа амьсгалж, ходоод руу агаар татаж, амьсгалахдаа дуудлагыг [L] татаж, гартаа төсөөлөлтэй утас ороож, амьсгалах утас урт болж хувирна.

  1. Цэвэр яриа. Су-жок бөмбөгөөр өөрөө массаж хийх.

Бид энгийн үгсийг уншиж, алга, хуруугаа массаж хийдэг. Бөмбөгийг алган дээрээ дугуй хөдөлгөөн хийж, дараа нь хуруу тус бүр дээр (зүүн, баруун гар) бөмбөгөөр уртааш хөдөлгөөн хий.

Ly-ly-ly - хараацайнууд нь жижиг.

Ly-ly-ly - үүлс цагаан.

Ла-ла-ла - хараацай хөөрхөн.

Ла-ла-ла - хараацай сайн байна.

Лу-лу-лу - Би зөгий харсан.

Лу-лу-лу - дулааныг эдэлдэг.

Ло-ло-ло - зуны улиралд маш хөнгөн байдаг!

Ло-ло-ло - зун маш дулаахан!

6. Тоглоом "Үгийг өөрчлөх." Су-жок цагираг бүхий өөрөө массаж хийх.

“Үгийг энхрийлэн хэл” (Нэр үгийн багасгах дагавар). Үг болгондоо бид хуруунаасаа бөгж зүүж, тайлдаг.

Ярианы материал: морь, майхан, алим, подволк, хүүхэлдэй, хөрөө, толгой, сүү, тагтаа, дуу хоолой.

7. "Арлууд" динамик тоглоом: үгсийг үе болгон хуваах. "Эсрэгээр нь хэл" (эсрэг утгатай).

Шалан дээр "арлууд" байдаг - 1,2,3,4 гэсэн тоотой квадратууд.

“Үгийн үеийг дуудаж, арлаас арал руу үсэр. Нэг үгэнд хэдэн үе байдаг бол та тэр арал руу үсрэх ёстой. Үүнийг эсрэгээр нь хэлээрэй:

Несмейана гунигтай, Буратино-;

хүчтэй хүн хүчтэй, хүүхэд нь хүчтэй;

дагина сайн, шулам бол сайн;

өвөө хөгшин, аав нь хөгшин;

гүехэн шалбааг, гол-;

гашуун шахмал, чихэр -;

өд гэрэл, саваа-;

данх халуун, цастай;

хар шороо, цас-;

нохой сайн хооллодог, чоно...

8. "Үүл" тоглоом. Харааны гимнастик.

A) Нэр үг + тоо. “Энд юу зурсныг хар даа. Хэдэн үүл байгааг тоолъё (нэг үүл, хоёр үүл .... зургаан үүл."

B) Үүл дээр бичсэн зүйлийг уншина уу: лак, нум, нум, дух, шал, тоо.

B) "Үүл" дасгал.

Бид нүдээрээ үүлийг зурдаг: тойрог хэлбэрээр - цагийн зүүний дагуу 3 удаа, цагийн зүүний эсрэг 3 удаа, наймны хэвтэх зураг - өөр өөр чиглэлд).

9. Амрах мөч.Бейтс аргыг ашиглан хиймэл далдуур хийх:

Нүдээ аниад, алгаа хавчаарай. Алга нь хөндлөн нугалж, жижиг хурууны эхний залгиурын үеүүд хоорондоо давхцдаг. Духан дээрээ хуруугаа гатлаарай. Алга нь нүдний алим дээр дарамт учруулахгүйн тулд аягатай байх ёстой. Бяцхан хурууны огтлолцох цэг нь хамрын гүүрний хатуу хэсэгт "суудаг".

10. Тоглоом "Утгагүй": "Сайн харж, зураач юуг буруу зурсныг надад хэлээч?"

11. Хичээлийн хураангуй.Сайн байна, шагнал болгон одноос наалт сонгоорой. [L] (бишоп). Дараагийн хичээл дээр та илүү сайн ажиллана гэдэгт итгэлтэй байна.