Нээлттэй
Хаах

Устөрөгч ба түүний шинж чанаруудын сэдэвт даалгавар. "Устөрөгч", "Ус" сэдвээр туршилтын ажил. Шийдэл. III. Мэдлэгийг нэгтгэх

Сэдэв: Устөрөгч, түүний шинж чанар, хэрэглээ.

Зорилтот: Устөрөгчийг химийн элемент ба энгийн бодис болох, устөрөгчийн шинж чанар, түүнийг үйлдвэрлэх арга, байгальд гүйцэтгэх үүрэг зэрэг сэдвээр оюутнуудын мэдлэгийг системчлэх, хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
Боловсролын: устөрөгчийг химийн элемент ба энгийн бодис, түүнийг үйлдвэрлэх, цуглуулах аргуудын талаархи санаа бодлыг системчлэх, хөгжүүлэх; цахим тайлан баланс гаргах ур чадварыг нэгтгэх; "исэлдүүлэгч бодис", "бууруулах бодис", "исэлдэлт", "бууруулах" гэсэн ойлголтуудыг нэгтгэх.
Боловсролын: бие даасан сэтгэлгээ, оюуны чадварыг хөгжүүлэх (шинжилгээ хийх, харьцуулах, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох, аналогиар ажиллах, таамаглал дэвшүүлэх).
Боловсролын: шинжлэх ухааны ертөнцийг үзэх үзэл, экологийн сэтгэлгээг төлөвшүүлэх, харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх.
Хичээлийн төрөл : нэгтгэсэн.
Арга зүй : аман (хэлэлцүүлэг, томъёолол, шийдэл бүхий өгүүллэг, тайлбар асуудалтай асуудлууд); харааны (танилцуулга); практик (тэгшитгэл зохиох химийн урвалболон OVR).
Тоног төхөөрөмж: компьютер, дэлгэц, мультимедиа проектор, сургалтын тараах материал, химийн элементүүдийн хүснэгт Д.И. Менделеев.

Хичээлийн үеэр

I. Урам зориг. Мэдлэгийг шинэчлэх

Багш:Химийн хэдэн элементийг мэддэг вэ?

Оюутан: 114.

Багш:Бүх амьд организмын эсийг бүрдүүлдэг бодисуудад хэдэн химийн элемент ордог вэ?

Оюутан: 70 гаруй.

Багш:Амьдралын үндэс нь амьд материйн массын 98%-ийг эзэлдэг эхний гурван үеийн (H, C, N, O, P, S) 6 элементээс бүрддэг. Бид өнөөдөр тэдний нэгийг судлах болно. Харин яг алийг нь авдар дээрх оньсогоноос бид мэдэж авдаг.

Таавар(слайд 1)

    Би энэ дэлхийн анхны хүн:
    Орчлон ертөнцөд, дэлхий дээр,
    Би хөнгөн гелий болж хувирдаг
    Би нарыг тэнгэрт гэрэлтүүлдэг.

Би, хамгийн хөнгөн, өнгөгүй хий,
Хоргүй, хоргүй.
Хүчилтөрөгчтэй холбох
Би чамд уух ус өгье.

  1. Би уй гашуудаагүй, шатаж байна, би чамд ус өгье, бороо, цас, мөндөр байг - би байгальд ус өгч байгаадаа баяртай байна.

4. Чи надтай аль хэдийн уулзсан уу?

Би бол сансрын хүн

Өвөг дээдсийн элементүүд

Бас зоригтой удирдагч.

Би хүчилтөрөгчийн хайртай хүн

Би түүнд устай хамт өгдөг.

Оюутнууд:Устөрөгч.

Багш:Тиймээс, хичээлийн сэдэв: Устөрөгч. (слайд 2).

II. Шинэ материал сурах

Багш:Одоо та гайхалтай химийн элемент болох устөрөгч болон түүнээс үүссэн энгийн бодистой танилцах аялалд гарах болно. Үүний тулд танд маршрутын хуудас хэрэгтэй болно. Үүнийг анхааралтай ажиглаад, өнөөдөр хаана очиж, юу сурахаа хэлээрэй (слайд 3).

Маршрутын цэгийн нэр

Миний бодол

Нууц шинж тэмдгүүд

≠ - аль хэдийн судлагдсан

+ шинэ материал

☺ - хэлэлцэх шаардлагатай

! сонирхолтой баримт

    "Устөрөгчийн нээлт"

    "Байгаль дээр байх"

    "Устөрөгчийн үйлдвэрлэл"

    "Устөрөгчийн хэрэглээ"

    "Химийн нууц бичиг"

Оюутнууд:Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлохын зэрэгцээ маршрутын цэгүүдийг нэрлээрэй.

Багш:Маршрутын цэг бүрт та санал бодлоо илэрхийлж, нууц тэмдэг тавих хэрэгтэй болно.

1-р зүйл: "Устөрөгчийн төрсний гэрчилгээ" (слайд 4)

Зогсоолын хугацаа 3 мин. Хосоороо ажиллаж, үечилсэн систем дэх элементийн байршлыг тодорхойлж, атомын электрон томъёог зохио. Тэмдэглэлийн дэвтэртээ тэмдэглэл хийх:

Серийн дугаар:
Хугацаа:
Бүлэг:
Дэд бүлэг:
Атомын электрон томъёо:

Багш:Устөрөгчийг яагаад үечилсэн системийн үндсэн дэд бүлэг болох 1-р бүлэгт, 7-р бүлэгт оруулсан бэ?

Оюутан:Устөрөгч нь исэлдүүлэх, багасгах шинж чанартай байдаг.

Багш:Устөрөгчийн исэлдэлтийн тоо хэд вэ?

Оюутан: +1, -1, 0.

Багш:Устөрөгчийн молекул нь хоёр атомаас бүрдэх ба ковалент поляр бус химийн холбоогоор үүсгэгддэг.

2-р цэг: "Устөрөгчийн нээлт" (слайд 5)

Багш: Видео клипийг анхааралтай үзээд "Устөрөгчийг хэн, хэзээ нээсэн бэ?" Гэсэн асуултанд хариулна уу.

Устөрөгчийн нээлт:

Английн эрдэмтэн Хенри Кавендиш 1766 онд цайр, цагаан тугалга эсвэл төмрийг хүхрийн эсвэл давсны хүчилтэй хамт үйлчилж устөрөгчийг гаргаж авсан. Бусад эрдэмтэд Кавендишээс өмнө устөрөгчийг олж авсан боловч түүний шинж чанарыг судлахыг оролдоогүй. Устөрөгчийг агаар эсвэл флогистон гэж андуурсан нь сонирхолтой юм. Ломоносов "Металлын гялбааны тухай" диссертацидаа: "Аливаа суурь металл, ялангуяа төмрийг хүчиллэг спиртэнд уусгахад лонхны нүхнээс флогистон болох шатамхай уур гарч ирдэг."

Кавендиш зэрэг ихэнх судлаачид устөрөгчийг флогистон гэж андуурч, "шатамхай хий" гэж нэрлэжээ. Кавендиш бол устөрөгчийн физик, химийн шинж чанарыг үйлдвэрлэхийн зэрэгцээ үйлдвэрлэлийн аргуудыг нарийвчлан тодорхойлсон. Тэрээр устөрөгч нь ус, шүлтлэгт уусдаггүй, агаартай холилдоход тэсрэх бодис үүсдэг болохыг олж мэдэв. Тиймээс Кавендиш шинэ хийд "шатдаг агаар" гэсэн нэр өгсөн. Янз бүрийн металлын хүчлийн нөлөөгөөр ижил хий үүссэн тул Кавендиш устөрөгч нь флогистон гэдэгт итгэлтэй болсон. 1781 онд Английн эрдэмтэн агаарт устөрөгчийн шаталтыг ажиглаж: H 2 + O 2 = 2H 2 O гэж тогтоожээ. Устөрөгчийг шатаах үед цэвэр ус болж хувирдаг.Гэхдээ тэр ус, элементийн бодис, өөрөөр хэлбэл, тэр буруу дүгнэлт хийсэн. энгийн. 1783-1784 онд А.Лавуазье Ж.Меньетэй хамтран усны дулааны задралыг хийж, хүчилтөрөгч, устөрөгчөөс бүрддэг болохыг тогтоожээ.

Lavoisier өгөгдөл: 85 хэсэг хүчилтөрөгч, 15 хэсэг устөрөгч.

Одоогийн өгөгдөл: 88.9% хүчилтөрөгч, 11.2% устөрөгч.

Устөрөгчийн орчин үеийн нэрийг Францын физикч, химич А.Гитон де Морвео 1787 онд өгчээ. Тэр санал болгов Латин нэр устөрөгч,"ус төрүүлэх" гэсэн утгатай. Орос нэр (ижил утгатай): усны ген.

Устөрөгч нь анхны мэдэгдэж байгаа энгийн хийн бодис болжээ. Түүний нээлт орчин үеийн шинжлэх ухааны химийн хөгжилд чухал ач холбогдолтой байв.

3-р зүйл: "Байгальд устөрөгч байгаа эсэх" (слайд 6)

Зогсоолын хугацаа 3 мин. Видео клипийг үзээд асуултанд хариулна уу: Устөрөгч хаана, ямар хэлбэрээр олддог вэ?

Устөрөгч нь манай орчлон ертөнцөд элбэг дэлбэгээрээ нэгдүгээрт ордог. Энэ нь бүх атомын 92 орчим хувийг эзэлдэг (8% нь гелийн атомууд, бусад бүх атомуудын нийлбэр нь 0.1% -иас бага байдаг). Тиймээс устөрөгч нь од ба од хоорондын хийн гол бүрэлдэхүүн хэсэг юм. Оддын температур (жишээлбэл, нарны гадаргуугийн температур 6000 ° C), сансрын цацрагаар нэвчсэн од хоорондын орон зайн нөхцөлд энэ элемент нь бие даасан атом хэлбэрээр оршдог.

Дэлхийн царцдас дахь устөрөгчийн массын эзлэх хувь 1% - энэ нь хамгийн элбэг байдаг есдүгээрт ордог элемент юм. Гэсэн хэдий ч түүний байгальд гүйцэтгэх үүргийг массаар бус атомын тоогоор тодорхойлдог бөгөөд бусад элементүүдийн дунд эзлэх хувь нь -17% (хүчилтөрөгчийн дараа хоёрдугаарт, атомын эзлэх хувь -52%) байна. Тиймээс дэлхий дээр болж буй химийн процессуудад устөрөгчийн ач холбогдол нь хүчилтөрөгчийнхтэй бараг адил юм.

Хүчилтөрөгчөөс ялгаатай нь дэлхий дээр холбогдсон болон чөлөөт төлөвт байдаг бөгөөд дэлхий дээрх бараг бүх устөрөгч нь нэгдлүүд хэлбэртэй байдаг; Агаар мандалд маш бага хэмжээний устөрөгч энгийн бодис хэлбэрээр байдаг (эзэлхүүний 0.00005%).

Устөрөгчийн үндсэн нэгдэл бол ус юм. Нэмж дурдахад түүний ихээхэн хэсэг нь нүүрстөрөгчтэй олон тооны нэгдлүүдийн нэг хэсэг юм. органик бодис), газрын тос, байгалийн хийн үндсийг бүрдүүлдэг (метаны томъёо?),нүүрс гэх мэт. Энэ нь амьд организм үүсгэдэг бодисын зайлшгүй бүрэлдэхүүн хэсэг юм (хуурай массын -6.5%).

4-р зүйл: "Устөрөгчийн физик шинж чанар" (слайд 7)

Зогсоолын хугацаа 2 мин. Хоёр хоёроороо ажил. Слайд дээрх зургийн дагуу энгийн бодисын физик шинж чанарыг дэвтэртээ бич.

Амт:
Өнгө:
Үнэр:
Буцалж буй температур:
Усанд уусгах:

5-р буудал: " Химийн шинж чанарэнгийн бодис" (слайд 8)

Зогсоолын хугацаа 10 мин. Хоёр хоёроороо ажил. Устөрөгчийн химийн шинж чанарыг дэвтэртээ бичээрэй. Коэффицентүүдийг цэгцлээрэй. Доогуур зурсан урвалын тэгшитгэлийн хувьд электрон балансын аргаар исэлдүүлэгч ба ангижруулагчийг тодорхойлно.

Устөрөгчийн химийн шинж чанар:

    устөрөгч + металл бус:
    H 2 + O 2 = H 2 O
    Н 2 + Кл 2 = HCl
    H 2 + S = H 2 S
    H 2 + N 2 ↔ NH 3

2) устөрөгч + металл:
Х 2 + K = KH
H 2 + Ba = BaH 2

Багш:Устөрөгч нь нарийн төвөгтэй бодисуудтай хэрхэн урвалд ордог гэж та бодож байна вэ? Ямар нь?

Оюутан:үндсэн оксидын хамт.

Багш:(үзүүлэх туршилт: CuO + H 2 = H 2 O + Cu)

Оюутан:урвалын тэгшитгэлийг бичиж, электрон балансын аргыг ашиглан исэлдүүлэгч ба ангижруулагчийг тодорхойлно.

6-р зүйл: "Устөрөгчийн үйлдвэрлэл" (слайд 9 )

Зогсоолын хугацаа 6 мин. Хоёр хоёроороо ажил. Устөрөгчийн үйлдвэрлэлийг дэвтэртээ бичээрэй. Урвалын тэгшитгэл дэх коэффициентүүдийг цэгцлээрэй.

Устөрөгчийн үйлдвэрлэл:

1) Лабораторид:

Zn + HCl = ZnCl 2 + H 2

2) Аж үйлдвэрт:

C + H 2 O = CO + H 2
CH 4 + H 2 O = CO + H 2
H 2 O = H 2 + O 2

Үйлдвэрлэлийн үйлдвэрлэлийн аргыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Би хүчтэй хар шидтэн хэдий ч
Би туслахгүй бол чадахгүй.
Би тэдний олонхыг нь тэвчдэг,
Гэхдээ би түүнд хамгийн их хайртай.
Ихэвчлэн хөнгөн, тогтворгүй байдаг
Тэр гэнэт хүчирхэг болж:
Түүний халаалт, хайхрамжгүй,
Энэ хавийн бүх зүйлийг дэлбэлэх боломжтой,
Хэрэв та үүнийг "O" -той холбовол -
Дараа нь та ус авч болно.
Би чамд түүний тухай маш их ярьсан
Тэр үүнийг дэлгэрэнгүй тайлбарлав.
Ингээд таван минут бодсоны эцэст
Надад хэлээч, түүний нэр хэн бэ?

ОюутнуудХариулт нь устөрөгч юм.

Багш: Устөрөгчтэй ажиллахдаа онцгой анхаарал тавих хэрэгтэй. Устөрөгчийн агаартай хольцыг тэсрэх хий гэж нэрлэдэг (ВИДЕО , слайд10)
Энэ бол Францын химич, Парисын шинжлэх ухааны музейн захирал Пилат де Розье (1756-1785)-д тохиолдсон түүх юм. Нэг өдөр тэр устөрөгчөөр амьсгалвал юу болохыг шалгахаар шийджээ. Өмнө нь хэн ч ийм туршилт хийж байгаагүй. Ямар ч үр нөлөөг анзаараагүй эрдэмтэн устөрөгч уушгинд нэвтэрсэн эсэхийг шалгахаар шийдсэн үү? Тэр хийгээр ахин нэг гүнзгий амьсгаа аваад дараа нь лааны гал дээр гаргаж, галын дөл гарахыг хүлээж байв. Гэвч туршилт хийгчийн уушигны устөрөгч агаартай холилдон хүчтэй дэлбэрэлт болсон байна. "Би бүх шүдээ үндсээр нь унасан гэж бодсон" гэж Розиер өөрийн мэдэрсэн мэдрэмжээ ингэж тодорхойлсон. Туршилт түүнд бараг л амь насаа алдах дөхсөн.

Багш: Ямар нэгэн байдлаар олж авсан устөрөгч нь агаараар бохирдож болзошгүй тул энэ нь аюултай гэдгийг та аль хэдийн мэдэж байсан! Пилат де Розиерыг санаарай. Агаартай холилдсон устөрөгчийг асаахад юу болдгийг та харсан тул гал асаахаас өмнө устөрөгчийн цэвэр байдлыг шалгах хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд устөрөгчийг урвуу оруулахгүйгээр туршилтын хоолойд цуглуулж, туршилтын хоолойг хаа эрхий хуруу, спиртийн чийдэн дээр авчирч, туршилтын хоолойг нээнэ. Цэвэр устөрөгч нь өвөрмөц дуу чимээтэй шатдаг (слайд 11, 12 видео клипийг үзэх)

7-р зүйл: "Устөрөгчийн хэрэглээ" (слайд 13)

Зогсоолын хугацаа 2 мин. Хоёр хоёроороо ажил. Устөрөгчийн хэрэглээний талаар сурах бичгийн 46-р зураг, 101-р хуудас эсвэл слайд зургийг ашиглан дэвтэртээ бичээрэй.

Энэ нь агаараас хөнгөн тул урт хугацаанддүүргэсэн бөмбөлөг, бөмбөлөг, агаарын хөлөг. Францын ах дүү Монгольфье нар агаарын бөмбөлөгт хөөрөх санааг анх хэрэгжүүлсэн. 1783 онд Францын физикч Ж.Чарльз устөрөгчөөр дүүргэсэн бөмбөлөгөөр ниссэн. 1794 онд бөмбөлөг олдсон практик хэрэглээцэргийн хэрэгт. Дараа нь устөрөгч ба гелийн хольцыг ашигласан. Устөрөгчийн бөмбөлөг ихэвчлэн гал авалцдаг тул энэ нь илүү аюулгүй байсан. 1932-1937 онд Германы "Граф Зеппелин" нисэх онгоц Европоос 136 удаа нислэг үйлджээ. Өмнөд АмерикАНУ руу 7 нислэг хийж, 13 мянга гаруй хүнийг тээвэрлэсэн. Дараа нь агаарын хөлөг онгоцууд аажмаар нисэх онгоц, нисдэг тэрэгний үйлдвэрлэлийн амжилтаар солигдов. Одоо орчин үеийн агаарын хөлөг бүтээх асуудлыг дахин хэлэлцэж байна. Устөрөгчийн өөр нэг нийтлэг шинж чанар - бүх хийн хамгийн өндөр дулаан дамжуулалт нь цахилгаан машиныг хөргөхөд орчин үеийн эрчим хүчний салбарт ашиглагддаг. Устөрөгч бол ирээдүйн түлш бөгөөд түлшний эсийг бий болгох, ашиглах олон жишээ бий. Жишээлбэл: ижил төстэй төхөөрөмж нь сансрын хөлөг, автомашины хөдөлгүүр, шумбагч онгоцонд ус, эрчим хүчний эх үүсвэр болдог.

III. Мэдлэгийг нэгтгэх

8-р цэг: "Туршилт" (слайд 14-15)

Зогсоолын хугацаа 5 мин. Бие даан ажиллах. Нэг зөв хариултыг сонгоно уу:

1. Устөрөгчийн харьцангуй молекул жин нь хүчилтөрөгчийн харьцангуй молекул жингээс бага байна
a) 16 удаа b) 32 удаа c) 8 дахин d) 4 удаа

2. Нэгдлүүд дэх устөрөгч нь валенттай байдаг
a) II b) III c) VII d) I


3. Устөрөгчийг харилцан үйлчлэлээр олж авч болно
a) хүчилтөрөгчтэй цайр
б) натрийн хлоридтой цайр
в) давсны хүчилтэй цайр
г) натрийн гидроксидтэй цайр

4. Устөрөгчийн хлорын урвалын бүтээгдэхүүн нь
a) HCl
б) HClO
в) HClO4
г) CH3Cl


5. Аж үйлдвэрт устөрөгчийг харилцан үйлчлэлээр олж аваагүй, олж авдаггүй.
a) устай этан;
б) усаар индүүдэх;
в) усны электролиз;
г) давсны хүчилтэй цайр.


6. Устөрөгчийн урвал:
1) зөвхөн энгийн бодисоор;
2) энгийн ба нарийн төвөгтэй бодисуудтай;
3) зөвхөн нарийн төвөгтэй бодисуудтай;
4) зөвхөн металл бусаар.

9-р зүйл: "Химийн нууцыг бичих" (Слайд 16)

Энэ нь үл мэдэгдэх бодисын аварга том томъёо биш юм. Өгүүлбэрийг энд шифрлэсэн болно. Бичлэгийг тайлахын тулд та химийн тэмдгийн индекст тохирох элементүүдийн нэрсийн нэг үсгийг сонгох хэрэгтэй.

Сн 4 Б 3 I 3 О 5 C 5 П 2 Cu 3 ---- ЭсЛи 3 Ф 3 Н 4 О 7 PoAl 2 Zn 2 Pb 2 Cl 3 BaHg 3 О 8 Би 5 schСи 3 Mn 4 Сн 3

IV. Хичээлийг дүгнэж байна

Урд талын яриа.

V. Гэрийн даалгаврын талаархи мэдээлэл(слайд 17)

Гэрийн даалгавар:
догол мөр 17, хуудас 103 дасгал 4

VI. Тусгал(слайд 18)

Багш: Бидний хичээл дуусч, бид "Устөрөгч" нэртэй аялал хийв, одоо энэ хичээл дээр хийсэн ажлаа дүгнэ. Танд гурван эмотикон байгаа бөгөөд бичээс дээр үндэслэн хичээл дээрх амжилтанд тохирсон эмотиконыг сонго.

Тийм ээ, энэ нь хэцүү, шаардлагатай хэвээр байх болно Хичээл нь хүн бүрт хэрэгтэй

судлах шаргуу ажиллах нь ойлгомжтой

Багш: Хичээл дууслаа! Хичээл өгсөнд баярлалаа!

Тараах материал

Устөрөгчийн туршилт

Устөрөгчийн туршилт

Устөрөгчийн туршилт

Устөрөгчийн туршилт

Устөрөгчийн туршилт

Устөрөгчийн туршилт

Устөрөгчийн туршилт

Устөрөгчийн туршилт

Устөрөгчийн туршилт

Сургалтын маршрут ____________________________

Маршрутын цэгийн нэр

Миний бодол

Нууц шинж тэмдгүүд

    "Устөрөгчийн төрсний гэрчилгээ"

≠ - аль хэдийн судлагдсан

+ - шинэ материал

☺ - хэлэлцэх шаардлагатай

! - сонирхолтой баримт

    "Устөрөгчийн нээлт"

    "Байгаль дээр байх"

    "Устөрөгчийн физик шинж чанар"

    "Устөрөгчийн химийн шинж чанар"

    "Устөрөгчийн үйлдвэрлэл"

    "Устөрөгчийн хэрэглээ"

    "Химийн нууц бичиг"

Сургалтын маршрут ____________________________

Маршрутын цэгийн нэр

Миний бодол

Нууц шинж тэмдгүүд

    "Устөрөгчийн төрсний гэрчилгээ"

≠ - аль хэдийн судлагдсан

+ - шинэ материал

☺ - хэлэлцэх шаардлагатай

! - сонирхолтой баримт

    "Устөрөгчийн нээлт"

    "Байгаль дээр байх"

    "Устөрөгчийн физик шинж чанар"

    "Устөрөгчийн химийн шинж чанар"

    "Устөрөгчийн үйлдвэрлэл"

    "Устөрөгчийн хэрэглээ"

    "Химийн нууц бичиг"

Зорилго: устөрөгчийн шинж чанарыг химийн элемент, энгийн бодис гэж үзэх.

Боловсролын:

  • Үелэх систем дэх устөрөгчийн давхар байрлалын шалтгааныг авч үзэх;
  • устөрөгчийн физик, химийн шинж чанар, үйлдвэрлэх, ашиглах аргыг судлах.

Боловсролын:

  • Гол зүйлийг тодруулах, нэгтгэх, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, ажиглах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

  • багаар ажиллах ур чадварыг хөгжүүлэх,
  • мэдлэгээ үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • Химийн хичээл, хүрээлэн буй ертөнцөд болж буй үйл явцын сонирхлыг бий болгох.

Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэг сурах хичээл.

Арга: эвристик яриа, хайлтын үйл ажиллагаа, асуудалтай асуултууд.

Боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр: бүлгийн үйл ажиллагаа

Оюутны хувьд судалж буй материалын хувийн ач холбогдол:

  • бодисуудтай болгоомжтой харьцах, багаар ажиллах, өөрийгөө үнэлэх чадвар.

Багшийн үйл ажиллагааны арга:

  • Шинэ материалыг эзэмших үйл явцад зохицуулагчийн үүрэг гүйцэтгэдэг, харилцан яриа өрнүүлж, оюутнуудтай хамт тулгамдсан асуудлыг тавьж, ярилцдаг.

Оюутны үйл ажиллагааны арга

  • харилцан ярианд оролцох, шаардлагатай ажлуудыг гүйцэтгэх, бүлэгт ажиллах, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, дүгнэлт хийх, өөрийгөө үнэлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн:

  • устөрөгчийг химийн элемент ба энгийн бодис болох тухай мэдлэгийг өргөжүүлэх.

Технологийн дэмжлэг:

  • Кипп аппарат, цайр, давсны хүчил, шүдэнз, тавиур, туршилтын хоолой, резинэн таглаа, калийн перманганат;
  • бүлгийн зааварчилгааны карт, тестийн ном, танилцуулгад зориулсан слайд.

Мэдээллийн эх сурвалжууд:

1. Габриелян О.С. Хими 9-р анги.

2. Габриелян О.С. Химийн багшийн гарын авлага.

3. Горковенко М.Ю. Хичээлд суурилсан хөгжүүлэлт.

4. "Нээлттэй хичээл" сурган хүмүүжүүлэх санааны наадам. “Байгаль дахь устөрөгч”, “Устөрөгч үйлдвэрлэх арга, физик шинж чанар”, “Устөрөгч. Химийн элемент ба энгийн бодис."

5. Хомченко Г.П. Их, дээд сургуульд элсэгчдийн химийн хичээл.

Хичээлийн оноо

Тус тусад нь мессеж, туршлагаа харуулах, хичээлээр бусдаас ялгарсан хүмүүст зориулав.

Хичээлийн бэлтгэл:

1. Хүчилтөрөгч, устөрөгчийг олж авах туршилтыг 2 оюутанд зааж өгөх

2. “Устөрөгчийн үйлдвэрлэл ба хэрэглээ” сэдвээр слайдын хамт мэдээ бэлтгэх

3. Бүлгийн ажилд зориулсан зааварчилгааны картууд.

Хичээлийн төлөвлөгөө

1. Зохион байгуулалтын мөч

2. Урам зориг, зорилго тавих

3. Шинэ материал сурах:

1. PS дахь устөрөгчийн байрлал

2. Устөрөгчийн байгальд тохиолдох ба ашиглалт

3. Устөрөгчийн үйлдвэрлэл

4. Химийн шинж чанар

5. Нэгтгэл (туршилт)

6. Гэрийн даалгавар

7. Тусгал

Хичээлийн үеэр

1. Зохион байгуулалтын мөч

2. Зорилгоо тодорхойлох, урам зориг өгөх

Өнөөдөр бид ер бусын хичээлтэй. Хичээл хайх.

Хүн өөрөө гаргаж ирдэг аргументууд
Ихэвчлэн тэд түүнийг тэднээс илүү итгүүлдэг
Бусдын санаанд орж ирсэн.
Б.Паскаль

Паскалийн мэдэгдлийн дагуу бид өнөөдөр та өөрийн судалгаа, шийдвэр, дүгнэлтийн явцад маш их зүйлийг сурч мэдэх хичээл хийх болно. Мөн бид үүнийг уламжлалт бус байдлаар эхлүүлэх болно. Хараач, самбар дээр хичээлийн сэдвээр ямар ч тэмдэглэл байхгүй байна. Энэ нь санамсаргүй биш, учир нь ... Өнөөдөр та энэ сэдвийг өөрөө нэрлэ. Үүнийг хийхэд ангийнхан чинь туслах болно.

Одоо бид "Металл бус" сэдвээр ярилцаж байгааг та мэднэ. Өнөөдөр бид ямар металл бус металлын тухай ярихаа тодорхойлох ёстой. Энэхүү металл бус нь энгийн бодис болох хий үүсгэдэг бөгөөд энэ тухай Козьма Прутковын "Үргэлж болгоомжтой байгаарай" гэж хэлж болно.

Одоо бид хоёр хийн үйлдвэрлэлийг харуулах бөгөөд та самбар дээр жагсаасан зүйлсээс (аммиак, хүчилтөрөгч, устөрөгч, азот, нүүрстөрөгчийн давхар исэл, хлор) ямар хоёр хий олж авснаа тодорхойлох хэрэгтэй болно.

Даалгавар №1 Мөн асуултуудад хариулж, тэдгээрийг мөн самбар дээр өгсөн болно.

1. Та үүнийг хэрхэн тодорхойлсон бэ? Таамаглалаа батлах уу?

2. Хий үйлдвэрлэх энэ аргыг ямар физик шинж чанарт үндэслэсэн бэ?

Тиймээс, би та нарт эхлээд үзүүлэв. (Би металл авч, хүчил нэмж, хийг туршилтын хоолойгоор цуглуулж, урвалыг хурдасгахын тулд халааж, түүний байгаа байдал, цэвэр байдлыг шалгана. Та хий гэсэн утгатай поп дууг сонссон. байгаа бөгөөд энэ нь цэвэр байна.Би илүү их цуглуулдаг.Би хэлтэрхийгээ хийтэй туршилтын хоолойд буулгаж, тэр нь унтардаг.Энэ хий нь өнгөгүй, амтгүй, үнэргүй байдаг.Би та бүхэнд хийн үйлдвэрлэлийг үзүүлж, түүний физик шинж чанарыг харуулсан. )

Тэгэхээр одоо би танд үзүүлж байна. (Би туршилтын хоолойд хар ягаан өнгийн талст бодис хийж, хийн гаралтын хоолойгоор хааж, доош чиглэсэн туршилтын хоолой руу буулгана. Би хийг цуглуулдаг. Энэ нь өнгөгүй, үнэргүй, амтгүй. Одоо би хэлтэрхий дээр гал тавьж, туршилтын хоолой руу буулгаж, хэлтэрхий шатсаар байна Би танд хийн үйлдвэрлэлийг үзүүлж, түүний зарим физик шинж чанарыг харуулсан)

Бид ямар хий авсан бэ? (Хариулт: устөрөгч ба хүчилтөрөгч)

(Оюутны хариулт:Аммиак нь үнэртэй хий бөгөөд метал ба хүчилээс гаргаж авдаггүй; Бид Ca(OH) 2 ашиглан нүүрстөрөгчийн давхар ислийн үйлдвэрлэлийг шалгаж, булингар үүссэн; хлор нь шар-ногоон хий бөгөөд хүчилээс гаргаж авдаг, гэхдээ метал биш харин исэлтэй урвалд ордог; азотыг задралын явцад агаараас эсвэл бодисоос гаргаж авдаг бөгөөд туршилтын хоолойг хоёр дахь туршилт шиг доошоо биш дээшээ чиглүүлдэг. Тиймээс бид эхний тохиолдолд устөрөгч байсан бөгөөд үүнийг цайр, давсны хүчлээс, хоёр дахь тохиолдолд калийн перманганатаас хүчилтөрөгчийг задралаар олж авсан гэж бид үзэж байна)

Энэ хий үйлдвэрлэх арга нь ямар физик шинж чанарт суурилсан вэ? ( Хариулт:нягтрал дээр.

Бид устөрөгчийг туршилтын хоолойг дээш, хүчилтөрөгчийг туршилтын хоолойг доош нь цуглуулсан).

Тийм ээ, үнэхээр устөрөгч бол хамгийн хөнгөн хий (энэ нь агаараас 14.4 дахин хөнгөн), өнгө, амт, үнэргүй, усанд бага зэрэг уусдаг хий юм.

Тэгэхээр бид яагаад устөрөгчийн талаар "Үргэлж сэрэмжтэй бай, яагаад?" (Устөрөгч нь агаартай холилдоход дэлбэрэлт үүсгэдэг хий юм.)

Тиймээс бидний хичээлийн сэдэв бол устөрөгч юм.

3. Шинэ сэдвийг судлах

1. Үелэх систем дэх устөрөгчийн байрлал.

- Бидний хичээлийн зорилгохамтарсан ажлаар дамжуулан PS дахь устөрөгчийн онцгой байрлал, түүний бүтэц, шинж чанар, үйлдвэрлэл, хэрэглээг судлах.

Зааварчилгааны карт дээрх диаграмыг харна уу. Энэ нь устөрөгчийн талаар ямар мэдлэгтэй болох, юу мэдэх, юу сурах ёстойг харуулж байна. Бид зааврын газрын зургийг ашиглан бүлгээрээ ажиллана. Ажлын явцад хамгийн идэвхтэй, итгэл үнэмшилтэй байх бүлэг нь хичээлийн төгсгөлд үнэлгээ авна. Үүнээс гадна үнэлгээг дангаар нь авах боломжтой.

Бид анх 8-р ангийн курсээс устөрөгчтэй танилцсан боловч тэнд бид урвалын тэгшитгэлийг хараахан мэдэхгүй, химийн цехийн талаар сайн мэдэхгүй байсан бөгөөд бид өөрсдөө бодис олж авах, тэдгээрийн физик, химийн шинж чанарыг баталж чадна гэсэн үг биш юм. Одоо шаардлагатай мэдлэгтэй бол бид бие даан дүн шинжилгээ хийж, шаардлагатай асуултуудад хариулж чадна.

Үелэх хүснэгтийн элемент бүрийг нэг нэгээр нь хатуу зааж өгсөн гэдгийг та анзаарсан байх тодорхой газар. Устөрөгчийн элемент бол огт өөр зүйл юм. Энэ бол химичүүдийн үечилсэн хүснэгтэд 2 байр хуваарилдаг цорын ганц элемент юм - ямар төрлийн! Энэ нь химийн элементүүдийн эрс эсрэг 2 бүлэгт бүртгэгдсэн:

гэсэн асуулт гарч ирнэ. Яагаад?

Даалгавар No2 Бүлэг дээрээ ярилцаж, хариултын оноо тус бүрийн дагуу зааварчилгааны картанд бичнэ үү. Хэн бэлэн байна, гараа өргө.

Диаграммыг дэвтэртээ бич.

Устөрөгчийн химийн элемент нь протиум, дейтерий, тритий гэсэн 3 изотопын холимог юм.

Эдгээр изотопууд юугаараа ялгаатай вэ? Хариулт:харьцангуй атомын масс ба нейтроны тоо).

Тэгвэл тэдгээрт хэдэн изотоп байдаг вэ?

Даалгавар No3 Усан дахь устөрөгчийн массын хувийг протиум 1-2, дейтерийн бүлэг 3-4, тритий 5-6 бүлгээс үүсгэнэ үү?

Одоо дүгнэлт хий, аль усанд устөрөгчийн массын хувь хамгийн бага вэ?

2. Байгаль дахь устөрөгч.

Устөрөгч нь үечилсэн системд ийм нэр хүндтэй байр эзэлдэг нь санамсаргүй хэрэг биш юм. Энэ нь физик, химийн өвөрмөц шинж чанартай тул 1-р элемент гэж нэрлэгдэх эрхтэй. Тэгээд яагаад ийм эрхийг авсныг та сонсоод л мэдэх болно. илүүнэг мессеж.

Даалгавар No4 Таны ширээн дээр хоосон диаграмм бүхий картууд байна. Таны даалгавар: устөрөгчийн тархалт, хэрэглээний талбайг илтгэх явцад үүнийг бөглөнө үү. Зурвас: "Устөрөгчийн тархалт ба ач холбогдол" (диаграмм, слайд).

Оддыг хараарай: олон од байдаг
Шөнийн чимээгүй байдалд
Сарны эргэн тойронд шатаж, гэрэлтдэг
Цэнхэр тэнгэрт.

Диаграммуудыг ашиглан устөрөгчийн тархалт, хэрэглээний талбайг нэрлэнэ үү.

Хариулт:

Тархалт: ургамал, амьтан, чулуулаг, сансар огторгуй: од, гариг, нар; газрын тос, бензин, шатдаг занар.

Хэрэглээ: металл, цардуул, элсэн чихэр гагнах, зүсэх, аммиак үйлдвэрлэх, бордоо үйлдвэрлэх, баллон дүүргэх, цөмийн эрчим хүч.

3. Устөрөгчийн үйлдвэрлэл

Дэлхий дээр устөрөгч нь холбогдсон хэлбэрээр үүсдэг. Гэхдээ устөрөгч нь бас энгийн бодис юм - H2. Лабораторийн болон үйлдвэрлэлийн нөхцөлд устөрөгчийг үйлдвэрлэх маш олон арга байдаг. Хичээлийн эхэнд бид лабораторийн туршилтуудын нэгтэй танилцсан - энэ бол металлын хүчиллэг уусмалтай харилцан үйлчлэлцэх явдал юм. Энэ зорилгоор тусгай төхөөрөмжийг лабораторийн нөхцөлд ашигладаг: Кипп аппарат эсвэл түүний аналог Кирюшкин аппарат (төхөөрөмжийн үзүүлэн).

Гэхдээ өөр олон арга бий. Тэдгээрийг таны зааварчилгааны картанд харуулав. Тэднийг дэвтэртээ бичээрэй.

Даалгавар No5: Ямар тохиолдолд үйлдвэрлэсэн устөрөгчийн хэмжээ хамгийн их болохыг тооцоолоорой? Даалгаврын бүх өгөгдлийг танд өгсөн.

4. Химийн шинж чанар

Устөрөгчийн химийн шинж чанар нь +1 ба -1 исэлдэлтийн төлөвийг харуулсан бууруулж, исэлдүүлэх чадвараар тодорхойлогддог.

Даалгавар No6 Химийн урвалд устөрөгч гэж юу байдгийг тодорхойлохын тулд бүлэг бүр урвалын тэгшитгэлийг бөглөж, электрон балансын аргыг ашиглан коэффициентүүдийг хаана байрлуулах, устөрөгч нь исэлдүүлэгч, ангижруулагч бодис болохыг тодорхойлох шаардлагатай бөгөөд үүнийг хийх үед нэг оюутан гарч ирж, тэдний өмчийг диаграммд оруулна.

(Хариулт:Самбар дээрх схем)

Одоо энэ диаграммыг дэвтэртээ хуулж ав.

Зааварчилгааны картын эхний диаграммыг харна уу. Бид устөрөгчийн талаархи бүх асуултыг авч үзсэн үү? Магадгүй хэн нэгэнд устөрөгчийн талаар нэмж хэлэх зүйл байгаа байх.

Дараа нь хичээлийнхээ сэдвийг дахин харцгаая. Устөрөгчийг №1 элемент гэж хэлж болох уу? Үүнийг баталгаажуулна уу.

(Хариулт:

1-р PS-д байрладаг,

Энэ нь орчлон ертөнцөд тархалтын хувьд 1-р байранд ордог;

Хамгийн хөнгөн хий.)

5. Нэгтгэл

Өнөөдөр хичээл дээр байгаа хүн бүр бүлгээрээ даалгавраа биелүүлэхийн тулд бүх хүчин чармайлтаа гаргаж, ажиллаж, дүгнэлт хийж, дүн шинжилгээ хийж, харьцуулж, улмаар устөрөгчийн талаархи материалыг аажмаар эзэмшсэн гэж би бодож байна. Харин өөрийгөө сорихын тулд шалгалтаа өгөөд өөрөө дүгнэ.

боловсруулах хугацаа 3 минут.

Хэрэв та 1, 2, 3 алдаа гаргасан бол гараа өргө.

Гэрийн даалгавар

2. Нэмэх. Таны даалгавруудыг тестийн дэвтэрт өгсөн болно. Та дуртай нэгийг нь сонгоод дэвтэртээ бичиж болно.

Сэдвийн тест "Устөрөгч. Химийн элемент ба энгийн бодис"

1. Устөрөгч нь PS-д байрладаг:

A) 2 А бүлэгт

B) 7 А бүлэгт

B) 6 А бүлэгт

2. Устөрөгч нь нэгдлүүдэд исэлдэлтийн төлөвөө харуулдаг.

3. Устөрөгч нь хий юм:

A) өнгө, амт, үнэргүй, агаараас хүнд

B) өнгөгүй, үнэргүй, амтгүй, агаараас хөнгөн

C) өнгөгүй, амтгүй, үнэргүй, агаараас хөнгөн

5. Устөрөгч нь орчлон ертөнцийн химийн элементийн хувьд дараахь зүйлийг эзэлдэг.

A) Хоёрдугаар байр

B) Тэргүүн байр

B) Гуравдугаар байр

6. Металлуудтай химийн урвалд орох устөрөгч нь:

A) бууруулагч бодис

B) исэлдүүлэгч бодис

7. Галогентэй химийн урвалд орох устөрөгч нь:

A) исэлдүүлэгч бодис

B) бууруулагч бодис

Хариултаа үсгүүдийн дарааллаар бичнэ үү ___________________

Гэрийн даалгавар:

1. 17-р догол мөр, буцаж. 4.5 - хүн бүр

2. Нэмж дурдахад та доор өгөгдсөн аливаа ажлыг өөрийн үзэмжээр сонгож, дэвтэртээ бичиж болно.

1. Асуудлыг шийдэх:

Цагаан шавар AL 2 O 3 2 SiO 2 2 H 2 O дахь устөрөгчийн массын хувийг тооцоол.

2. Бүтээлч:

Устөрөгчийн тухай шүлэг, шүлэг, үлгэр бич.

Үүнийг хийснээр та өнөөдрийн хичээлийг чөлөөт хэлбэрээр дуусгах тухай өгүүлбэрийг дуусгах болно.

Өнөөдөр хичээл дээр ________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________

Бүлгийн зааварчилгааны карт №1

Сэдэв: Устөрөгч ба энгийн бодис

Даалгавар №1 (туршилтыг үзүүлсний дараа)

Бид ямар хий авсан бэ?

Үүнийг хэрхэн тодорхойлсон бэ? Таамаглалаа батлах уу?

Энэ хий үйлдвэрлэх арга нь ямар физик шинж чанарт суурилсан вэ?

Устөрөгчийн сэдвийг судлах схем

Устөрөгч

PS дахь байрлал Байгальд Хэрэглээ Физик шинж чанар Бэлтгэх Химийн шинж чанар

Даалгавар №2

Устөрөгч нь химийн элементүүдийн эрс эсрэг хоёр бүлэгт бүртгэгддэг.

1-р бүлгийн үндсэн дэд бүлэгт - шүлтлэг металлын дэд бүлэг

Үндсэн дэд бүлэгт 7 бүлэг байдаг - дэд бүлэг галоген.

Асуултыг бүлэгтээ ярилцаж, хариултын оноо тус бүрийн дагуу зааварчилгааны картанд бич. Хэн бэлэн байна, гараа өргө.

Шүлтлэг металлын хувьд түгээмэл байдаг Галогентэй нийтлэг байдаг
1. 1. ____________________________
2. _______________________________ 2. ____________________________
3. _______________________________ 3. ____________________________
4. _______________________________ 4. ____________________________
5. ____________________________
6. ____________________________

Хэлэлцүүлгийн дараа диаграммыг дэвтэртээ бич.

Даалгавар №3

1 1 H протиумаас үүссэн устөрөгчийн массын хувийг тооцоолно уу? (Хариулт: ………………)

Даалгавар No4

Тайланг боловсруулах явцад устөрөгчийн тархалт, хэрэглээний талбайг харуулсан диаграммыг бөглөнө үү.

Устөрөгчийн тархалт Устөрөгчийн хэрэглээ
_______________________________
_______________________________ ___________________________________
_______________________________ ___________________________________
_______________________________ ___________________________________
_______________________________ ___________________________________

Даалгавар №5

Устөрөгч үйлдвэрлэх арга:

Лаборатори:

Хүчиллэг уусмал бүхий металлууд Zn + 2HCL --- ZnCL 2 + H 2 (1)

Усны электролиз: H 2 O --- H 2 + O 2 (2)

Аж үйлдвэрийн:

Усны хувиргалт: C + H 2 O --- CO + H 2 (3)

Метаныг усны ууртай хувиргах: CH 4 + 2 H 2 O --- CO 2 + 4 H 2 (4)

Метан задрал: CH 4 --- C + H 2 (5)

Цайр 10 г давсны хүчилтэй урвалд ороход устөрөгч ялгарах хэмжээг тооцоол.

(1) тэгшитгэлийн дагуу хүчил.( Хариулт:…………………….)

Даалгавар №6

Устөрөгч ба хүчилтөрөгчийн харилцан үйлчлэлийн тэгшитгэлийг гүйцээж, электрон балансын аргыг ашиглан коэффициентүүдийг цэгцлээрэй.

H 2 + O 2 ----

Устөрөгч нь химийн урвалын исэлдүүлэгч эсвэл ангижруулагч эсэхийг тодорхойлж, самбар дээрх диаграммд бич.

Самбар дээрх диаграммыг дэвтэртээ хуулж ав

Туршилтсэдвээр

"Устөрөгч",

"Ус. Шийдэл"

УС төрөгч. УС. ШИЙДЭЛ

Даалгаврын маягт

Макс. цэг

Лабораторид устөрөгч үйлдвэрлэх, цуглуулах

Энгийн ба нийлмэл бодисын молекулуудын томъёо бичих

Холимогуудын тодорхойлолт

Бодисын уусах чадвар

Устөрөгчийн нэгдлүүдийн валентыг тодорхойлох. Валентын томъёог гаргах

Устөрөгчийн химийн шинж чанар

Шийдэл. Нэг төрлийн ба гетероген хольц

Усны химийн шинж чанар

Урвалын тэгшитгэл дэх коэффициентүүд

Уусмал дахь бодисын массын хувийг тодорхойлох даалгавар

Оюутнуудыг таван онооны системээр үнэлэхдээ дараах онооны хуваарилалтыг санал болгож байна.

СОНГОЛТ 1

1) өвөрмөц үнэр; 2) усанд сайн уусах чадвар;

3) өнгөний дутагдал; 4) өндөр молекул жинтэй.

2. Устөрөгчийг лабораторид үйлдвэрлэхийн тулд голчлон ашигладаг

1) CH4-ийн задрал; 2) Zn-ийн HC1-тэй харилцан үйлчлэлцэх;

3) H2O-ийн задрал; 4) C ба H2O-ийн харилцан үйлчлэл.

3.“3H2” гэсэн үг

1) 3 устөрөгчийн атом; 2) 6 устөрөгчийн молекул;

3) 3 устөрөгчийн молекул; 4) 6 устөрөгчийн атом.

6. Фосфорын устөрөгчийн нэгдэл нь томьёотой

P2H5; 2) H5P; 3) HP3; 4) PH3.

7. Устөрөгч нь дараахь урвалд ордог.

Зэс; 2) зэс (II) исэл; 3) ; 4) цахиурын исэл.

A. Усны давсны уусмал нь нэгэн төрлийн систем юм. B. Уусмалын масс нь усны масс ба бодис ууссан савны массын нийлбэр юм.

1) зөвхөн А зөв; 2) зөвхөн В үнэн; 3) хоёр шийдвэр хоёулаа зөв;

4) хоёр шийдвэр буруу байна

9. Ус хэвийн нөхцөл-тай хариу үйлдэл үзүүлдэг

Al2O3; 2) Ag; 3) FeO; 4) Na; 5)SO2.

Харгалзах урвалын тэгшитгэлийг бичнэ үү.

Cr2O3 + H2 →Cr + H2O B) KClO3 → KC1 + O2 H2S + O2 →S +H2O

11. 80 г 5%-ийн уусмал бэлтгэхэд ямар хэмжээний давс, ус шаардлагатай вэ? Анхны уусмалд 10 г ижил давс нэмбэл үүссэн уусмал дахь бодисын массын хувийг тооцоол.

"Устөрөгч", "Ус" сэдвээр туршилтын ажил. Шийдэл"

СОНГОЛТ 2

1.Устөрөгчийн физик шинж чанар (n.a.) нь

1) усанд уусдаггүй байдал; 2) үнэргүй;

3) цэнхэр өнгө; 4) буцалгах цэг 100 ° C.

2. Агаарын нүүлгэн шилжүүлэлтийн аргаар устөрөгчийг үйлдвэрлэхэд хийн гаралтын хоолой дээшээ чиглэнэ, учир нь устөрөгч

1) өвөрмөц үнэртэй; 2) хортой хий;

3) агаартай урвалд ордог; 4) агаараас хөнгөн.

3. “6H2” гэсэн бичилт нь

1) зургаан устөрөгчийн молекул; 2) зургаан устөрөгчийн атом;

3) арван хоёр устөрөгчийн молекул; 4) арван хоёр устөрөгчийн атом.

а) түдгэлзүүлэх; б) шийдэл; в) түдгэлзүүлэх; г) эмульс.

Хүхрийн устөрөгчийн нэгдэл нь S2H6 томьёотой; 2) H6S; 3) H2S; 4) S2H. Устөрөгч нь давсны хүчилтэй урвалд ордог; 2) саарал; 3) ус; 4) устөрөгчийн сульфид.

Харгалзах урвалын тэгшитгэлийг бичнэ үү.

Шийдлийн талаархи дүгнэлтүүд зөв үү?

A. Бодисын усанд уусах чадвар нь температураас хамаарна.

B. Бодисыг усанд уусгахад энерги ялгарч, шингэж болно.

Зөвхөн А зөв; 2) зөвхөн В үнэн; 3) хоёр шийдвэр хоёулаа зөв;

4) хоёр шийдвэр буруу байна.

N2; 2) SiO2; 3) K; 4) CaO; 5) Аг.

Харгалзах урвалын тэгшитгэлийг бичнэ үү.

10. Урвалын схем дэх коэффициентүүдийг цэгцлээрэй.

Na + H2O → NaOH + H2 B) NH4NO2 → N2 + H2O C2H4 + O2 → CO2 + H2O

11.150 гр 6%-ийн уусмал бэлтгэхэд ямар хэмжээний давс, ус шаардлагатай вэ? Анхны уусмалд 15 г ус нэмснээр олж авсан шинэ уусмалын массын хувийг тооцоол.

"Устөрөгч", "Ус" сэдвээр туршилтын ажил. Шийдэл"

СОНГОЛТ 3

1. Устөрөгч нь хий ...

1) усанд уусдаггүй; 2) цагаан; 3) агаараас хүнд; 4) үнэргүй.

2. Үүний үр дүнд устөрөгч үүсдэг

1) Cu-ийн H2S-тэй харилцан үйлчлэлцэх; 2) Fe(OH)3-ийн задрал;

3) H2O-тай Na-ийн харилцан үйлчлэл; 4) CH4-ийн шаталт.

3. "Зургаан устөрөгчийн молекул" гэдэг нь бичих гэсэн үг

1) 12H; 2) ZN2; 3) 6H; 4) 6Н2.

4. Усны молекулуудын хооронд хатуу бодисын жижиг хэсгүүд жигд тархсан хольцыг нэрлэнэ.

а) түдгэлзүүлэх; б) шийдэл; в) түдгэлзүүлэх; г) эмульс.

5. Усанд маш сайн уусдаг бодис:

а) шохой; б) гипс; в) шавар; г) элсэн чихэр.

6. Хлорын устөрөгчийн нэгдэл нь томьёотой

1) HCl; 2) H2Cl2; 3) H7Cl; 4) HCl7.

7. Устөрөгч нь урвалд ордог

1) мөнгө; 2) фосфор (V) исэл; 3) төмрийн (III) исэл; 4) аммиак.

Харгалзах урвалын тэгшитгэлийг бичнэ үү.

8. Шийдлийн талаархи дүгнэлтүүд зөв үү?

A. Усан дахь элсэн чихрийн уусмал нь гетероген хольц юм.

B. Ууссан бодисын масс ба тухайн бодис ууссан савны массын нийлбэрийг уусмалын масс гэнэ.

1) зөвхөн А үнэн; 2) зөвхөн В үнэн; 3) хоёр шийдвэр хоёулаа зөв;

4) хоёр шийдвэр буруу байна.

9. Өрөөний температурт ус нь урвалд ордог

SO3; 2) Hg; 3) CuO; 4) Ca; 5) ZnO.

Харгалзах урвалын тэгшитгэлийг бичнэ үү.

10. Урвалын схем дэх коэффициентүүдийг цэгцлээрэй.

A1 + HC1 → A1C13 + H2 B) NH3 + O2 → N2 + H2O Fe(OH)3 →Fe2O3 + H2O

11. 125 г 8%-ийн уусмал бэлтгэхэд ямар хэмжээний давс, ус шаардлагатай вэ? Анхны уусмал дээр 20 г ижил давс нэмснээр олж авсан шинэ уусмалын массын хувийг тооцоол.

"Устөрөгч", "Ус" сэдвээр туршилтын ажил. Шийдэл"

СОНГОЛТ 4

1.Устөрөгчийн физик шинж чанар (n.a.) нь

1) хайлах цэг 0 ° C; 2) хурц үнэр; 3) өнгөний дутагдал;

4) нэгтгэх хатуу төлөв.

2. Устөрөгчийг харилцан үйлчлэлээр олж авах боломжгүй

1) Mg ба HC1; 2) H2SO4 уусмалаас Zn; 3) Na ба H2O; 4) HNO3 уусмалаар Cu.

3. “5H2” гэсэн бичилт нь

1) таван устөрөгчийн атом; 2) таван устөрөгчийн молекул;

3) арван устөрөгчийн молекул; 4) арван устөрөгчийн атом.

4. Уусгагч ба ууссан бодисын молекулуудаас бүрдэх нэгэн төрлийн систем:

а) түдгэлзүүлэх; б) шийдэл; в) түдгэлзүүлэх; г) эмульс.

5. Усанд бараг уусдаггүй бодис:

а) шохой; б) элсэн чихэр; в) гипс; г) мөнгөний хлорид.

6. Устөрөгчтэй нэгдэл нь томьёотой

NH3; 2) H5N; 3) HN; 4) N2H5.

7. Устөрөгч нь урвалд ордог

хлор; 2) натрийн исэл; 3) аммиак; 4) давсны хүчил.

Харгалзах урвалын тэгшитгэлийг бичнэ үү.

8. Шийдлийн талаархи дүгнэлтүүд зөв үү?

A. Температур нэмэгдэх тусам хийн уусах чадвар нэмэгддэг.

B. Бодисыг усанд уусгахад үргэлж энерги ялгардаг.

1) зөвхөн А зөв; 2) зөвхөн B үнэн); 3) хоёр шийдвэр хоёулаа зөв;

4) хоёр шийдвэр буруу байна.

9. Ус нь урвалд ордог

CuO; 2) Ли; 3) Fe2O3; 4) Ag; 5) BaO.

Харгалзах урвалын тэгшитгэлийг бичнэ үү.

10. Урвалын схем ба урвалд оролцож буй бодисын коэффициентүүдийн хоорондын уялдаа холбоог тогтооно.

SO2 + H2S →S + H2O B) NH3 + O2 → NO + H2O A1(OH)3 →A12O3 + H2O

11.140 гр 15%-ийн уусмал бэлтгэхэд ямар хэмжээний давс, ус шаардлагатай вэ? Анхны уусмалд 10 г ижил давс, 20 г ус нэмснээр олж авсан шинэ уусмалын массын хувийг тооцоол.

9-р ангийн сурагчдад зориулсан химийн устөрөгчийн бие даасан ажил. Бие даасан ажил нь тус бүрдээ 3 даалгавартай 3 сонголтоос бүрдэнэ.

1 сонголт

1. Парацелсус төмөр ба хүхрийн хүчлийн харилцан үйлчлэлийг судалж байхдаа "шатаах агаар" гэж нэрлэсэн хий гаргаж авсан. Ямар хий вэ? бид ярьж байна? Яагаад хий ийм нэртэй болсон бэ? Урвалын тэгшитгэлийг өг.

2. Тэгшитгэлүүдийг бич болзошгүй хариу үйлдэлдараах бодисуудтай устөрөгч: Br 2, Na, ZnO. Урвалын тэгшитгэлийг исэлдэлтийн өнцгөөс шинжлэх. Аль хариу үйлдэл нь практик ач холбогдолтой вэ?

3. Зузаан ханатай саванд 4 литр устөрөгч, 5 литр хлор холилдсон. Холимог нь үлээлгэсэн. Дэлбэрэлтийн дараа саванд байгаа хийн хэмжээг тодорхойл.

Сонголт 2

1. 1784 онд A.L. Лавуазье ус халуун төмрийн харилцан үйлчлэлээс хий гаргаж авсан. Энэ хийг халсан хар зэсийн ислийн нунтаг дээгүүр дамжуулахад нунтаг өнгө нь улаан болж өөрчлөгдсөн. Бид ямар хийн тухай ярьж байна вэ? Дээр дурдсан урвалуудын тэгшитгэлийг өг.

2. Дараах бодисуудтай устөрөгчийн урвалын тэгшитгэлийг бичнэ үү: O 2, V 2 O 5, Ca. Урвалын тэгшитгэлийг исэлдэлтийн өнцгөөс шинжлэх. Ямар хариу үйлдэл практик ач холбогдолтой вэ?

3. 6 литр азот, 15 литр устөрөгчийн холимогийг төмрийн катализатороор дамжуулсан. Урвалын дараах хийн эзэлхүүнийг тодорхойлно.

Сонголт 3

1. Цаг агаарын мэдрэгчийг заримдаа хамгийн хөнгөн хийгээр дүүргэдэг. Энэ нь кальцийн гидрид дээр усны нөлөөгөөр олж авдаг. Гэсэн хэдий ч ийм датчик нь аюултай байж болно. Тэдний аюул юу вэ? Дээр дурдсан урвалуудын тэгшитгэлийг өг.

2. Дараах бодисуудтай устөрөгчийн боломжит урвалын тэгшитгэлийг бичнэ үү: C, Cr 2 O 3, Si, Cs, CaO, O 2. Урвалын тэгшитгэлийг исэлдэлтийн өнцгөөс шинжлэх.

3. 5 м 3 агаарыг ижил хэмжээний устөрөгчтэй хольсон. Холимог дэлбэрч, усны уур нь өтгөрүүлсэн. Үүссэн хольцын найрлагыг тодорхойлно.

Хариултууд бие даасан ажилхимийн чиглэлээр устөрөгч
Сонголт 1
1.
Fe + H 2 SO 4 = FeSO 4 + H 2
O 2 + 2H 2 = 2H 2 O
2.
Br 2 + H 2 = 2HBr
2Na + H 2 = 2NaH
ZnO + H 2 = Zn + H 2 O.
3. 8 литр устөрөгчийн хлорид, 1 литр хлор.
Сонголт 2
1.
3Fe + 4H 2 O = Fe 3 O 4 + 4H 2
CuO + H 2 = Cr + H 2 O.
2.
O 2 + 2H 2 = 2H 2 O
V 2 O 5 + 5H 2 = 2V + 5H 2 O
Ca + H 2 = CaH 2
3. Аммиак 10 литр, азот 1 литр.
Сонголт 3
1.
CaH 2 + 2H 2 O = Ca(OH) 2 + 2H 2
устөрөгч, агаарын холимог нь тэсрэх аюултай
O 2 + 2H 2 = 2H 2 O
2.
C + 2H 2 = CH 4
Cr 2 O 3 + 3H 2 = 2Cr + 3H 2 O
2Cs + H 2 = 2CsH
O 2 + 2H 2 = 2H 2 O
3. 4 м 3 азот ба 3 м 3 устөрөгч.