Нээлттэй
Хаах

Шууд боловсролын үйл ажиллагаа. "Ladybug" applique дээр залуу бүлэгт зориулсан хичээл

Надежда Москалева

Хаврын урь орж, урин дулаан цаг ирэхээр амьд бүхэн сэрдэг. Модны нахиа хавдаж, навчис гарч, өвс ногоорч, анхны үхрийн цэцэг цэцэглэж байна. Ийм цаг үед бид шавжгүйгээр яаж амьдрах вэ?

Тиймээс би зарцуулахаар шийдсэн сэдэв долоо хоног"Шавж". Би оюутнууддаа хичээл хийхээр шийдсэн аппликейшн"Ladybug".

Тэрээр оюутнуудад ингэж тайлбарлав хатагтай- шавьж. Бүх шавжнууд амьд байдаг. Тэд нисч, газар эсвэл өвсөөр мөлхөж болно. Гэхдээ та тэднийг зүгээр л авч чадахгүй, зөвхөн харж болно. Би оюутнуудыг манайхыг суурьшуулахыг урьсан ногоон навч дээрх хатагтай.

Сэдвийн зорилго ангиуд:

1. Дамжуулж сур шинж чанаруудэнэ шавьжны аппликейшн.

2. Шавжны дүрслэлээр яриаг хөгжүүлэх; хэлбэр, өнгөний мэдрэмжийг хөгжүүлэх; хурууны моторт ур чадварыг хөгжүүлэх (ар талд толбо); цаасан дээр жолоодох чадварыг хөгжүүлэх.

3. Амьд амьтанд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.



Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Ladybug applique. Энэ програмын хувьд танд картон болон 2 боолт, 2 угаагч хэрэгтэй болно. Энэ аппликейшн нь илүү сайн материалыг ашигладаг.

Эцэг эхчүүдэд зориулсан Гэгээн Валентины өдөрт зориулсан "Ladybug" зүрхний аппликейшн. Хоёрдугаар сарын 14 бол Гэгээн Валентины өдөр буюу Гэгээн Валентины өдөр юм.

Ангиуд мл. хэрэглээний бүлэг. Зорилго: цавууг болгоомжтой хэрэглэх, эд ангиудыг наахад салфетка хэрэглэх дасгал хийх. Бэхлэх.

Зорилго: Өвлийн улиралд гацуур модны бүтэц, түүний өнгөний талаархи хүүхдийн ойлголтыг нэгтгэх. Янз бүрийн хэмжээтэй цаасан гурвалжинд гацуур модны хэсгүүдийг харж сурах;

"Аавын баяр" зурагтай програм (хоёр дахь бага бүлэг) Зорилго: үйл явдалд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх. олон нийтийн амьдрал- баяр.

Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдэд хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн объектуудыг аппликейшн дээр дүрслэхийг заах; хэсгүүдийн хэлбэрийг тодорхойлох (тэгш өнцөгт,...

"LODYBUG" програмууд Урьдчилсан ажил: хатагтайн дүрсийг үзэх, хатагтайн тухай зүйр үг сурах. Хичээлийн зорилго: Хүүхдэд бие, толгой, далавч, нүд, антенн гэх мэт тусдаа хэсгүүдээс хатагтай хийх аппликейшн ашиглахыг заах. Эвхэх, наах, наах арга техникийг дадлага хийх. Хүүхдэд байгаль, шавьжийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Хүүхдэд нарийвчлал, тэсвэр тэвчээр, тэвчээрийг хөгжүүлэх. Материал: Тойрог: 8 см диаметртэй 2 улаан дугуй, 5 ба 7 см диаметртэй 2 хар дугуй.Суурийн ногоон картон хоосон. Нүд, антенны утас. Цавуу, хар эсгий үзэг. Хичээлийн явц Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? Хүүхдүүд: Намрын багш: Та яаж таамагласан бэ? Хүүхдүүдийн хариулт Сурган хүмүүжүүлэгч: Зун ирэхэд би дулаахан байхыг хүсч байна. Зуны улиралд юу хийснээ санацгаая? Хүүхдүүдийн хариулт. Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, зундаа буцаж орцгооё. Бид ногоон нуга дундуур алхаж, шувуудын дуулахыг сонсож, нарны туяа биднийг дулаацуулж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Биеийн тамирын дасгал: Зүлгэн дээр, сарнай цэцгийн дунд Тэд бүлгийн чөлөөт орон зайг тойрон гүйдэг. Цох нь өнгөт цамц өмссөн нисч байв. -Жу-жу-жу, жу-жу-жу Тэд зогсоод эгц зогсоно. Би Daisy-тэй найзууд. Салхинд чимээгүйхэн найгаж, биеэ баруун, зүүн тийш тонгойлгож, нам, намхан нугалав. Тэд урагшаа доошоо тонгойдог.Би цэцэг дээр суугаад тонгойж, амарч, ниссэн. Тэд гүйгээд дараа нь байрандаа сууна. Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, харагтун, миний цэцэг рүү эрвээхэй ниссэнгүй, харин ямар нэгэн шавж байв. Оньсого сонс. Хэрэв та таамаглавал бидэн дээр хэн ирснийг харуулъя. Энэ бяцхан хүүхэд улаан цэгэн даашинз өмссөн байна. Тэгээд тэр чадварлаг нисч чадна.Энэ... (хатагтай) Багш хатагтайн сууж буй цэцгийг үзүүлэв. Сурган хүмүүжүүлэгч: Хатагтайн тухай хэллэгийг санацгаая. Түүнийг алган дээрээ тавиад хэлье: Хатагтай, тэнгэрт нис, надад талх авчир. Хар ба цагаан, гэхдээ шатаагүй. Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүгдээрээ хамтдаа хатагтай ургамлыг хийж, цэцэг дээр тарьцгаая. Дараа нь манай бүлэгт саарал намар биш, харин гэрэл гэгээтэй, дулаан зун болно. Багш хатагтайн зургийг харуулж байна. Сурган хүмүүжүүлэгч: Хатагтай хорхойг сайтар харцгаая. Түүнд юу байгаа юм. Далавч нь ямар өнгөтэй вэ? Далавчин дээр өөр юу байна вэ? Түүний толгой дээр юу байгаа вэ? Ажилдаа орцгооё. Ногоон картон хуудсан дээр 7 см диаметртэй хар тойрог наа. Бид 5 см-ийн диаметртэй хар дугуйланг хагасаар нугалж, биед наа. Бид 8 см диаметртэй хоёр улаан дугуйг хагасаар нугалав - бид далавч авдаг. Бид тэдгээрийг доод талыг нь биед наа. Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай хатагтай бэлэн үү? Хүүхдүүд: Үгүй ээ. Сурган хүмүүжүүлэгч: Юу дутагдаж байна вэ? Хүүхдүүд: Нүд, антенн, нуруун дээрх толбо. Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд нүдийг нь аваад наацгаая. Эсгий үзэг ашиглан далавч дээр сарвуу, цэгүүдийг зур. Бид утаснаас антен хийх болно. Хатагтай хорхой бэлэн боллоо. Хичээлийн үр дүн: Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай хатагтайнууд ямар үзэсгэлэнтэй, цэвэрхэн болсон бэ! Сайн хийлээ! Хэдийгээр одоо өвөл болж байгаа ч манай гар урлалыг нэг хараад л жинхэнэ зун юм шиг санагдах болно!

"Ladybug" аппликешны хичээлийн тэмдэглэл. Хоёр дахь бага бүлэг

Даалгаварууд:
а) боловсролын зорилтууд: хүүхдийн аппликешны сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, сойз, цавуу, салфетка зэргийг зөв ашиглах, дугуйг хагасаар нугалж сурах, хэсгүүдийг тодорхой дарааллаар байрлуулах. Зохиолын ур чадварыг хөгжүүлэх.
б) хүмүүжлийн даалгавар: Төрөлхийн байгальд анхаарал, халамжтай хандахыг заах.

Хичээлийн материал:ногоон картон, том хар дугуй (хэвлий), жижиг хар дугуй (толгой) Улаан дугуй, цэг, нүдэнд зориулсан хар цагаан өнгийн конфетти, цавуу, хайч, хар маркер, хатагтай тоглоом, том зураг.

Хичээлийн явц

Багш өнгөт ороолтоор бүрхсэн жижиг сагс барьдаг бүлэгт ордог.
IN.- Залуус аа, манайд ер бусын зочин ирсэн боловч та түүний тухай оньсого тааварлах хүртэл тэр өөрийгөө харуулахыг хүсэхгүй байна.
Улаан далавч, хар вандуй.
Миний алган дээр алхаж байгаа энэ хэн бэ?
IN.- Энэ хэн бэ?
Хүүхдүүд: Ladybug.
IN.Зөв. Энэ бол хатагтай юм. Багш ороолтыг дээшлүүлж, тоглоомыг үзүүлэв. Үүнийг харцгаая. Залуус аа, Ladybug-ийг хараарай. Тэр ямар дүр төрхтэй төстэй вэ?
-Яг тойрог дээр. Манай хатагтай ямар өнгөтэй вэ?

Улаан.
- Яг зөв. Улаан, дугуй. Тиймээс, эрт дээр үеэс энэ алдааг нар гэж нэрлэдэг байв. Одоо бид үүнийг хатагтай гэж нэрлэдэг. Яагаад? Энэ шавжийг цох байхад яагаад хатагтай гэж нэрлэдэг вэ? Бурханы ерөөл тодорхой: цох нь жижиг бөгөөд хор хөнөөлгүй мэт санагддаг. Энэ нь гараараа аажмаар гүйдэг. Гэхдээ түүнд бага зэрэг хүрвэл хөлний нугалаас улбар шар өнгийн шингэн гарч ирэх болно - хүмүүсийн хэлснээр "сүү". Тийм ч учраас - үхэр!
Алдаа барихыг хүсч буй шувуу эсвэл гүрвэлийн хувьд энэ "сүү" нь хоолны дуршлыг шууд устгадаг: энэ нь хурц бөгөөд жигшүүртэй үнэртэй байдаг. Гэхдээ алдаа нь тод өнгөөр ​​хүн бүрийг урьдчилан сэрэмжлүүлдэг: надад бүү хүр, би идэж болохгүй!
Тиймээс хатагтай хатуу нуруугаа - элитра-аа дэлгэж, доор нь нуусан хоёр нимгэн мембран далавчаа дэлгэж, нисэв. Хатуу элитра нь нислэгт оролцдоггүй, харин зөвхөн алдаа гулсахад тусалдаг.
Хатагтай нь хор хөнөөлгүй дүр төрхтэй хэдий ч махчин амьтан юм. Энэ нь суурин aphids - ургамлын хортон шавьж иддэг. Энэ хүүхэд өдөрт бараг зуун aphids буюу гурван зуун авгалдайг устгадаг. Нэг хатагтай амьдралынхаа туршид дөрвөн зуу орчим өндөглөдөг. Тэд тус бүр нь авгалдай болж хувирдаг бөгөөд энэ нь мөн aphids-ээр хооллодог. Энэ нь сар хүрэхгүй хугацаанд ургаж, гөлөг болдог. Pupa нь навчинд наалдаж, доошоо унждаг. Удалгүй түүнээс насанд хүрсэн хатагтай гарч ирнэ.
-Тэгэхээр манай хатагтай дугуй улаан, гэдэс, далавч, хөлтэй. Одоо тоглоцгооё.
"Ladybugs" биеийн тамирын дасгал
Бид хатагтайнууд (үсэрч байна) -
Хурдан бөгөөд хөдөлгөөнтэй (газар дээрээ гүйх)!
Бид өтгөн өвсөөр мөлхдөг (гараараа долгион шиг хөдөлгөөн хийх),
Тэгээд бид ойд зугаалах болно (бид тойрог замаар явдаг).
Ойд нэрс (бид сунадаг), мөөг (бид бөхийдөг) байдаг ...
Миний хөл алхаж ядарч байна (нугалах)!
Бид удаан хугацаанд идэхийг хүсч байна (бид гэдсээ илбэж байна) ...
Удахгүй гэр лүүгээ нисцгээе (“биднийг суудал руугаа нис”)!

Ажлын үе шатуудын тайлбар.
Одоо бид цааснаас хатагтай хийхийг хичээх болно. Эхлээд том хар тойрог авч, клиринг дээрээ наа. Манай хатагтай хаана суух вэ? Одоо жижиг хар тойрог аваад хатагтайн толгойг наацгаая. Одоо бид далавчаа хийх хэрэгтэй. Манай хатагтай дээш нисэхийг хүсч, далавчаа дэлгэв. Хоёр хагас тойрог наа. Гэхдээ таны ширээн дээр нэг улаан тойрог байна. Тойрогоос хагас тойрог хэрхэн хийх вэ? Та дугуйг хагасаар нугалах хэрэгтэй Дараа нь далавч дээр цэгүүд, толгой дээр нүдийг наа. Тиймээс бид хатагтайтай болсон. Үлдсэн зүйл бол эсгий үзэгээр сарвуу дээр зурах явдал юм.
Дүгнэж байна.

Багш хүүхдүүдийн бүх ажлыг өлгөдөг.
- Бид ямар гайхалтай хатагтайнуудтай болсон бэ? Яг л жинхэнэ хүмүүс шиг, та маш их хичээсэн болохоор таны хатагтай нар манай зочинтой найзалж, гуниглахаа болино гэж бодож байна. Бид хатагтайг хуруундаа тавихдаа түүнд уншдаг шүлгийг хэн санах вэ?
Хатагтай, тэнгэрт нис,
бидэнд талх авчир,
хар ба цагаан,
зүгээр л шатаагүй.

"Ladybug" аппликешны хичээлийн тэмдэглэл. Хоёр дахь бага бүлэг

Даалгаварууд:
а) боловсролын зорилтууд: хүүхдийн аппликешны сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, сойз, цавуу, салфетка зэргийг зөв ашиглах, дугуйг хагасаар нугалж сурах, хэсгүүдийг тодорхой дарааллаар байрлуулах. Зохиолын ур чадварыг хөгжүүлэх.
б) хүмүүжлийн даалгавар: Төрөлхийн байгальд анхаарал, халамжтай хандахыг заах.

Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн: ногоон картон, том хар дугуй (хэвлий), жижиг хар дугуй (толгой) Улаан дугуй, цэг, нүдэнд зориулсан хар цагаан өнгийн конфетти, цавуу, хайч, хар маркер, хатагтайг дүрсэлсэн тоглоом, том зураг.

Хичээлийн явц

Багш өнгөт ороолтоор бүрхсэн жижиг сагс барьдаг бүлэгт ордог.
V. - Залуус аа, манайд ер бусын зочин ирсэн боловч та түүний тухай оньсого тааварлах хүртэл тэр өөрийгөө танд харуулахыг хүсэхгүй байна.
Улаан далавч, хар вандуй.
Миний алган дээр алхаж байгаа энэ хэн бэ?
V. - Энэ хэн бэ?
Хүүхдүүд: Ladybug.
B. Зөв. Энэ бол хатагтай юм. Багш ороолтыг дээшлүүлж, тоглоомыг үзүүлэв. Үүнийг харцгаая. Залуус аа, Ladybug-ийг хараарай. Тэр ямар дүр төрхтэй төстэй вэ?
-Яг тойрог дээр. Манай хатагтай ямар өнгөтэй вэ?
- Улаан.
- Яг зөв. Улаан, дугуй. Тиймээс, эрт дээр үеэс энэ алдааг нар гэж нэрлэдэг байв. Одоо бид үүнийг хатагтай гэж нэрлэдэг. Яагаад? Энэ шавжийг цох байхад яагаад хатагтай гэж нэрлэдэг вэ? Бурханы ерөөл тодорхой: цох нь жижиг бөгөөд хор хөнөөлгүй мэт санагддаг. Энэ нь гараараа аажмаар гүйдэг. Гэхдээ түүнд бага зэрэг хүрвэл хөлний нугалаас улбар шар өнгийн шингэн гарч ирэх болно - хүмүүсийн хэлснээр "сүү". Тийм ч учраас - үхэр!
Алдаа барихыг хүсч буй шувуу эсвэл гүрвэлийн хувьд энэ "сүү" нь хоолны дуршлыг шууд устгадаг: энэ нь хурц бөгөөд жигшүүртэй үнэртэй байдаг. Гэхдээ алдаа нь тод өнгөөр ​​хүн бүрийг урьдчилан сэрэмжлүүлдэг: надад бүү хүр, би идэж болохгүй!
Тиймээс хатагтай хатуу нуруугаа - элитра-аа дэлгэж, доор нь нуусан хоёр нимгэн мембран далавчаа дэлгэж, нисэв. Хатуу элитра нь нислэгт оролцдоггүй, харин зөвхөн алдаа гулсахад тусалдаг.
Хатагтай нь хор хөнөөлгүй дүр төрхтэй хэдий ч махчин амьтан юм. Энэ нь суурин aphids - ургамлын хортон шавьж иддэг. Энэ хүүхэд өдөрт бараг зуун aphids буюу гурван зуун авгалдайг устгадаг. Нэг хатагтай амьдралынхаа туршид дөрвөн зуу орчим өндөглөдөг. Тэд тус бүр нь авгалдай болж хувирдаг бөгөөд энэ нь мөн aphids-ээр хооллодог. Энэ нь сар хүрэхгүй хугацаанд ургаж, гөлөг болдог. Pupa нь навчинд наалдаж, доошоо унждаг. Удалгүй түүнээс насанд хүрсэн хатагтай гарч ирнэ.
-Тэгэхээр манай хатагтай дугуй улаан, гэдэс, далавч, хөлтэй. Одоо тоглоцгооё.
Физминутка

"Ladybugs"
Бид хатагтайнууд (үсэрч байна) -
Хурдан бөгөөд хөдөлгөөнтэй (газар дээрээ гүйх)!
Бид өтгөн өвсөөр мөлхдөг (гараараа долгион шиг хөдөлгөөн хийх),
Тэгээд бид ойд зугаалах болно (бид тойрог замаар явдаг).
Ойд нэрс (бид сунадаг), мөөг (бид бөхийдөг) байдаг ...
Миний хөл алхаж ядарч байна (нугалах)!
Бид удаан хугацаанд идэхийг хүсч байна (бид гэдсээ илбэж байна) ...
Удахгүй гэр лүүгээ нисцгээе (“биднийг суудал руугаа нис”)!

Ажлын үе шатуудын тайлбар.
Одоо бид цааснаас хатагтай хийхийг хичээх болно. Эхлээд том хар тойрог авч, клиринг дээрээ наа. Манай хатагтай хаана суух вэ? Одоо жижиг хар тойрог аваад хатагтайн толгойг наацгаая. Одоо бид далавчаа хийх хэрэгтэй. Манай хатагтай дээш нисэхийг хүсч, далавчаа дэлгэв. Хоёр хагас тойрог наа. Гэхдээ таны ширээн дээр нэг улаан тойрог байна. Тойрогоос хагас тойрог хэрхэн хийх вэ? Та дугуйг хагасаар нугалах хэрэгтэй Дараа нь далавч дээр цэгүүд, толгой дээр нүдийг наа. Тиймээс бид хатагтайтай болсон. Үлдсэн зүйл бол эсгий үзэгээр сарвуу дээр зурах явдал юм.
Дүгнэж байна.

Багш хүүхдүүдийн бүх ажлыг өлгөдөг.
- Бид ямар гайхалтай хатагтайнуудтай болсон бэ? Яг л жинхэнэ хүмүүс шиг, та маш их хичээсэн болохоор таны хатагтай нар манай зочинтой найзалж, гуниглахаа болино гэж бодож байна. Бид хатагтайг хуруундаа тавихдаа түүнд уншдаг шүлгийг хэн санах вэ?
Хатагтай, тэнгэрт нис,
бидэнд талх авчир,
хар ба цагаан,
зүгээр л шатаагүй.


Сэдэв: "Ladybug"

хоёрдугаар бага бүлэг

("Баяртай, зун! Сайн уу, цэцэрлэг!"

Даалгаварууд:хүүхдүүдэд хэрхэн зөв наалдуулахыг заах (хэсгийн ар талыг цавуугаар түрхэж, сойз дээр бага зэрэг цавуу авч, тосон даавуун дээр ажиллах, салфетка болон гарын алган дээр зургийг бүхэлд нь цаасан дээр дарах); анхаарал төвлөрүүлэх, анхаарал төвлөрүүлэх, насанд хүрэгчдийн зааврын дагуу ажиллах чадварыг хөгжүүлэх; шаргуу хөдөлмөр, нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Интеграци боловсролын бүсүүд: Уран сайхны бүтээлч байдал, Танин мэдэхүй, Харилцаа холбоо, Унших уран зохиол, Хөдөлмөр.

Тоног төхөөрөмж:чимэглэл , багшид зориулсан үзүүлэнгийн дээж, хүүхдүүдэд зориулсан - хэсгүүдийн хоосон зай (хатагтайд зориулсан цэгүүд), хатагтайн дүрс, цавуу, сойз, тосон даавуу, салфетка.

Үйл ажиллагааны явц.

I. Зохион байгуулалтын мөч.

II. Гол хэсэг.

1. Оньсого таавар

Энэ бяцхан хүү үүнийг өмсдөг

Хувцаслалт нь полка цэгүүдтэй улаан өнгөтэй.

Мөн тэрээр чадварлаг нисч чаддаг

Энэ бол... (Ladybug).

2. Зураг чимэглэлийг шалгах.

3. Гар урлалд зориулсан чимэглэл-хоосон цаасыг шалгах.

Хатагтай хорхойд юу дутагдаж байна вэ? (Хар цэгүүд).

4. Ажилдаа хуруугаа бэлтгэх.

Хурууны гимнастик
Хатагтайн аав ирж байна. бүх хуруугаараа баруун гарширээн дээр "алхах"
Ээж аавын араас дагадаг. Зүүн гарын бүх хуруугаараа ширээн дээгүүр "алх"
Хүүхдүүд ээжийгээ дагадаг" хоёр гараараа алхах
Тэдний араас бяцхан хүүхдүүд тэнүүчилж байна.
Тэд улаан костюм өмсдөг. гараа сэгсэр
Хар цэгүүдтэй костюм. тогших долоовор хурууширээн дээр
Аав хүүхдүүдээ цэцэрлэгт хүргэж өгдөг
Тоглолтын дараа тэр хүн бүрийг гэрт нь хүргэж өгнө. алгаа таш

Бүтээмжтэй үйл ажиллагаа.

а) гар урлалын нарийн ширийн зүйлийг судлах;

б) үндсэн хуудсан дээр хэсгүүдийг байрлуулах;

в) цавуугаар ажиллах дүрмийг давтах;

г) хэсгүүдийг наах;

г) ажлын байрыг цэвэрлэх.

5. Бүтээлийн тойм, хэлэлцүүлэг.

6. Шүлэг унших.

Би ухаантай нисэж чадна
Алаг хатагтай.
Далавч нь улаан цэгүүдтэй,
Хар дугуйланд байгаа юм шиг.
Баярын тод цамцтай
Би ургацаа хэмнэж байна.
Би ашигтай алдаа юм
Намайг битгий гомдоо!