Нээлттэй
Хаах

Зөв хооллолтын тухай хичээл. Хичээлийн хураангуй "зөв хооллолт". II. Сэдвийн танилцуулга

Арга зүйн хөгжилтехнологийн хичээл 8-р анги (охид)

Сэдэв:Хөдөлмөр хамгааллын талаархи танилцуулга сургалт. Хоолны төрөл. Бодисын солилцооны тухай ойлголт.

Хичээлийн зорилго:

    хоол хийх, оёх ажилд аюулгүй ажиллагааны дүрмийг эргэн харах;

    бодисын солилцооны тухай ойлголт, уураг, өөх тос, нүүрс усны өдөр тутмын хэрэглээ, витамины дутагдлын асуудлыг танилцуулах;

    ариун цэврийн болон эрүүл ахуйн шаардлагыг дагаж мөрдөх ур чадварыг хөгжүүлэх;

    урам зоригийг төлөвшүүлэх боловсролын үйл ажиллагаа;

    оюутнуудын бүтээлч чадвар, мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийх чадвар, хоолны соёлыг хөгжүүлэх;

    эрүүл амьдралын хэв маягийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн төрөл:яриа.

Хичээлийн үеэр.

    Зохион байгуулах цаг(3-5 мин.)

    Хичээлд бэлэн байдлыг шалгаж байна.

    Цалингийн хуудсыг шалгаж байна.

    Хичээлийн сэдэв, зорилгыг хэлнэ үү.

    Хамгаалагдсан материалыг давтах (5-7 мин.)

    Хоол хийх, оёдлын ажил хийхдээ аюулгүй байдлын ямар дүрмийг баримтлах ёстой вэ?

    Шинэ материал сурах (70 мин)

Таны эрүүл мэнд бол танд байгаа хамгийн үнэ цэнэтэй зүйл юм. Хүн бүх амьдралынхаа туршид зөвхөн нэг организмыг өгдөг. Хэрэв та зарим объектыг хайхрамжгүй хандвал тэдгээрийг сольж болно, гэхдээ та биеэ орлож чадахгүй.

Олон өвчин нь зөвхөн буруу хооллолтын үр дагавар юм. Хэрэв та хоолны дэглэмээ дагаж мөрдвөл эрүүл байж чадна. Өнөөдөр бид зөв хооллолтоор амьдралын чанарыг хэрхэн сайжруулах талаар ярилцах болно.

Хоол тэжээл нь бие махбодийг шим тэжээлээр хангах явдал юм. Хоол тэжээл нь бие махбодид маш чухал юм. Энэ нь бие махбодийн хэрэгцээг хангах ёстой, өөрөөр хэлбэл ургамал, амьтны гаралтай биологийн бүрэн уураг, өөх тос, эрдэс бодис, витамин, түүнчлэн биеийн эрчим хүчний хэрэглээнд хангалттай хэмжээний нүүрс ус агуулсан байх ёстой.

Бие махбодид өдөр бүр шим тэжээл шаардлагатай байдаг бөгөөд тэдгээрийн хэрэгцээ нь өндөр, нас, хүйс, физиологийн шинж чанар, уур амьсгал.

Хэрэглэгчид

хэрэм ( Г)

Өөх тос ( Г)

Нүүрс ус )

ккал.

амьтад

хүнсний ногоо

11-13 насны хүүхдүүд

14-17 насны хөвгүүд

14-17 насны охид

Эрэгтэйчүүд

Эмэгтэйчүүд

Эрэгтэй тамирчид

Тамирчид (эмэгтэй)

Биеийн хүнд хөдөлмөр эрхэлдэг эрчүүд

Бие махбодид катализаторын үүрэг гүйцэтгэдэг витаминыг хангалттай хэмжээгээр хэрэглэх нь бодисын солилцоог хэвийн болгодог. Хоолны дэглэмд хангалттай хэмжээний жимс жимсгэнэ, хүнсний ногоо байх ёстой бөгөөд тэдгээр нь чухал эрдэс давс, усанд уусдаг витаминыг нийлүүлдэг.

Усанд уусдаг - C, P, PP, N, бүлэг B.

Өөх тос уусдаг - A, D, E, K.

ВИТАМИНАР БАЯЖУУЛАХ ХҮНСНИЙ ҮНДСЭН БҮЛГҮҮД:

    гурил, гурилан бүтээгдэхүүн - В бүлгийн витамин;

    бүтээгдэхүүн, хүүхдийн хоол- бүх витамин;

    ундаа, түүний дотор хуурай баяжмал - A, D-аас бусад бүх витамин;

    сүүн бүтээгдэхүүн - A, D, E, C витаминууд;

    маргарин, майонез - витамин A, D, E;

    жимсний шүүс - A, D-аас бусад бүх витамин;

Хоол тэжээлийн нэмэлтүүд:

    Хориотой: E 103, 105, 111, 121, 123, 125, 126, 130, 152.

    Аюултай: E 102, 110, 120, 124, 127.

    Хорт хавдар үүсгэгч: 131, 210-217, 248, 330.

    Гэдэсний эмгэг үүсгэдэг: E 221-226.

    Даралтын эвдрэл үүсгэх: E 250, 251.

"Хоол дахь витамины агууламж" хүснэгттэй ажиллах.

Бие дэхь бодисын солилцооны үйл явц тэнцвэртэй байхын тулд хоолны дэглэм нь янз бүр байх ёстой. Зөв зохистой хооллолтХүүхдийн бие бялдрын хэвийн хөгжлийг хангаж, хоцролт, цус багадалт, таргалалт гэх мэт гажиг үүсэхээс сэргийлдэг. харшлын илрэл, ходоодны хямрал, нөхцөл байдлыг сайжруулдаг дархлааны систем, сөрөг хүчин зүйлийн эсрэг биеийн эсэргүүцлийг нэмэгдүүлдэг орчин. Хоол тэжээл нь төвийн хөгжилд нөлөөлдөг мэдрэлийн систем, оюун ухаан, гүйцэтгэлийн байдал.

"Чи байгаа зүйлээ биш, харин идэх ёстой зүйлээ идэх хэрэгтэй."

(А. Шопенгауэр)

"Бид идэхийн тулд амьдардаггүй, харин амьдрахын тулд иддэг."

(эртний философичид)

Бодисын солилцоо бол хувирах нарийн төвөгтэй үйл явц юм химийн элементүүдбие махбодид, түүний өсөлт, хөгжил, үйл ажиллагаа, амьдралыг бүхэлд нь хангах. Бодисын солилцоо бол амьдралын гол шинж тэмдэг бөгөөд хэрэв бодисын солилцоо зогсвол амьдрал зогсдог.

Бие дэхь бодисын солилцооны явцад амьдралд шаардлагатай энерги, янз бүрийн нийлэгжилт үүсдэг химийн нэгдлүүдЭнэ нь бидний биеийг бий болгоход чиглэдэг. Бие даасан шим тэжээлийн бодисын хэрэглээ ба тэдгээрийн задралын хоорондох урт хугацааны тэнцвэргүй байдал нь бодисын солилцооны эмгэгийг үүсгэдэг.

Оновчтой эрүүл хүнуураг, өөх тос, нүүрс усны харьцаа 1: 1: 5 харьцаатай байдаг хоолны дэглэмийг хүлээн зөвшөөрдөг, өөрөөр хэлбэл. өдөр тутмын хэм хэмжээуураг, өөх тосны хэрэглээ ижил боловч нүүрс усны хэрэглээ 5 дахин их байдаг. Үүнээс гадна хоол хүнсээр хангах ёстой шаардлагатай хэмжээвитамин, эрдэс бодис.

    Материалыг засах. Хичээлийг дүгнэх (5-7 мин.)

    Хоолны дэглэм гэж юу вэ?

    Шим тэжээл, тэдгээрийн ач холбогдол?

    Таагаарай шим тэжээл.

Дүгнэлт, хичээлийн дүн шинжилгээ.

    Гэрийн даалгавар (2 мин.)

Аяга тавагны калорийн агууламжийн талаар мессеж бэлтгэ. Тэмдэглэлээ дэвтэрт дахин бичих.

Технологийн хичээлийн төлөвлөгөө

Ажлын байр, албан тушаал – Хотын боловсролын байгууллага 38-р дунд сургууль, багш

Зүйл - технологи

Анги – 5

Хичээлийн сэдэв - Эрүүл хооллолт

Үндсэн заавар – Н.В.Синица, В.Д.Симоненко. Технологи. Гэрийн менежментийн технологи.

Хичээлийн зорилго : эрүүл хооллолтын талаархи санаа бодлыг бий болгох, төрөл бүрийн бүтээгдэхүүнд агуулагдах шим тэжээлийн бодис (уураг, өөх тос, нүүрс ус, эрдэс бодис) -ын талаархи мэдлэг.

Хичээлийн зорилго : боловсролын : шим тэжээлийн (уураг, өөх тос, нүүрс ус, эрдэс бодис) талаархи мэдлэгийг олж авах; гэдгийг ойлгох

бүтээгдэхүүний найрлага нь өөр өөр шим тэжээл агуулдаг бөгөөд найрлагад ижил шимт бодисууд орсон байдаг

төрөл бүрийн бүтээгдэхүүн; хоолны дэглэмийн талаархи ойлголтыг бий болгох, олж авсан мэдлэгээ зурах замаар хэрэгжүүлэх чадварыг бий болгох

өдөр тутмын хоолны дэглэм ба анхны тусламжийн журам хоолны хордлого(түргэн тусламж ирэхээс өмнө).

хөгжиж байна : сурагчдын танин мэдэхүйн сонирхол, утгын унших чадварыг хөгжүүлэх, дэмжих

харилцааны чадвар.

боловсролын : эрүүл мэнд, хооллолтондоо ухамсартай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, хөдөлмөрийн соёлыг төлөвшүүлэх

бүлэг

Хичээлийн төрөл : ONZ (шинэ мэдлэгийг нээх)

Оюутны ажлын хэлбэрүүд : хамтын, хувь хүн, тоглоом

Ашигласан технологи болон идэвхтэй хэлбэрүүдсургалт : үйл ажиллагааны аргын технологи, хамтын сургалтын арга, тоглоомын технологи, эрүүл мэндийг хэмнэх технологи, KTD технологийн элементүүд.

Цахим боловсролын нөөц : үндсэн сурах бичгийн материалд үндэслэн багшийн эмхэтгэсэн хичээлийн танилцуулга.

Шаардлагатай техникийн тоног төхөөрөмж : багшийн компьютер, проектор, дэлгэц, боломжтой бол интернетэд холбогдсон хоёр зөөврийн компьютер.

Төлөвлөсөн үр дүн :

Хувийн - мэдлэгээ өргөжүүлэх хүсэл; эрүүл мэнддээ хариуцлагатай хандлагыг төлөвшүүлэх

Сэдэв - шим тэжээл, уураг, өөх тос, нүүрс ус, эрдэс бодис, витамин, хүнсний пирамид гэсэн ойлголт, ойлголтыг тодорхойлох, хоолны дэглэм; шаардлагын дагуу цэс үүсгэх чадвар зохистой хоол тэжээлболон өөрийн сонголт; сурах бичгийн мэдээллийг хайх, шинжлэх хамтын ажилд оролцох;

Мета субьект :

Зохицуулалтын - боловсролын үйл ажиллагааг төлөвлөх, үйл ажиллагааны үр дүнг урьдчилан таамаглах;

таны ажлын чанарыг үнэлэх;

Танин мэдэхүйн - яриа, түүх, сурах бичгийн материалаас мэдээлэл авах, зорилгодоо хүрэх үйл ажиллагааны төлөвлөгөө гаргах;

Харилцаа холбоо Боловсролын хамтын ажиллагаа: хэлэлцээр хийх, ажил хуваарилах, нийтлэг үйл ажиллагааны үр дүнд оруулсан хувь нэмрийг үнэлэх чадвар.

Хичээлийн үеэр :

Хичээлийн үе шат

Багшийн үйл ажиллагаа

Үйл ажиллагаа

оюутнууд

УУД байгуулсан

Цаг хугацаа

Зохион байгуулалтын

Сайн байцгаана уу, ажилдаа хандах хандлага,

оюутны ирцийг шалгах,

хичээлийн бэлэн байдлыг шалгах;

явцыг шалгах гэрийн даалгавар.

Ажлын байрандаа суудалдаа сууж, багштай мэндчилж, хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг хянах

Хувийн: өөрийгөө зохион байгуулах.

Зохицуулалт: хичээл дээрх үйл ажиллагааг урьдчилан таамаглах, өөрийн үйлдлийг зохицуулах чадвар

2 минут.

Сурах үйл ажиллагааны сэдэл

Сүүлийн хичээл дээр бид аль хэсгийг судалж эхэлсэн бэ?

Юу хоол хийх вэ? (Слайдын дугаар 2 )

Хоол хийх хичээл дээр бид юу хийх вэ?

Хүн яагаад иддэг вэ?

Зөв! Бидэнд өлсгөлөнг арилгах, амьдралын эрч хүчийг авах, заримдаа баяр баясгалан өгөх хоол хүнс хэрэгтэй.

Таны санал бодол маш өөр байна. Тэд бүгд зөв, гэхдээ эртний Грекийн гүн ухаантан Сократ энэ асуултад хэрхэн хариулсныг уншъя (Слайдын дугаар 3 )

Та эдгээр үгсийг хэрхэн ойлгож байна вэ?

Хүн юунаас хоол бэлддэг вэ?

Хэрхэн хоол хийхийг сурахаасаа өмнө өөр өөр хоолыг ойлгох шаардлагатай юу?

Гараа өргө, ямар хоол хүнс эрүүл, аль нь тийм ч эрүүл биш болохыг ойлгож, зөвхөн хоол бэлтгэх төдийгүй идэж сурахыг та нарын хэд нь хүсч байна вэ?

Өнөөдөр хичээл дээр юу ярихыг та аль хэдийн таамагласан гэж найдаж байна уу?

Бидний хичээлийн сэдэв юу байх вэ?

Өнөөдрийн хичээл дээр та бүгд энэ нарийн төвөгтэй асуудлыг ойлгож чадна гэдэгт би итгэлтэй байна!

Хоол хийх.

Хоол хийх урлаг.

Хоол хийж сур.

Сурагчдын хариулт...

Сурагчдын хариулт...

Төрөл бүрийн бүтээгдэхүүнээс.

Тиймээ хэрэгтэй.

Оюутнууд гараа өргө.

Зөв хооллолтын талаар...

ТУХАЙ Эрүүл хоол хүнс... ТУХАЙ......

Эрүүл хооллолт.

Хувийн: бодлоо илэрхийлэх, жишээ татах, дүгнэлт гаргах чадвар.

сэтгэх чадвар

Харилцааны: багштай баг болж харьцах.

Танин мэдэхүйн:

Асуудлыг шинжлэх, онцлох, томьёолох чадвар; ярианы хэллэгийг ухамсартайгаар бий болгох чадвар.

4 мин.

Хувь хүний ​​бэрхшээлийг шинэчлэх, бүртгэх

Үзүүлэн харуулж байнаслайдын дугаар 4 .

Бидний хичээлийн сэдэв бол "Эрүүл хооллолт" юм.

Биологийн хичээл дээр та бүх организм юунаас бүтдэгийг аль хэдийн мэдсэн. Надад хэлээч!

Сайн хийлээ! Та биологийг сайн сурдаг!

Эсийн амьдралд юу хэрэгтэй вэ?

Мэдээжийн хэрэг, та бидний биеийн эсүүд эдгээр шим тэжээлийг хаанаас авдагийг тааварласан уу?!

Үзүүлэн харуулж байнахөдөлгөөнт дүрс

4-р слайд дээр

Туйлын зөв. Одоо та ямар шим тэжээл байгааг харж болно.

Эдгээр үгсээс танд танил болсон үг бий юу? Эдгээр нь ямар үгс вэ?

Та нарын хэд нь мэддэг үгсийнхээ утгыг тайлбарлаж чадах вэ?

Юу болсон бэ?

Бүх амьд биетүүд энгийн нүдээр харагдахгүй эсүүдээс тогтдог.

Шим тэжээл.

Төрөл бүрийн бүтээгдэхүүнд.

Сурагчдын хариулт...

Төөрөгдөл үүсдэг.

Эдгээр үгс ямар утгатай болохыг бид тайлбарлаж чадахгүй (энэ нь юу болохыг) ...

Хувийн: өөрийн бодлын урсгалыг бие даан жолоодох, сонголт хийх, тэдний төлөө хариуцлага хүлээх чадвар.

Харилцаа холбоо : бодлоо илэрхийлэх, санал бодлоо илэрхийлэх

Зохицуулалтын : үйл ажиллагааны дарааллын төлөвлөлт

5 минут.

Асуудлаас гарахын тулд төсөл боловсруулах

Бидэнд ямар асуудал тулгарч байна вэ?

Энэ асуудлыг шийдэхийн тулд бид юу хийх ёстой вэ? Өнөөдрийн хичээлийн зорилго чинь юу вэ?

Бид энэ мэдээллийг хаанаас олж болох вэ?

Ажлыг хэрхэн зохион байгуулах санал тавьж байна вэ?

Багш сурагчдын үндэслэлийг удирдан чиглүүлж, сурах бичгийг ашиглан бүлгээр ажиллахыг урьдаг.

Бүлэгт ажиллах дүрмийг санацгаая.

Бидний сонссон үгс ямар утгатай болохыг бид тайлбарлаж чадаагүй.

Та олж мэдэх хэрэгтэй: үг бүр ямар утгатай, хаана тохиолддог, юунд хэрэгтэй вэ.

Номын санд, сурах бичигт, интернетэд.......

Сурагчдын хариулт...

Оюутнууд бүлгүүд байгуулж, үүрэг хуваарилдаг.

Сурагчдын хариулт...

Хувийн : өөрийгөө тодорхойлох: бидний ярьж байгаа зүйл миний хувьд ямар ач холбогдолтой вэ, энэ нь миний хувьд хэр чухал вэ.

Харилцааны: багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагааг төлөвлөх

Зохицуулалт: үйл ажиллагааг төлөвлөх, үр дүнг урьдчилан таамаглах чадвар

4 мин.

Төлөвлөгөөний хэрэгжилт

Биеийн тамирын хичээл явуулдаг - сугалаа сугалах - Охидууд суудлаасаа босч, шим тэжээлийн нэр бүхий карт бүрийг олж, авч явах ёстой (эхний бүлэг бичээсийг хайдаг. цэнхэр өнгө, хоёр дахь нь ногоон, гурав дахь нь ягаан) ба ажлын байраа аваарай.

Картуудыг ангидаа хүртээмжтэй газар урьдчилан байрлуулсан боловч хэмжээ нь өчүүхэн тул анхаарлыг татдаггүй. Нэрсийг нь бичсэн өөр өөр өнгө(цэнхэр, ягаан, ногоон, шаргал), дунд зэргийн хэмжээтэй.

Бүлэг бүр хоёр шим тэжээл авсан бөгөөд энэ тухай мэдээллийг сурах бичгээсээ олж болно.

Та бүлгийнхээ хүлээн авсан шим тэжээлийн талаар ямар асуултанд хариулах ёстой вэ?

Багш нээж байнаслайдын дугаар 5 .

Та бүхний ажилд амжилт хүсье. Бид 5 минутын дараа шалгана.

Бүлгийн ажил.

Тэд хүндрэлийг даван туулахын тулд төсөл барих үе шатанд тавьсан асуултуудыг давтан хэлдэг.

Сурах бичигтэй бүлгийн ажил.

Хувийн : бие даан сэтгэж, сонголтондоо хариуцлага хүлээх чадвар

Харилцааны: бүлэгт харилцах, түүнд тодорхой үүрэг гүйцэтгэх чадвар

Зохицуулалт: тухайн асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг олох чадвар

Танин мэдэхүйн: хүлээн авсан мэдээллийг цуглуулах, боловсруулах, системчлэх, нэгтгэн дүгнэх чадвар

10 мин.

Анхдагч нэгтгэх

Бүлэг бүрийн тайлангийн дараа үзүүлэнгийн слайдуудыг үзүүл.

Слайд 6 - 12 .

Нэг бүтээгдэхүүнд янз бүрийн шим тэжээл агуулагддаг гэдэгт сурагчдын анхаарлыг хандуулдаг. Ижил шим тэжээл нь олон хоолонд агуулагддаг гэдгийг онцлон тэмдэглэв.

Та маш сайн ажилласан ба

шагнал хүртсэн. Эрүүл (зөв) хоол тэжээлийн дүрмийн талаар би танд хэлэх болно. Хүнсний пирамид нь биднийг ойлгоход тусална.

Үзүүлсэнслайдын дугаар 13 хөдөлгөөнт дүрстэй.

Пирамидын ёроолд үзүүлсэн хоолыг илүү их хэрэглэж, дээд хэсэгт байгаа хоолыг бага хэрэглэх эсвэл бүрмөсөн хэрэглэхээс зайлсхийх хэрэгтэй.

Бүлгийн үзүүлбэрүүд. Бүлгүүд үг хэлж, тавьсан асуултад товч хариулна. Шим тэжээлүүд нь хичээлийн эхэнд (самбар дээр) слайд №3 дээр үзүүлсэн дарааллаар явагдана.

Оюутнууд дэвтэрт мэдээллийг товч тэмдэглэдэг.

Хувийн : хүлээн авсан мэдээллийг үнэлэх, өөрийн үнэт зүйлсийн системтэй харьцуулах, хүлээн авсан мэдээллийн ач холбогдлыг биечлэн үнэлэх чадвар.

Харилцааны: бодол санаагаа томъёолох, илэрхийлэх, зөвтгөх.

Зохицуулалт: гүйцэтгэсэн ажлын үнэлгээ.

Танин мэдэхүйн: in хийсэн ажлын талаархи дүгнэлт

10 мин.

Мэдлэгийн системд оруулах

Хэрэв цаг хугацаа зөвшөөрвөл энэ үе шат явагдана. Өмнөх үе шатанд сунжирсан тохиолдолд материалыг оюутнууд бие даан авч үзэж, дараагийн хичээлээр ярилцаж, цэс үүсгэх даалгавар өгнө. гэрийн даалгавар(хичээлийн танилцуулгыг оюутнууд багшийн вэбсайтаас авах боломжтой)

Хүн хэр олон удаа хооллодог вэ?

Слайд 14 .

Одоо та мэдлэгийг харгалзан тухайн өдрийн цэсийг бий болгох хэрэгтэй

Та өнөөдөр хичээл дээр хүлээж авлаа.

Харамсалтай нь ийм тохиолдол байдаг

Хоол идэх үед бие нь хорддог. Энэ тохиолдолд тухайн хүн маш муу мэдрэмж төрдөг

тэр эмнэлгийн тусламж авах шаардлагатай.

Слайдын дугаар 16 .

Сурагчдын хариулт...

Охид цэсийг бүрдүүлж, сурагчдын нэг нь уг ажлыг уншиж өгдөг.

Оюутнууд ажлын дэвтэрт мэдээлэл бичдэг.

Хувийн : хүлээн авсан мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийж, практик ач холбогдол, ашиг тус, өөрийн тэргүүлэх чиглэлийг харгалзан практикт хэрэгжүүлэх чадвар.

Харилцааны: харилцааны явцад өөрийн бодлоо илэрхийлэх, харилцан ярианы түншийг сонсох чадвар

Зохицуулалт: ашиг тусын талаар олж авсан мэдлэгийнхээ дагуу сонголтоо төлөвлөх, урьдчилан таамаглах, тохируулах чадвар.

Танин мэдэхүйн: элементүүдийг тэдгээрийн хоорондын холболтын дагуу ангилах, зохион байгуулах чадвар.

7 мин.

Тусгал

Өнөөдөр бидний зорилго юу байсан бэ?

Бид зорилгодоо хүрсэн үү?

Слайдын дугаар 17 .

Шим тэжээлийн нэр нь ямар утгатай, хаана олддог, юунд хэрэгтэйг олж мэдээрэй.

Тиймээ.

Охидууд самбар дээр очиж, харгалзах жимсийг соронзоор холбоно (дэлгэцийн ард соронзон самбар байдаг). Өнгөт цаасаар хайчилж авсан жимс (багшийн ширээн дээр хэвтэж буй сурагчдын тоогоор).

Хувийн : өөрийгөө хүндэтгэх

Харилцааны: хамтрагчийн зан байдлыг харгалзан үзэх чадвар

Зохицуулалт: гүйцэтгэсэн ажлын үнэлгээ.

Танин мэдэхүйн: хийсэн ажлын талаархи дүгнэлт

3 мин.

Багш:

"Эр хүн юу иддэг вэ?"

Зөв, эрүүл хооллолт- Энэ мөнхийн асуулт. Эртний гүн ухаантнууд хүртэл: "Эрүүл гуйлгачин өвчтэй боловч баян хаанаас илүү аз жаргалтай байдаг" гэж хэлсэн байдаг.

Хэрхэн, хэзээ, хэр их, юу иддэг нь бидний хүн нэг бүрийн сонирхдог байх. Залуус аа, өнөөдөр бид хоол хүнс худалдаж авч, хооллоход тань тусалдаг эцэг эхийг тань хичээлдээ урьсан. Магадгүй бидний зөвлөгөө танд болон таны эцэг эхчүүдэд тэнцвэртэй хооллолтын хэрэгцээ, ач холбогдлын талаар дахин итгүүлэх болно.

Гэртээ та судалгааны асуултанд хариулсан "Зөв хооллолт нь эрүүл мэндийн үндэс" үүнийг эцэг эх, хүүхдүүд хоёулаа гүйцэтгэсэн

Гэрийн даалгаврын үр дүнд дүн шинжилгээ хийж, харьцуулж үзье. (слайд №4)(Хавсралт 1)

Үр дүнг нь харьцуулцгаая!!!

Та диаграммуудаас ямар дүгнэлт хийж чадах вэ?

Багш:

Тэнцвэртэй хооллолт гэж юу вэ?

Зөв хооллолтын нууц юу вэ?

Эдгээр асуултад хариулахыг хичээцгээе.

Тэжээллэг хоолны дэглэм - чухал нөхцөлэрүүл мэнд, эрч хүч, өндөр гүйцэтгэлийг хадгалах.

Бид ихэвчлэн амттай, хурдан бэлтгэж болох зүйлийг иддэг бөгөөд идэж буй бүтээгдэхүүнийхээ ашиг тус, чанарын талаар огт боддоггүй.

Зохисгүй синтетик хоол тэжээл нь зүрх судасны өвчний гол шалтгаануудын нэг юм. судасны өвчин, хоол боловсруулах эрхтнүүд, бодисын солилцооны эмгэгтэй холбоотой өвчин.

Харамсалтай нь бидний цөөхөн нь хамгийн тохиромжтой бодисын солилцоогоор сайрхаж чаддаг. Зөв тэнцвэртэй хооллолтоор та бодисын солилцоогоо сэргээж чадна.

Танилцуулга дахь мэдээлэлд анхаарлаа хандуулж байна . (слайд №5)

Өдөр тутмын хоолны дэглэмд бүтээгдэхүүний харьцаа дараахь байдлаар байх нь зүйтэй.

60% хүнсний ногоо, ургамал, жимс жимсгэнэ.

20% уураг агуулсан хоол хүнс.

7% - талх, үр тариа.

7% зөгийн бал, чихэрлэг хатаасан жимс. Энэ бол алтан балансын дүрэм юм.

Та "алтан тэнцэл"-ийн дүрэмд хэрхэн тайлбар өгөх вэ?

Багш:

Харамсалтай нь та хоол тэжээлийн дүрмийг үргэлж дагаж мөрддөггүй. Та энгийн эрүүл хоол бэлтгэхийн оронд хуурай хоол идэхийг илүүд үздэг.

Одоо бүлэг бүр №1 карт дээрх даалгавруудыг гүйцэтгэж байна (Хавсралт 2)

Залуус аа, хоол хийх жорыг бүтээхэд танд ямар бэрхшээл тулгарсан бэ?

Багш:

Хүн төрөлхтөн хүнд хэцүү цаг үеийг туулж байгаа нь нууц биш - бид соёл иргэншлийн ашиг тусыг эрэлхийлэхийн тулд агаарыг хордуулж, усыг бохирдуулж, хоол хүнсийг бараг идэх боломжгүй болгосон. Бид хиймэл өнгө, хадгалалтын бодис, тогтворжуулагчийг шингээдэг. Үүний үр дүнд бодисын солилцоо эвдэрч, олон тооны өвчин үүсгэдэг.

Өөрийгөө шаардлагатай амин эрчим хүчээр хангахын тулд ямар хоол хүнс хэрэглэх ёстой вэ? Хариулахад тань туслах болно (слайд № 6, 7)

Тэд яагаад бие махбодод хүч чадал өгдөг вэ?

Харин “нийлэг” бүтээгдэхүүн нь биед шаардлагагүй хог хаягдал болон хадгалагдаж, бөглөрдөг. Энэ нь эрч хүч буурч, өвчин эмгэг, архаг ядаргаанд хүргэдэг.

Хоол судлаачид хамгийн их хор хөнөөлтэй таван хүнсний бүтээгдэхүүнийг нэрлэжээ (слайд №8)

Танилцуулга дахь мэдээлэл болон 2-р картын даалгаварт би та бүхний анхаарлыг хандуулж байна

Байгалийн болон "хортой" бүтээгдэхүүний хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?

Санаж байна уу! Манай организм өвөрмөц юмбайгалийн бүтээл бөгөөд тэрээр "хорт бодис" -оос бие даан ангижрах боломжтой боловч энэ нь эрчим хүч шаарддаг.

Багш:

Байгаль орчны хямралд орсон бараг бүх хүн бие махбод дахь даралтын уналтаас болж зовж шаналж байдаг. Гипертензи ба гипотензи нь зөвхөн өндөр настай хүмүүст үргэлж тохиолддоггүй. Буруу хооллолтөөх тосыг задлах бүтээгдэхүүнээр хүний ​​цусны судсыг бөглөрөхөд хувь нэмэр оруулдаг.

________________________________________ бие махбодид хэрхэн туслахыг бидэнд хэлэх болно.

(слайд №9)

Эдгээр илтгэлүүдэд би таны анхаарлыг хандуулж байна (слайд №10)

1 алхамХүнсний ногоо, жимс жимсгэнээс олддог эслэгийг идээрэй. Усан онгоцнууд нь цэвэрхэн, уян хатан байх болно. Өдөрт 5 алим, эсвэл 3-4 лууван, эсвэл 300 грамм байцаа идээрэй.

Та өдөрт ямар жимс, хэр хэмжээгээр иддэг вэ?

Алхам 2Витамин С-ээ нөөцөл. Өдөрт 3 жүрж, 2 хонхны чинжүү, цангис жимсний шүүс идээрэй.(заавал биш) Энэ өдөр тутмын нормвитамин А.

Өөр ямар хүнсний ногоо витамин С агуулдаг вэ?

Алхам 3Өглөө бүр идээрэй овъёосны будаа. Энэ нь цусны даралтыг бууруулдаг.

Чи өглөөний цайндаа юу иддэг вэ? Энэ нь таны биед сайн уу?

Алхам 4Давс бага, зүрхний үйл ажиллагаанд илүү их кали. Хамгийн сайн эх сурвалж: улаан лооль, хатаасан чангаанз, үзэм, шатаасан төмс, банана.

Таны ширээн дээр хэр олон жимс байдаг вэ?

Алхам 5Идэх илүү загас, илүү тохиромжтой тэнгис.

Ямар загасны хоол эрүүл вэ?

Алхам 6Илүү их кальци идээрэй. Энэ нь цусны судасны ханыг бэхжүүлдэг. Өдөр бүр 1 аяга сүү, 200 грамм зуслангийн бяслаг ууна.

Өөр ямар сүүн бүтээгдэхүүн кальциар баялаг вэ?

Алхам 7Согтууруулах ундааны хэмжээг хэтрүүлж болохгүй. Архи нь АГ-ийн хөгжилд хүчтэй нөлөө үзүүлдэг.

Архи согтууруулах ундаа хэрэглэснээр хүний ​​ямар өвчин үүсдэг вэ?

Алхам 8Хоол идэхээсээ өмнө тамхи бүү тат. Хоол идсэний дараа тамхи бүү тат.

Та тамхи татдаг уу, өдөрт хэр олон удаа?

Дүгнэж хэлэхэд, мэдээллийг судалсны дараа өөрийн дагаж мөрдөх алхамуудыг бичнэ үү

Танд эрүүл энх!

Багш:

"Ашигтай арав" төлөвлөгөөний 5-р зүйл рүү шилжье

Хоол тэжээлийн мэргэжилтнүүд зөвхөн ихэнхийг нь тогтоогоогүй хортой бүтээгдэхүүн, гэхдээ бас хамгийн ашигтай. Эдгээр бүтээгдэхүүнийг бид бүгд мэддэг. Би эдгээр бүтээгдэхүүний шинж чанарыг тайлбарлах тоглоомыг санал болгож байна, та тэдгээрийг тааж, №3 "Ашигтай арван" картанд оруулна уу.

Хавсралт No6

Залуус аа, одоо даалгаврын хариултыг шалгацгаая.

Анги: 5

Зорилтот:эрүүл хооллолтын талаарх зөв ойлголт, хүний ​​идэвхтэй амьдралыг хангахад зохистой хооллолтын ач холбогдлыг бий болгох.

Даалгаварууд:

  • эрүүл хооллолтын талаарх зөв ойлголтыг эрүүл мэндэд үнэ цэнэд суурилсан хандлага болгон төлөвшүүлэх;
  • зөв хооллолтын талаархи мэдээллийг шинжлэх, нэгтгэн дүгнэх, практикт хэрэгжүүлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • оюутнуудад шим тэжээл, эрүүл хооллолтын талаар танилцуулах;
  • сурагчдын танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх;
  • мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн:

  • хэрхэн зөв хооллохыг мэддэг;
  • хүнд ямар шим тэжээл хэрэгтэйг мэдэх;
  • зөв хооллолтыг бий болгох.

Хичээлийн төгсгөлд оюутнууд дараахь зүйлийг мэддэг.

  • бүтээгдэхүүний гарал үүсэл,
  • шим тэжээл,
  • Уураг, өөх тос, витамин яагаад хэрэгтэй вэ?
  • хувьд ашигтай эрүүл мэндийн бүтээгдэхүүн,
  • хоолны дэглэм

болно:

  • үндсэн хоолыг шим тэжээлийн агууламжаар ялгах,
  • хоолоо зөв идэж, хоолны дэглэм барих,
  • дүн шинжилгээ хийж, дүгнэлт гаргах

ХИЧЭЭЛИЙН ҮЕД

1. оршилбагш нар

Багшийн зүгээс оюутнууддаа мэндчилгээ дэвшүүлье.
Багш гэртээ сургуулийн гуанзанд хооллож буй хүүхдүүдийг дүрсэлсэн гэрэл зураг бүхий слайдыг үзүүлж байна.
Багш оюутнуудаас асуултанд хариулахыг хүсдэг.

- Хүн яагаад иддэг вэ?
-Хэрэв хүн идэхгүй бол яах вэ?

Оюутнууд асуултад хариулдаг.
Багш сурагчдын хариултыг нөхөж, дараа нь хичээлийн сэдвийг нэрлэхийг хүснэ.
Сэдвийн зарлал.

2. Хичээлийн үндсэн хэсэг

Багш:Хүн энерги зарцуулдаг янз бүрийн төрөлүйл ажиллагаа, тэр ч байтугай амарч байсан ч эрхтнүүд нь зөв ажиллахын тулд эрчим хүч зарцуулдаг. Сэтгэцийн болон бие махбодийн ажлын явцад хүн илүү их энерги зарцуулдаг. Хүүхдүүд маш их хөдөлдөг бөгөөд энэ нь тэдэнд маш их нэмэлт энерги хэрэгтэй гэсэн үг юм. Хүний бие энэ энергийг хоол хүнс, ундаа, агаар, нарнаас авдаг. Хүн амьдрах, өсөх, ажиллах, суралцахын тулд иддэг.

Багш "хоол" гэж тодорхойлохыг санал болгож байна. (Хоол бол амин чухал энергийн гол эх үүсвэр юм)

Багш аа.Хүн эрүүл байхын тулд хоол хүнс нь олон янз байх ёстой. Бүтээгдэхүүн бүр нь янз бүрийн ашигтай бодис агуулдаг. Сайхан байна, арьс, үс, хумсны байдал, хэвийн үйл ажиллагаахүний ​​биеийн бүх эрхтнүүд - энэ бүхэн зөв, тэнцвэртэй хооллолтоос хамаарна. Энэ нь өдрийн туршид хүн үйл ажиллагаанд шаардлагатай бүх бодисыг авах ёстой гэсэн үг юм. Хэрэв хоолонд олон янз байдал байхгүй бол хүн "устгаж" эхэлдэг.
Ардын зүйр үгэнд: "Хүн идсэнээрээ л байдаг" гэж хэлдэг.

Дэлгэц дээр диаграмм гарч ирнэ.
Суралцагчдаас энэ бүдүүвчийг ойлгож, тайлбар өгөхийг хүснэ.

Багш сурагчдаас ширээн дээр байгаа тараах материалыг авахыг хүснэ. Энэхүү гарын авлагад уураг, өөх тос, нүүрс ус, витамин, микроэлементүүд, усны тухай мэдээлэл, шим тэжээл агуулсан хүнсний жагсаалт багтсан болно.

Багш аа.Хүний (сургуулийн хүүхдийн) хоолны дэглэм тэнцвэртэй байх ёстой. Шим тэжээлийн зөв тэнцвэр нь эрүүл мэндэд маш чухал юм. Цэс нь зөвхөн уураг, өөх тос, нүүрс ус агуулсан бүтээгдэхүүнээс гадна витамин, микроэлемент агуулсан байх ёстой. Уураг, өөх тос, нүүрс усны хоорондын харьцаа 1: 1: 4 байх ёстой. Бид уураг, өөх тосыг ойролцоогоор тэнцүү хэмжээгээр, нүүрс усыг 4 дахин их хэмжээгээр хэрэглэх ёстой. Хэрэв энэ харьцааг хадгалахгүй бол бие махбодийн зохицолтой хөгжил алдагдаж, түүний зарим эд, эрхтнүүд нэмэлт энерги авдаггүй. Бие нь өвддөг.

Багш сурагчдад даалгавар өгдөг бие даасан ажил(хосоор ажиллах): сурах бичиг (х. 14-17) болон тараах материалыг ашиглан газрын зургийг бөглөнө - баруун талд байгаа сэдвүүд (хоол тэжээлийн дүрмээс бусад)(см. Хавсралт 1 ).
Бие даан ажилласны дараа дууссан ажлын талаар хэлэлцэнэ. Оюутан хос бүрээс нэг хариулт өгнө.

  • Бүтээгдэхүүнийг гарал үүслээр нь ямар бүлэгт хуваадаг вэ? Жишээ хэлнэ үү.
  • Ямар хоолыг эрүүл хүнс гэж үздэг вэ?
  • Эрүүл бус хоол хүнсийг жагсаа.
  • Та ямар шим тэжээлийг мэддэг вэ?
  • “Хоолны соёл” гэдэг ойлголтод юу багтдаг вэ?
  • "Хоолны дэглэм" гэсэн ойлголтод юу багтдаг вэ, яагаад шаардлагатай вэ?

Дараа нь багш дүгнэлт гаргахыг санал болгож байна (4-5 өгүүлбэр). Оюутнууд дүн шинжилгээ хийж, нэгтгэж, дүгнэлт гаргадаг. Суралцагчдад туслахын тулд багш "Хоолны талаар бид юу мэддэг вэ?", "Яагаад хоол хүнс олон янз байх ёстой вэ?" гэсэн асуултуудыг тавьдаг.

Багш бие халаалт хийдэг (оньсого асуудаг).

Тэд үүнийг үр тарианаас чанаж болгосон,
Давсалсан, амттай болгосон.
Хөөе, манай халбага хаана байна?
Өглөөний цайнд маш амттай... (будаа)

Байрыг бэлдье
Зуурсан гурилаа өнхрүүлье.
Энд саатал, энд зуслангийн бяслаг байна.
Бид жигнэхийг хүсч байна ... (бялуу)

Зөгий зун шаргуу хөдөлмөрлөж,
Ингэснээр бид өвлийн улиралд өөрсдийгөө эмчлэх боломжтой.
Амаа илүү өргөн нээ
Анхилуун, чихэрлэг идээрэй ... (зөгийн бал)

Энэ нь сүүгээр хийгдсэн
Гэхдээ түүний талууд хүчтэй.
Үүнд маш олон янзын нүх байдаг.
Та таамагласан уу? Энэ... (бяслаг)

Ямар цагаан ус вэ
Тэр фермээс бидэн рүү лааз хийн яарч байна уу?
Бид хариултыг амархан олсон -
Энэ бол энгийн ... (сүү)

Багш сурагчдаас тараах материал (витаминуудын үүргийн талаарх мэдээллийн хүснэгт)-ээс лавлахыг хүсэх ба дэлгэцэн дээр диаграмм гарч ирнэ.

Дараах дэвтэрт оюутнууд хүнсний ногооны витамины агууламжийн хүснэгтийг ашиглан практик ажил хийдэг. Санал болгож буй хүнсний ногооны аль нь өөх тос, аль нь усаар илүү сайн шингээхийг тодорхойлох шаардлагатай. Ажлын төгсгөлд оюутнууд бие биенийхээ үнэлгээг хийдэг.

3. Ажлаа дүгнэх

Багш аа.

-Өнөөдрийн хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?
– Та яагаад зөв хооллолтын талаар мэдэх хэрэгтэй байна вэ?
– Олж авсан мэдлэг нь хэр ашигтай байх вэ?

Гэрийн даалгавар.Газрын зургийг бөглөнө үү - зүүн талд байгаа сэдвүүд (дүрэм эрүүл хооллолт).

Ном зүй:

  1. "Технологи" сурах бичиг 5-р анги (дөрөвдүгээр хэсэг), И.А. Сасова, Москвагийн "Вентана-Граф" хэвлэлийн төв "Москвагийн сурах бичиг", 2008 он.
  2. Эрүүл мэндийн нэвтэрхий толь бичиг. Эрүүл хооллолт, Рольф Унзорг, М.: Кристина ба Ко., 1994.
  3. Хоол тэжээл ба эрүүл мэнд, N.F. Сорока, Минск, 1994 он.
  4. Хүн, амьдрал, эрүүл мэнд, V.I. Гарбузов, Санкт-Петербург, 1997 он.
  5. Удирдамж“Хоол тэжээлийн соёл, гоо зүй”, “Эмэгтэйчүүдийн ордон” олон нийтийн байгууллага.
  6. Мэдээллийн эх сурвалжууд:

Хичээлийн сэдэв "Эрүүл хооллолтын зарлиг"

Зорилтот:талаар оюутнуудын мэдлэгийг хөгжүүлэх зөв зарчимбиеийг бэхжүүлдэг хоол тэжээл. Бүтээгдэхүүний калорийн агууламжийг харгалзан өглөөний цайны цэс үүсгэх бүтээгдэхүүнийг хэрхэн сонгохыг заах; эрүүл амьдралын хэв маягийг хүслийг төлөвшүүлэх.

Олж авсан мэдлэг, практик ур чадвараа ашиглах:

Эрүүл хооллолтын хувийн стратеги дээр ажиллах;

Хүнсний бүтээгдэхүүнд агуулагдах чухал шим тэжээлт бодисыг харгалзан сонгохдоо удирдан чиглүүлэх зуршлыг бий болго.

Тоног төхөөрөмж: компьютер, мультимедиа проектор, дэлгэц, ширээ (хүснэгт тус бүрийн хувьд) "Хүүхэд, өсвөр үеийнхний өдөр тутмын хоолны багц", "Аяганы илчлэгийн хүснэгт", "Хүснэгт" өдөр тутмын хэрэгцээкалори", практик ажлын зааварчилгааны картууд.

Хичээлийн төрөл: нэгтгэсэн. Хичээлийн цаг: 2 танхимын цаг.

Боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр :

бүлэг, хувь хүн, урд тал.

Сургалтын арга:

    аман (онолын мэдлэгийг бүрдүүлэхэд); практик (цэс зохиох, калорийн агууламжийг тооцохдоо) харааны (ажиглах чадварыг хөгжүүлэх, анхаарал татах, нэмэгдүүлэх зорилгоор) илүү сайн цээжлэхматериал); асуудалд суурилсан - эрэл хайгуул (хичээлийн сэдэв, зорилгыг боловсруулахдаа бие даасан сэтгэлгээг хөгжүүлэх); хяналт ба өөрийгөө хянах аргууд
Технологи:
    Урьдчилан үүсгэсэн үзүүлэнг ашиглах (Microsoft Power Point).

    Урьдчилан бэлтгэсэн хүснэгтүүдийг ашиглах (Microsoft Word).

    Мультимедиа суулгацтай ажиллах.

Хичээлийн төлөвлөгөө

I. Зохион байгуулалтын хэсэг.II. Сурагчдыг шинэ сэдвийг ойлгоход бэлтгэх.III. Шинэ материал судлах.IV. Практик ажил.V. Хичээлийг дүгнэж байна. Үнэлгээ.VI. Гэрийн даалгавар бичих.

Хичээлийн үеэр.

I. Зохион байгуулалтын хэсэг.

Мэндчилгээ. Хичээлд бэлэн байдлыг шалгах, тасалсан хүмүүсийг тэмдэглэх.

II. Оюутнуудыг шинэ сэдвийг ойлгоход бэлтгэх.Хичээлийн зорилгын мэдэгдэл Багш: Өнөөдөр хичээл дээр бид хоол хүнсний тухай, эрүүл хооллолтын дүрмийн тухай яриаг үргэлжлүүлнэ. Тэгээд би Сократын хэлсэн үгээр хичээлээ эхэлмээр байна: "Бид идэхийн тулд амьдардаггүй, харин амьдрахын тулд иддэг." Сурагчдад тавих асуулт: - Эрүүл хооллолт гэж та юу гэсэн үг вэ? Юу болов эрүүл хоол хүнс?Оюутны хариулт: ( эрүүл хоол хүнс нь бидний биед тустай хоол хүнс юм).Багш: -“Эрүүл хооллолтын зарлиг” хичээлийн сэдвийг бичнэ үү III. Шинэ материалыг судлах Тохиромжтой, зөв ​​хооллолт нь хамгийн чухал элемент юм эрүүл дүр төрхамьдрал. Арьс, үсний байдал, эрхтэн, тогтолцооны үйл ажиллагаа нь эсийн хэвийн үйл ажиллагаанд шаардлагатай бүх бодисыг агуулсан хоол хүнснээс ихээхэн хамаардаг.Хоол бол эд, эсийн барилгын материал юм.Та ч бас мэднэ. хоол хүнс нь шим тэжээлээс тогтдог.Оюутнуудад зориулсан асуулт: Тэднийг нэрлэ ? (уураг өөх тос нүүрс ус)Багш: Ямар хоолонд бидний биед хэрэгтэй шим тэжээл агуулагддагийг давтъя. (Слайд №1) Уураг. Уургууд нь эсийг шинэчлэх үүрэгтэй Хүний биемөн хүний ​​биеийн жингийн 1/5 хувийг эзэлдэг. Ихэнх уураг нь амьтны гаралтай бүтээгдэхүүнээс олддог: мах, загас, сүүн бүтээгдэхүүн. Мөн ургамалд уураг байдаг. Ялангуяа шош, сэвэг зарам, буурцаг, шар буурцаг, Сагаган, самар зэрэгт маш их байдаг. Хэрэв хоолны дэглэмд хангалттай уураг байхгүй бол бие нь халдвар, ханиадыг эсэргүүцэх чадвар багатай байдаг.

Өсөхийн тулд та чадна;

Хоол хүнс нь уураг агуулсан байх ёстой;

Энэ нь мэдээж өндөгний дотор байдаг.

Та үүнийг зуслангийн бяслагт тоолж чадахгүй,

Сүү, маханд ч гэсэн

Тэр тэнд байгаа бөгөөд тэр танд туслах болно

    Нүүрс ус. Нүүрс ус - органик бодисэрчим хүчний эх үүсвэр байсан. Нүүрс ус нь: а) элсэн чихэр: жимс, жимсгэнэ, хүнсний ногоо, зөгийн бал...
б) цардуул: төмс, эрдэнэ шиш, улаан буудай ....

Жимс, хүнсний ногоо, үр тариа -

Гайхалтай бүлэг-

Бид дулаахан, муу цаг агаарт байна

Нүүрс усаар хангах

Тэд бидэнд эслэг илгээдэг,

Витамин нэмдэг

Мөн тэд эрчим хүчээр хооллодог.

3. Өөх тос. Өөх тос нь биеийг хөргөхөөс хамгаалж, өвчин эмгэгийг эсэргүүцэхэд тусалдаг эрчим хүчний эх үүсвэр юм. Гэхдээ маш их өөх тостой хоол хүнсидэх нь хортой. Өөх тос нь хүнсний ногоо, амьтан байж болно.

Бидний хоол хүнсэнд хэрэглэдэг өөх тос

Бидэнд үнэхээр хэрэгтэй:

Температурыг барьдаг

Таны галбирт нөлөөлж, хүйтнээс хамгаална.

Бидэнд үслэг дээлээр үйлчлэхэд бэлэн байна.

    Витамин. Витамин нь эрүүл мэндэд зайлшгүй шаардлагатай бөгөөд бие махбодийн өвчинд тэсвэртэй байдлыг нэмэгдүүлдэг. Витамин нь амьтны гаралтай хоол, ургамлын гарал үүсэл. Хүний биед витамин дутагдвал гиповитаминоз, илүүдэлтэй бол гипервитаминоз үүсдэг. бүрэн байхгүй- витамины дутагдал. Витамин нь дулаан, хүчилтөрөгч, нарны гэрэлд амархан устдаг. Витаминыг тосонд уусдаг ба усанд уусдаг гэж хуваадаг.

Эрүүл, аз жаргалтай байхын тулд,

Нэг итгэлтэй зүйл байна:

Витаминаа илүү олон удаа ууж байгаарай

Таны эрүүл мэнд 100 байх болно!

    Ашигт малтмалын давс. Ашигт малтмалын давс нь бүх хоолонд байдаг. Үүнд: микроэлемент гэж ангилдаг натри, кали, кальци, магни, фосфорын давсууд; мөн төмөр, цайр, марганец, хром, иод, фтор зэрэг нь маш бага хэмжээгээр шаардлагатай байдаг тул микроэлемент гэж нэрлэгддэг. хувьд хамгийн чухал хүүхдийн биекальци, кали, фосфор, магни, төмөр. Маш чухал бүрэлдэхүүн хэсгүүдхоол хүнс нь кальци, фосфор юм. Эдгээр нь араг ясны эрдэс баазыг бүрдүүлдэг тул өсөлтийн үед тэдний хэрэгцээ маш их байдаг. Калийн давсууд нь их хэмжээгээрХүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ агуулагддаг тул зүрхний үйл ажиллагааг сайжруулж, усны тэнцвэрийг хэвийн болгоход тусалдаг.
"Зөв зохистой хооллолт"-ын тодорхойлолтыг дэвтэртээ бичээрэй.

Зөв зохистой хооллолт нь бүрэн, үндэслэлтэй, зөв, тогтмол хооллолт юм.

Тодорхойлолтоос харахад зохистой хоол тэжээлийн зарчмууд нь:

    Эрчим хүчний баланс: Төрөл бүрийн хоол тэжээл;хоолны дэглэм;
Эрчим хүчний тэнцвэр. Бидний хүн нэг бүр өдрийн турш зарцуулсан эрчим хүчээ авах ёстой, өөрөөр хэлбэл. Бие махбодид энергийн тэнцвэрийг хадгалах ёстой. Бие махбодид хоол хүнсээр хангагдах энергийг илчлэгээр хэмждэг. Калорийн тухай ойлголт. Калори - хэмжих нэгж эрчим хүчний үнэ цэнэбүтээгдэхүүн (тэмдэглэлийн дэвтэрт бичнэ үү). Биеийн эрчим хүчний зарцуулалт нь бие махбодийн болон сэтгэцийн стрессээс хамаардаг. "Янз бүрийн төрлийн үйл ажиллагааны ойролцоо зардал" хүснэгтийг үзнэ үү (Хавсралт №1 - дидактик материал). Төрөл бүрийн хоол. Төрөл бүрийн хоолны дэглэм - ургамал, амьтны гаралтай хоол хүнс. Тэдний бүрэлдэхүүн хэсгүүд, ялангуяа уураг, өөх тос, нүүрс ус нь 1: 1: 5 харьцаатай байх ёстой, i.e. Грамм өөхний тоо нь уургийн хэмжээтэй ижил байх ёстой бөгөөд нүүрс усны хэмжээ 5 дахин их байх ёстой.Хоолны дэглэм. Оюутнуудад зориулсан асуулт - Залуус аа, хүн өдөрт хэдэн удаа идэх ёстой гэж та бодож байна вэ? Гол хоол юу вэ? ( Өглөөний цай өдрийн хоол оройн хоол) Багш: Хүмүүс өглөөний цайгаа уух нь бүү хэл зөв хооллолтын ач холбогдлыг ихэнхдээ ойлгодоггүй. Өглөөний цай бол хүн бүрийн заавал байх ёстой хоол юм. Өглөө тогтмол хооллох нь ходоод гэдэсний замын өвчнөөр өвчлөх эрсдэлийг бууруулдаг болохыг тогтоожээ.

"Дэлгүүр" интерактив тоглоом. (Слайд №2)

Багш аа. - Одоо бид дэлгүүр явах болно. Бид тантай хамт бүтээгдэхүүн худалдаж аваад зогсохгүй тэдгээрийг бүлэгт хуваана.Даалгавар №1 1-р бүлэг бол өдөр бүр бидний ширээн дээр байх ёстой бүтээгдэхүүн юм. Санал болгож буй хүмүүсээс тэдгээрийг сонго.Даалгавар №2 Эрүүл хооллолтонд хэрэгтэй хоол хүнсээ сонгооройДаалгавар №3 Манай ширээн дээр хааяа байх ёстой бүтээгдэхүүнийг сонгоорой Тоглоомын төгсгөлд сурагчдын дүгнэлт. IV. Сурсан материалыг бататгах Практик ажлыг дэвтэр дээр хийдэг “Хоолны калорийн агууламжийг тоолох. Калорийн агууламжийг харгалзан өглөөний цайны цэсийг бий болгох" Оюутнууд зааварчилгааны карт, хүснэгт (Хавсралт № 2, 3 - дидактик материал) ашиглан бүлгээрээ ажилладаг, практик ажлын үр дүнг дуугардаг. V. Хичээлийг дүгнэж байна. Дүгнэлт. Хичээлийн төгсгөлд сурагчдын өөрсдийн үйл ажиллагааны үнэлгээг зохион байгуулдаг. Энэ үе шатанд тэд хичээлийн гол санааг тэмдэглэж, судалж буй сэдвийн ач холбогдлын талаархи дүгнэлтийг танилцуулж, аяга тавагны илчлэгийн агууламжийг харгалзан цэс зохиох практик ур чадварыг эзэмшсэн байх ёстой. Дараах асуултууд үүнийг тодорхойлоход тусална. Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?Та юу сурсан бэ? Та энэ хичээлээр олж авсан ямар мэдлэгээ амьдралдаа хэрэгжүүлэх вэ? Дүгнэлт. VI. Гэрийн даалгавар бичих. Оройн хоолны илчлэгийн хэмжээг тооцоол. Шаардлагатай тэмдэглэлийг дэвтэртээ хий.Уран зохиол:
    Эрүүл мэндийн тухай ном. Цуглуулга (Эмхтгэсэн Ю.В.Махонина, О.В. Карев. Ю.П. Лисицин найруулсан) - М.; Анагаах ухаан, 1990 он Эрүүл мэнд. В.Н.Касаткина; боловсрол, арга зүйн 1-11-р ангийн багш нарт зориулсан гарын авлага, - 2-р хэвлэл. нэмэлт ба залруулах - Ярославль; Avers Press, 2002 Бид эрүүл байхыг хүсч байна. В.Н. Картушина. - М., 2004 Эрүүл мэндийн баазад хоёр долоо хоног. ММ. Гаргүй. Арга. багшийн гарын авлага. - М.; Nestle Olma Press, 2004. Номын сан "Есдүгээр сарын нэгэн", ("Хүүхдийн эрүүл мэнд" цуврал), - No10,12 - 2005, No4 - 2006. Технологи. Үйлчилгээний ажил. Заавар 5-8 ангийн охидод зориулсан. Ростов-на-Дону "Феникс" 2001 он