Нээлттэй
Хаах

Бэлтгэл бүлгийн нян ба вирусын тухай хичээл. "Нянгууд" бэлтгэл бүлгийн эрүүл мэндийг хамгаалах хичээлийн хураангуй. Багш хүүхдүүдээс бататгахын тулд асуулт асуудаг

Зорилтот:

  • бичил биетний талаар зарим санаа өгөх, танилцуулах энгийн аргаарбичил биетний эсрэг тэмцэх;
  • багшийн асуултад дэлгэрэнгүй хариулж сурах, хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх, харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

GCD шилжих.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Эрхэм хүндэт залуус аа, өнөөдөр бид зочидтойгоо хичээл хийж, эрүүл мэндийнхээ талаар маш чухал зүйлийн талаар ярилцах болно.

Залуус аа, хүмүүс уулзахдаа бие биедээ юу гэж хэлдэг вэ? (Сайн уу.)

Надад хэлээч, энэ "сайн уу" гэдэг үг ямар утгатай вэ? (Бид танд эрүүл энхийг хүсч байна.)

Зочиддоо мэндчилж, эрүүл энхийг хүсэн ерөөе. Бид тэдэнд яаж хүрэх вэ? (Эрхэм зочид, сайн уу.)

2. Бөмбөг тоглоом “Эрүүл мэндэд сайн, эрүүл мэндэд муу нь”.Би "Эрүүл мэндэд юу сайн, эрүүл мэндэд юу муу" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Би хэн рүү бөмбөг шидсэн нь хариулах болно

Полина, надад хэлж өгөөч, юу нь эрүүл мэндэд тустай вэ? - Аня, эрүүл мэндэд юу муу гэж бодож байна вэ? гэх мэт

Залуус аа, зочид маань уйдахгүйн тулд тэдэнтэй энэ тоглоомыг үргэлжлүүлцгээе; гэж өөрөөсөө асуух болно.

3. Нянгийн тухай яриа.(Танилцуулга.)

Өө, өө, өө, өө, өө!!! (Багш алчуур гаргаж авдаг.) Апчи!!! (Хүүхдүүд: "Эрүүл байгаарай, Татьяна Михайловна" гэж хэлдэг.)

Талархаж байна залуусаа. Та яагаад ханиах, найтаахдаа ам, амаа алчуур эсвэл гараараа таглах ёстойг мэдэх үү?
(Слайд 1.) (Хүүхдийн хариулт.)

Тийм ээ, найтаах үед шүлсний олон дусал (40 мянга хүртэл) цацагддаг бөгөөд тэдгээр нь аюултай бичил биетүүд болон
вирусууд. Эдгээр дуслууд нь хол зайд (гурван метрээс дээш) нисдэг бөгөөд агаарт удаан хугацаагаар байж чаддаг бөгөөд энэ агаарыг бусад хүмүүс амьсгалдаг. Дусал
янз бүрийн зүйл дээр унах, бидний идэж буй хоол. Ийм учраас бид өвдөж болно.

Залуус аа, микроб гэж юу вэ, хүмүүс вирус, микробын талаар хэрхэн мэдсэн бэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Зочдоос асууя, магадгүй тэд энэ талаар ямар нэг зүйл мэддэг болов уу?

Микробыг анх харсан хүн бол Голландын иргэн Энтони Ван Левенгук байсан гэдэг. (Слайд 2.)
Эрдэмтэн өөрийн микроскопыг ашиглан (мөн энэ нь бүх зүйлийг 300 дахин томруулдаг хүчтэй томруулдаг шил байсан) усны дусал дотор үл мэдэгдэх олон тооны амьд бичил биетүүдийг олж илрүүлсэнд гайхсан. Бидний эргэн тойронд байгаа бараг бүх зүйлд микробууд байдгийг тэр олж мэдсэн. Микробууд бол маш жижиг амьд биетүүд юм. Тэд нүцгэн нүдэнд үл үзэгдэх юм.

Микроскопоор янз бүрийн микроб, вирус, бактери ямар байдгийг харцгаая. (Слайд 3-6.) Тэд гар, хөл, ам, хамаргүй. Ходоод, зүрх, уушиг байхгүй. Эдгээр нь энгийн бөмбөг юмуу саваа боловч бидэнтэй адил идэж, амьсгалж, хөдөлдөг.
Нянгийн тухай шүлэг:

Шороо байгаа газар нян амьдардаг,

Жижигхэн - та тэдгээрийг харж чадахгүй.

Тэд маш олон байдаг, микробууд,

Шумуул, дундаас жижиг

Олон, олон мянган удаа.

Үл үзэгдэх амьтдын харанхуй

Тэр бидний дотор амьдрахыг илүүд үздэг.

Хэрэв таны гар бохир байвал

Хоол идэх эсвэл амандаа хүрэх

Мэдээж нянгаас үүдэлтэй

Таны гэдэс маш их өвддөг.

Микробууд хэрхэн хөдөлдөг вэ? (Хүүхдүүд төсөөлдөг.)

Зарим нь сэнс шиг эргэдэг сүүлтэй байдаг. Бусад нь бөмбөг шиг үсэрч байхад заримыг нь хүн амьтан үүрч явдаг. Жишээлбэл, гарт нь нянг наалдсан, хүн бохир гартай алим аваад идэж эхлэв. Эсвэл гудамжаар нохой явж байтал нян наалдсан, хүүхэд нохойг өхөөрдсөн ч гараа угаалгүй, жигнэмэг аваад идэж эхлэв. Тиймээс бичил биетүүд биед нэвтэрсэн. Одоо би эхэлнэ, та үргэлжлүүлнэ: хүүхэд чихрийг задлахад тэр шалан дээр унав ... нянгууд хэрхэн биед орсон бэ?

4. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Залуус аа, жаахан амарцгаая.

Хурдан босоод инээмсэглэ,

Илүү өндөр, илүү өндөрт сунга.

Алив, мөрөө тэгшлээрэй,

Өргөх, доошлуулах.

Зүүн, баруун тийш эргэж,

Өвдөгнөөсөө хүрсэн гар,

Суугаад бос, суугаад бос

Тэгээд тэд газар дээр нь гүйв.

Эрүүл мэндийг сайжруулах гимнастик.

Одоо биеийнхээ эрүүл мэндийг сайжруулах хэд хэдэн дасгал хийцгээе.

Таны хоолой өвдөхгүйн тулд

Бид түүнийг зоригтойгоор цохих болно.

(Дээшээс доош зөөлөн хөдөлгөөнөөр хүзүүгээ алгаагаар илнэ.)

Ханиалгахгүй, найтаахгүйн тулд

Та хамраа үрэх хэрэгтэй.

(Долоовор хуруугаараа хамрын далавчаа үрнэ.)

Бид бас духаа үрнэ,

Бид далдуу модыг халхавчаар барина.

(Алгаа духан дээрээ "хавчаар" тавиад, хажуу тийшээ хөдөлгөөнөөр духаа үрнэ.)

Хуруугаараа сэрээ хий(Долоовор болон дунд хуруугаа тайл.)

Чихэндээ чадварлаг массаж хий.(Чихээний ард болон урд хуруугаа үрнэ.)

Бид мэднэ, бид мэднэ - тийм, тийм, тийм!

Бид ханиаднаас айдаггүй.(Алгаа хооронд нь үрнэ.)

5. Нянгийн эсрэг хамгаалах дүрэм.

Залуус аа, би одоо жаахан хачин асуулт асуух гэж байна. Нянгууд дэлгүүрт зарагддаг гэж та бодож байна уу? (Хүүхдийн хариулт.)
- Тийм ээ, микробууд өөрсдөө дэлгүүрт зарагддаггүй, гэхдээ би ийм тоглоом олсон.
(Слайд 7-12.)
(Слайд 13.)
- Тоглоом бол тоглоом, гэхдээ өвдөх нь тааламжгүй байдаг. Бид вирус, нянтай хэрхэн тэмцэх вэ? Нянгийн эсрэг хамгаалах дүрмийг тодорхойлъё. (Слайд 14-21.)

6. Тоглоом "Таавар-жимсний тухай тайлбар"(алим, жүрж, банана, нимбэг гэх мэт).
- Жимс нь маш эрүүл, маш их хэмжээний витамин агуулдаг гэдгийг бид бүгд мэднэ. Төлөвлөгөөний дагуу жимсний тухай оньсого-тайлбар хийхийг би танд санал болгож байна.
- Ямар өнгө?
-Ямар хэлбэр вэ?
-Ямар амттай вэ?
- Хаана ургадаг вэ?
- Та үүнээс юу хийж чадах вэ?
Энэ жимс нь ногоон өнгөтэй. Бөөрөнхий, чихэрлэг, цэцэрлэгийн модонд ургадаг, түүхийгээр нь идэж болно, чанамал, жүүс хийж болно. (Энэ Apple.)

7. Дүгнэлт.- Залуус аа, та өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурснаа надад хэлээч?
- Эрүүл ахуйг сайтар сахиж, нянгаас өөрийгөө хамгаална гэдгээ амлаач.
- Миний хийж чадах зүйл бол чамайг эрүүл байгаасай гэж хүсч байна! Зочиддоо эрүүл энхийг хүсэн ерөөе. (Слайд 22.)

Цэцэрлэгт зориулсан хичээл "Микроб ба вирус - аймшигт хортой вирус"

Би өнөөдөр өвчтэй байна
би ханиад хүрчихэж
Өнөөдөр надад хийх зүйл их байна
Би гэртээ хийж өгье

Би мууранд эм өгөх болно,
Би цонхоор бага зэрэг нулимах болно
Би онгоц зурна
Би термометрийг мөсөнд хийнэ

Би ханиалгаж, найтаах болно
Ерөнхийдөө би амарна
Би маш их баяртай байна
Үүнд юу хэрэггүй вэ цэцэрлэг

Ямар ч байсан бизнесийн талаар хангалттай!
Та нууцыг мэдмээр байна уу?
Миний хамарт хонхорхой бий
Хортон шавьж халдварласан байна!

Тагнуул биш, муу санаатан биш,
Жүжигчид биш,
Мөн микробууд бол вирус!
Вирусууд

Томуугийн вирусууд
Маш, маш аймшигтай
Хурдан, уян хатан
Мөн эмгэг төрүүлэгч

Талбайн үхэр шиг
Вирус нь хонгилд амьдардаг
Юу ч битгий хэл,
Мөн өвчин намайг болгодог

Тэр надад тэдний талаар маш их ярьсан
Надад манай нутгийн эмч хэрэгтэй байна
Николай Иванович
Таблеткин-Валерьянович

(Бид түүнийг ингэж дуудсан
Учир нь тэр хачин хүн
Жижиг шил зүүдэг
Мөн бөөрөлзгөнө оймстой)

Ерөнхийдөө вирусууд амьдардаг
Мөн тэд өвчин үүсгэдэг
Вирусууд төрдөг,
Өвчин үржиж байна

Тэд хөгжилтэй инээдэг
хүн бүрт дамжуулдаг

Та шил авлаа гэж бодъё.
Тэгээд Иван тэндээс уусан
Эсвэл Вовка гэж хэлье
Сод уусан

Үндсэндээ та согтуу байна
Тэгээд тэр хашгирлаа
Мөн вирус нуугдаж байна
Тэгээд тэр чам руу шумбав

Ингээд эхэлдэг
Гунигтай зураг:
Таны дотор шилжинэ
Вовкина хоолой өвддөг

Биеийн тамирын хичээлийг март
Сайн уу температур
Та маш сайн оюутнууд байсан,

Тэгээд одоо - гичийн гипс!

Хэрэв үүний дараа
Муурыг үнс
Магадгүй муур ч байж магадгүй
Жаахан өвдчих

Аймшигтай зүйл гэх мэт
Вируст ханиад
Би удаан хугацаанд бодож, гайхсан
Би яагаад хараагүй юм
Энэ бүхэн аюултай
Аймшигтай вирусууд

Таблеткин надад тайлбарлаж байна.
Ямар нууцлаг микроб вэ
Тэр үнэхээр маш жижигхэн
Зөвхөн микроскопоор л харагдана

Тэгээд одоо би тодорхой мэдэж байна
Нянгууд юу устгадаг вэ:
Энэ - цэвэр ус
Мөн чанасан хоол!

Би ч гэсэн хэргээ хүлээмээр байна
Одоо би хамраа үлээх дуртай
Хараач: өө-ла-ла!
Баяртай, хонгор минь!

Баяртай, вирусууд,
Вирус нь хортой!

Тэдний талаар хэн мэдэхгүй вэ
Тэр даруй үхнэ!

Зорилтот:
Хүн яагаад өвддөг, олон өвчин нян, вирусээр үүсгэгддэг тухай хүүхдийн санаа бодлыг тодруул. Хүүхдэд микробууд ямар харагддаг, хүний ​​биед орохоос хэрхэн сэргийлэх талаар танилцуулах.
Даалгаварууд:
Ярих чадварыг хөгжүүлэх янз бүрийн аргаарбиеийг хамгаалах, эм уух дүрмийг тогтоох.
3 Хувийн эрүүл ахуйн дүрэм журмыг чангатгах
Хүүхдийн яриа, ой санамжийг хөгжүүлэх.
Эргэн тойрон дахь ертөнцийн танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.
Эрүүл амьдралын хэв маягийн сонирхлыг төлөвшүүлэх; баяр хөөртэй байдлыг бий болгох.
Урьдчилсан ажил:
Зураг үзэх, микроскоптой танилцах, хүүхдүүдэд ном унших:
К.Чуковский “Мойдодыр”, “Айболит”, А.Борто “Халтар охин”,
З.Петрова “Дасгал хийсэнд баярлалаа”, Л.Зилберг “А, В, С витамин хэрэглэдэг учраас”.

Материал:

Проектор, дэлгэц, "Микроб ба вирус - Аймшигт хортон шавьж" танилцуулга. Савельев В.-ийн "Гурван микроб" үлгэрийн текст Харандаа, хүүхэд бүрт зориулсан А4 хуудас.

Хичээлийн явц:

Микробууд өөр өөр байдаг:
Аймшигтай, аюултай,
Аймшигтай, бохир
Болхи, нүхээр дүүрэн,
Муухай, халдвартай.
Ямар муухай юм бэ.
- Өнөөдөр бид юу ярихыг та таамагласан уу?
Хүүхдүүдийн хариулт (нянгийн тухай)
- Энэ бол микробын тухайд зөв юм. “Хүмүүс яагаад өвддөг вэ?” сэдвээр ярилцъя. Надад хэлээч, бидний хэн нэг нь өвчтэй гэдгийг ямар шинж тэмдгээр таамаглаж болох вэ?
Хүүхдүүдийн хариултын жишээ: (ядаргаа, ханиалгах, найтаах, хамар гоожих, толгой өвдөх, Муу сэтгэлийн байдал, сул тал).
-Та одоо өвчтэй байна уу? (хүүхдийн хариулт).
- Бид яагаад өвчтэй байна вэ? (хувийн эрүүл ахуйн дүрэм журмыг дагаж мөрдөхгүй байх)
Ямар шалтгаанаар? (хүүхдийн хариулт).
- Микроб гэж юу болохыг хэн мэдэх вэ?
-Та бүхэнд Владислав Савельевын “3 микроб” үлгэрийг танилцуулъя.
Сонсоод, тэгээд бид микроб гэж юу болохыг олж мэдэх үү?
Үлгэр уншсаны дараа
-Танд үлгэр таалагдсан уу?
-Үлгэрийн гол баатрууд хэн бэ, тэдний нэр хэн бэ?
-Микробууд орохын тулд юу бодож олов хүүхдийн бие?
-Хүүхдүүд ямар алдаа гаргасан бэ?
-Хүүхдийн биед нян орохгүйн тулд яах ёстой вэ?
-Та өөрийгөө нянгаас хамгаалдаг хувийн ариун цэврийн өөр ямар аргуудыг мэдэх вэ?
"Микроб бол маш аюултай муу санаатан.
Тэр амьтан ч, хүн ч өрөвддөггүй.
Бүх аймшигт өвчний шалтгаан нь микроб,
Гэхдээ та үүнийг зөвхөн микроскопоор л харж болно."
Хүмүүс янз бүрийн өвчин байдгийг эрт дээр үеэс мэддэг байсан. Заримдаа бие биенээсээ халдвар авч, заримдаа зүгээр л угаагаагүй ногоо, жимс идсэнээс болж өвддөг. Заримдаа энэ өвчин бүхэл бүтэн хотын оршин суугчдад нөлөөлдөг. Гэвч түүний шалтгаан юу байсан, халдвар хэрхэн хүнээс хүнд дамждаг, түүнээс хэрхэн хамгаалах талаар хэн ч хэлж чадаагүй. Эрдэмтэд микроскоп зохион бүтээх хүртэл ийм зүйл болсон. Дараа нь эмч нар хүний ​​биед тогтсон үл үзэгдэх хорыг олж харав.
Микроскоп нь микробуудыг харж болох хоёр томруулдаг линзтэй багаж юм.
Слайдын үзлэг, вирус, микроб гэж юу вэ.
- Эдгээр нь өвчний үүсгэгч бодисууд - микроб эсвэл бактери юм. Бид тэдгээрийг микроскопоор харж чадахгүй. Жижиг хэмжээтэй ч гэсэн микробууд нь нууцлаг амьтад юм. Хүний биед ормогц л тэнд дээрэмдэж, үржиж эхэлдэг. Хүн өвдөж, өвддөг - найтааж, ханиалгаж, халуурдаг. Таны мэдэж байгаагаар хэн ч өвдөх дургүй байдаг. Мөн тэр хүн микробын эсрэг дайн зарладаг - тэр (мэдээж эмч нарын тусламжтайгаар) эмчилж эхэлдэг.
-Хэрхэн зөв эмчлэх вэ? Үүний тулд та юу хийх ёстой вэ? (хүүхдийн хариулт)
- Нянгууд дийлэхгүй, та бид хоёр өвчлөхгүйн тулд өөрөө массаж хийцгээе -
Урьдчилан сэргийлэх зорилгоор массаж хийх ханиад.
Хоолой өвдөхөөс урьдчилан сэргийлэхийн тулд текстийг хөдөлгө
Бид түүнийг зоригтойгоор цохих болно.
Ханиалгахгүй, найтаахгүйн тулд
Та хамраа үрэх хэрэгтэй.
Бид бас духаа үрнэ,
Бид далдуу модыг халхавчаар барина.
Хуруугаараа "салаа" хий
Чихэндээ чадварлаг массаж хий.
Бид мэднэ, бид мэднэ тийм - тийм - тийм, тэд алгаа хооронд нь үрнэ
Бид ханиаднаас айдаггүй.
- Сайн байна уу залуусаа, би одоо ханиаднаас айхгүй байх гэж бодож байна.
Өвдөхгүй байх дүрмийг давтан хэлье:
Түүхий ус ууж болохгүй.
Угаагүй жимс ногоо идэж болохгүй.
Гараа байнга савангаар угаахаа бүү мартаарай.
Өөрийгөө тайвшруул.
Өрөөг агааржуулах.
Гадаа алхах гэж.
Дулаан хувцас өмсөж болохгүй.
Цаг агаарын дагуу хувцасла
Өөрөө эм уух боломжтой юу (хүүхдийн хариулт)
- Та маш сайн ажилласан!
Та надтай тоглоом тоглоход бэлэн үү?
Тоглоом "Энэ бол би, энэ бол би, энэ бол миний бүх гэр бүл!"
Тоглоомын дүрэм - хэрэв та миний уншсантай санал нийлж байгаа бол та дараахь зүйлийг хэлээрэй.
"Энэ бол би, энэ бол би, энэ бол миний бүх гэр бүл!"
1. Өглөө оройдоо нүүрээ угааж, шүдээ угаадаг.
2. Би эд зүйлсээ цэвэрхэн байлгадаг.
3. Би газраас бүх зүйлийг түүж, амандаа аваачдаг.
4. Хоол идэхээсээ өмнө гараа угаа.
5. Би амттай боловч эрүүл бус хоол (чипс, жигнэмэг) иддэг.
6. Би өглөө гимнастик хийдэг.
7. Хүйтэн улиралд би малгайгүй гадаа гардаг.
8. Идэх эрүүл хүнсний ногооболон жимс.
-Та ядарсан юм болов уу? Жаахан амарч, хивсэн дээр дугуйлан зогсоцгооё.
Биеийн тамирын минуттай амьсгалын дасгалууд:
"Хурдан бос, инээмсэглэ."
Хүүхдүүд шүлгийн текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг.
Хурдан босоод инээмсэглэ,
Илүү өндөр, илүү өндөрт сунга.
Алив, мөрөө тэгшлээрэй,
Өргөх, доошлуулах.
Зүүн, баруун тийш эргэж,
Өвдөгнөөсөө хүрсэн гар,
Суух - босох, суух - босох
Тэгээд тэд газар дээр нь гүйв.
Тэгээд одоо тэд зогссон, амьсгалахаа больсон.
Баруун гарцээжин дээр, гэдсэн дээр үлдсэн:
гүнзгий амьсгал ба удаан амьсгал, гүнзгий амьсгал, хурц амьсгал.
-Бид дулаацлаа, амарлаа, одоо таны төсөөллийг туршиж үзье.
Би танд микроб зурахыг санал болгож байна. Та тэднийг хэрхэн төсөөлж байна вэ?
Хэлэлцүүлэг: ямар зургийн техник ашиглах, ямар өнгө
Үр дүн:
- Өвчин тусахгүй, нянгаар хордохгүйн тулд дараахь зүйлийг хийх шаардлагатай.
“Тоглоомуудаа аваад яв, ээждээ гэртээ тусал.
Шөнө орон дээрээ цэвэрхэн чихээ дэрэн дээрээ тавь.
Цэвэр халбагаар будаа идэж, үдийн хоолны үеэр чатлах хэрэггүй.
Сэвсгэр мууртай тоглосны дараа гараа угаахаа бүү мартаарай.
Боодол, цаасны хэсэг, цаасны хаягдал
Үүнийг хогийн сав эсвэл хогийн саванд хая.
Дараа нь гол гялалзаж, эргэн тойронд цэцэг цэцэглэж,
Мөн цэвэрхэн байхад микробууд айдаггүй.
- Үргэлж эрүүл энх, хөгжилтэй хүүхдүүд байгаарай.

Сэдвийн танилцуулга: Микроб ба вирус

Хөтөлбөрийн агуулга:

Зорилтот:сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эрүүл амьдралын хэв маягийн соёлыг төлөвшүүлэх.

Боловсролын зорилго:Хүүхдэд хэлбэр энгийн төлөөлөлнянгийн тухай, хамгаалах арга хэмжээний тухай. Эрүүл мэндэд аюултай байж болзошгүй нөхцөл байдлаас урьдчилан сэргийлж сур.

Хөгжлийн даалгавар:Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн танин мэдэхүйн сонирхол, одоо байгаа мэдлэгийг практик нөхцөл байдалд ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:Удирдах хүслийг төлөвшүүлэх эрүүл дүр төрхамьдрал.

Арга зүйн техник:уран сайхны илэрхийлэл, асуулт, хүүхдийн хариулт, слайд үзэх, зураг, тайлбар, хувь хүний ​​хандлага, урамшуулал, үнэлгээ, туршилтын үйл ажиллагаа.

Интеграци боловсролын бүсүүд: нийгэм-харилцааны, яриа, танин мэдэхүй, урлаг, гоо зүйн бие бялдрын хөгжил.

Материал ба тоног төхөөрөмж:Ширээ, сандал, хуванцар, цаасан салфетка, харандаа, декантер ус, манган, 1 алим, 1 гадил, дэлбээтэй цэцэг, Kinder сюрприз, хальсалж сармис, дэлгэц.

Хөдлөх боловсролын үйл ажиллагаа

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид тантай хамт үлгэрт анхааралтай ордог
Зам, ой мод бидэнд эртнээс танил болсон.
Энд байгаа бүх зүйл гайхамшгаар амьдарч, амьсгалж байна.
Оньсого, нууцаар дүүрэн.

(Хөгжим эгшиглэнэ. Хүүхдүүд болон багш нар зам дагуу алхаж, модны доороос үсэг бүхий дугтуй, диск олно)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хар даа, бид захидал хүлээн авсан, гэхдээ энэ нь энгийн захидал биш, энэ бол видео захидал юм. Харцгаая! (Дэлгэц дээр видео харуулах).

Маша охин:“Би охин Маша, би үл үзэгдэх амьтад амьдардаг үл үзэгдэх хаант улсад өөрийгөө олж мэдсэн. "Микробеан"-ын муу хатан намайг илбэв. Шившлэгийг эвдэж, цэцэрлэгтээ очиход минь тусал, тогло хөгжилтэй тоглоомууд».

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид Машад туслах уу? (Хүүхдийн хариулт)

Маша охин:"Хатан хаан миний гарыг бохирдуулчихсан, гэхдээ би гарт юу байгааг мэдэхгүй, гараа хэрхэн аврахаа ч мэдэхгүй байна."

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, Машагийн гарт юу байгаа гэж та бодож байна вэ? (микроб).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дараа нь юу болохыг харцгаая!

Маша охин:“Хатан хаан надад цэцэг өгсөн, гэхдээ энэ нь энгийн цэцэг биш, дэлбээгүй. Бүх ажил дуусч, бүх дэлбээ олж, цэцэг болгон цуглуулах үед шулам алга болно гэж тэр хэлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид Маша цэцэг цуглуулж, даалгавраа биелүүлэхэд нь тусалж чадах уу? (Тийм)

1 даалгавар

Сурган хүмүүжүүлэгч:
- Залуус аа, микробын талаар юу мэддэгээ хэлээч?
Микробууд бол маш жижиг амьд биетүүд юм. Тэд хаа сайгүй амьдардаг: хөрсөнд, агаарт, усанд, хувцас хунар, бохир арьс, гар дээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Микробыг яаж харж болох вэ?

Микробууд энгийн нүдэнд харагдахгүй. Микроскопоор микробуудыг харж болно. Тэд гар, хөл, ам, хамаргүй. Ходоод, зүрх, уушиг байхгүй. Эдгээр нь зүгээр л бөмбөг эсвэл саваа юм. Гэхдээ тэд бидэнтэй адил идэж, амьсгалж, хөдөлдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Микробууд хөдөлж чаддаг, гэхдээ яаж?
Зарим микробууд туг гэж нэрлэгддэг сүүлтэй байдаг. Туг нь онгоцны сэнс шиг эргэлдэж, микроб хөдөлдөг. Гэхдээ ихэнх нь ийм тугтай байдаггүй. Шингэн дотор тэд зүгээр л бага зэрэг үсэрч, яг л бидний алган дээр шалан дээр цохисон бөмбөг шиг. Хаана хуурай бол тэдгээрийг агаараар (салхи) зөөдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Аюултай, ашигтай микробууд байдаг, тэдгээрийн талаар ярилцъя.
Ихэнх микробууд бидэнд аюултай биш юм. Үүний эсрэгээр тэд маш ашигтай байж болно (айраг, лакто бактери).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ийм микробыг ямар бүтээгдэхүүнд ашигладаг вэ?
Бичил биетний тусламжтайгаар kefir, тараг, зуслангийн бяслаг, бяслаг болон бусад олон амттай зүйлсийг хийдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Микробууд ямар шинж чанартай байдаг вэ?
Микробуудад нэг зүйл бий сонирхолтой өмч. Тэд зөвхөн хооллож зогсохгүй хурдан үрждэг. Энэ нь нэг микробоос тун удахгүй олон шинэ бичил биетүүд гарч ирнэ гэсэн үг. Тэд хүний ​​биед ялангуяа хурдан үрждэг. Тэнд дулаахан, хоол ихтэй, чийг ихтэй, маш сайхан мэдрэмж төрдөг. Тэдний тоо хурдацтай нэмэгдэж байна. Энэ нь яаж болдог вэ? Ингээд харцгаая.

Туршлага

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нэг ширхэг plasticine-ийг салгаж, бөмбөг болгон өнхрүүл. Хоолойн ангина, шүдний өвчин болон бусад олон өвчнийг үүсгэдэг микроб ийм л харагддаг. Хэсэг хугацааны дараа микроб ердөө л хагасаар хуваагдана. Бөмбөгийг хоёр хэсэгт хуваа. Хоёр шинэ бичил биетэн, хоёр шинэ микроб гарч ирэв. Эхлээд тэд жижигхэн байдаг. Гэвч тэд хооллож, ургадаг тул удалгүй эхнийхтэйгээ адилхан болно. Энгийн хэсгээс бага зэрэг илүү plasticine урж аваад бидний бичил биетэнд наа. Яг л таны нян ихэссэн юм шиг. (Хүүхдүүд хийдэг.)

Зөв. Одоо тэдэнд юу тохиолдох вэ? ( Хариултууд.) Энэ нь зөв, тэд дахин хуваагдах болно. Микроб бүрийг хагасаар хуваа. Энэ нь хэд болсон бэ? ( Дөрөв.)Мөн эдгээр нь удахгүй өсөх болно. Микробын хэмжээг нэмэгдүүлээрэй. (Хүүхдүүд хийдэг.)Дараа нь юу болох вэ? (Хариулт.)Зөв. Ингээд л тэдний тоо улам бүр нэмэгдэж, хүн улам бүр өвддөг.

Одоо хүн эм уухад микроб юу болохыг харцгаая. Салфетка бол бидний эм юм. Микробыг эмэнд хийж, бөмбөлөгүүдийг салфетка руу зулгааж, тэдэнд юу тохиолдсон бэ? Тэд хорчийсон, наалдсан ... Тэгэхээр ямар ч микроб байхгүй тул хүн тэдэнтэй харьцаж, эдгэрсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бидний гар ихэвчлэн бохирддог. Шороо, тоостой хамт олон халдварт нянгууд гарт хуримтлагддаг. Тэдэнтэй хэрхэн харьцах вэ, та юу гэж бодож байна вэ?
Ямар дүгнэлт хийж болох вэ?
Дүгнэлт: Энгийн ус, саван нь микробын хүчийг сулруулдаг. Тэд "Нар, агаар, ус бол бидний хамгийн сайн найзууд!" гэж хэлэхэд гайхах зүйл алга.
Vos-l:Надад "Ус ба саван" гэсэн зураг зурсан дэлбээ бий. Үүнийг цэцэгт хавсаргацгаая (хүүхэд дэлбээ хавсаргана).

2 даалгавар

Сурган хүмүүжүүлэгч:Микробууд нь үл үзэгдэх боловч хүчирхэг амьтад юм. Тэд хүний ​​биед ормогц тэр даруйд нь дээрэмдэж, дотор нь үржиж эхэлдэг, бид аль хэдийн харсан шиг тэд улам олон болж байна.

Туршлага:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, савтай ус бол бидний бие, манган бол микроб гэж төсөөлөөд үз дээ. Одоо усанд манган хийнэ. Юу болоод байгааг надад хэлээч, яагаад бүх зүйл ийм ягаан өнгөтэй байна вэ?
Хүүхдүүд:Учир нь микробууд бидний биед нэвтэрч, хурдан үржиж эхэлсэн.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хоол идэж байхдаа хүний ​​дотор нян нэвтэрч болох уу? (Хэрэв тэд хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ угаагаагүй бол идэж болно).
Дүгнэлт: Жимс, хүнсний ногоог усаар угааж, бүх нян устгах шаардлагатай. Восс: Надад зурсан талбай бүхий дэлбээ байна - жимс, хүнсний ногоо. Үүнийг бас цэцэгт хавсаргая (хүүхэд дэлбээ хавсаргана).

3 даалгавар

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өвдөхгүй, эрүүл, хүчтэй, авхаалжтай байхын тулд өглөө юу хийх хэрэгтэй вэ? (цэнэглэж байна).

Биеийн тамирын минут

Эрүүл, хүчтэй байхын тулд (гар дээш доош)
Хүн бүр спорттой нөхөрлөх ёстой (гадаа алхах)
Дасгал хийхээр гар, авхаалж самбаагаа харуул (гадаа алхах)
Баруун тийш эргэх, зүүн тийш эргэх, (баруун, зүүн эргэдэг)
Үзэсгэлэнтэй байхыг хичээ! ( эрүү өндөр)
Нэг удаа суу, хоёр суу, (хөлсөх)
тонгойхыг хүссэн (хязгаарлах)
Бид өсгий дээрээ хүрэв ( өсгийд хүрэх)
Тэд босоод инээмсэглэв.
Тэгээд одоо байрандаа үсэрч байна, ( байрандаа үсрэх)
Хөлийг нь холдуулж, хөлийг нь нийлүүлнэ.
Энэ бол эрүүл мэндийн нууц.
Нийт биеийн тамирын найзууддаа энэ өдрийн мэндийг хүргэе!!! (бүгд дуу нэгтэйгээр ярьдаг)
Дүгнэлт: спортоор хичээллэх хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Надад зурсан талбай бүхий дэлбээ бий - спортоор хичээллэдэг. Би үүнийг манай цэцэгт хавсаргана.

4 даалгавар

Тоглоом "Энэ үнэн үү, үгүй ​​юу?"
(хэрэв зөв бол хүүхдүүд алга ташина, үгүй ​​бол дэвснэ)

Би танаас хариулахыг хүсч байна:
Энэ үнэн үү, үгүй ​​юу?
Нянгуудтай харьцахгүйн тулд
Хүүхдүүд ээ, чангарах хэрэгтэй байна уу?
Хэзээ ч битгий өвдөөрэй
Та өдөржин унтах хэрэгтэй юу?
Хэрэв та хүчтэй байхыг хүсч байвал
Та спорттой нөхөрлөх ёстой юу?
Өвлийн улиралд өвдөхгүйн тулд
Та гудамжинд дуулах хэрэгтэй юу?
Мөн ханиаднаас, хоолой өвдөхөөс
Витамин биднийг авардаг уу?
Та сонгино, сармис идэх болно -
Хүйтэн чамайг олохгүй байна уу?
Та хамгийн хүчтэй нь болохыг хүсч байна уу?
Мөсийг долоож эхлээрэй!
Идэх илүү их витамин
Та хүчтэй, үзэсгэлэнтэй байх уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хүмүүст яагаад витамин хэрэгтэй вэ?
Дүгнэлт:(өвчлөхгүй байх, дархлаа нэмэгдүүлэх) Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид "Витамин" талбай бүхий дэлбээг цэцэгт хавсаргана (хүүхэд дэлбээг хавсаргана).

5 даалгавар

Тавиур дээр "микроб" аппликейшн бүхий гадил, алим байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, гудамжинд алим эсвэл гадил хоёрыг өөртөө хор хөнөөлгүйгээр юу идэж болохыг надад хэлээч, яагаад?

Туршлага:Алим, гадил жимсэнд "нянгууд" наа. Хүүхдүүд хариулсны дараа гадил жимсний хальсыг "нянгийн" хамт арилгана.
Дүгнэлт: Банана хальслахад хялбар тул гадаа идэж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би манай цэцэгт гадил жимсний дэлбээ, алим хавсаргана.

6 даалгавар.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тааварыг тайлахад надад туслаач:

Гарын оронд хамгаалалт байдаг -
Шүдтэй толгой.
Эргэн тойрон дахь хортой бичил биетүүд
Би ухаалаг устгадаг.
Хэн намайг мэдэхгүй вэ?
Би өөрийгөө дууддаг ...(Сармис)

Сармис яагаад томуу үүсгэдэг нянг устгахад тусалдаг гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)
Томуунаас сэргийлэх түлхүүрийн оосор хийцгээе.

"Түлхүүрийн оосор" гар урлал:

- Гар урлалын хувьд бидэнд урьдчилан хийсэн нүх, утас, хальсалж сармисны толгой бүхий Kinder Surprise хайрцаг хэрэгтэй болно.
Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид цэцэг дээрээ сармисны толгойтой дэлбээ хавсаргана. Залуус аа, бүх дэлбээг эрүүл мэндийн цэцэг болгон цуглуулсан тул бид Маша руу шившлэг хийж, түүнийг цэцэрлэгтээ урьж болно.

Маша:Хүн бүр заавал мэдэх ёстой:
Эрүүл мэндээ хадгалах ёстой.
Та зөв хооллох хэрэгтэй
Та спортоор хичээллэх хэрэгтэй
Хоол идэхээсээ өмнө гараа угааж,
Шүдээ угаа, өөрийгөө тайвшруул,
Мөн үргэлж устай нөхөрлөөрэй.
Дараа нь дэлхийн бүх хүмүүс
Тэд урт удаан, урт удаан хугацаанд амьдрах болно.
Мөн та дэлгүүрт эрүүл мэнд худалдаж авах боломжгүй гэдгийг санаарай.
Талархаж байна залуусаа! Мөн бэлэг дурсгалын зүйл болгон би танд өгөхийг хүсч байна сайн төлөв байдал! (эмотикон өгдөг)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа! Үүгээр бидний аялал өндөрлөж байна. Аль ажил нь танд хамгийн их таалагдсан бэ? (Хүүхдийн хариулт). Бид эрүүл мэндийн цэцэг цуглуулсан тул та бүгдээрээ эрүүл мэндээ хэрхэн бэхжүүлэхээ мэддэг болсон.

Екатерина Байкалова
"Микроб ба тэдэнтэй тэмцэх арга замууд" сэдвээр ахлах бүлгийн GCD-ийн хураангуй.

Энэ сэдвээр ахлах бүлгийн GCD-ийн хураангуй:

« Микроб ба тэдэнтэй тэмцэх арга»

Боловсролын интеграци бүс нутаг: "Танин мэдэхүй", "Харилцаа холбоо", "Нийгэмшил", "Эрүүл мэнд".

Зорилтот: хүүхдүүдэд бактери ба эмгэг төрүүлэгчдийн талаархи анхан шатны ойлголтыг бий болгох микроб, нянгийн ашиг тус, хор хөнөөлийн талаар, эмгэг төрүүлэгчээс өөрийгөө хэрхэн хамгаалах талаар микроб.

Даалгаврууд: халамжлахын ач холбогдлын талаарх ойлголтыг хөгжүүлэх өөрийн эрүүл мэнд; хүүхдийн танин мэдэхүйн сонирхол, төсөөлөл, бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх; энгийн аргуудыг сур тэмцэлэмгэг төрүүлэгч бактериудтай.

1. Зохион байгуулалтын мөч

Хивс дээр тоглоомын ширээ байх бөгөөд түүний ард бохир гартай хүүхэлдэй сууна. Ширээн дээр тоглоомон таваг байна.

2. Хүүхэдтэй харилцах

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, энд ямар нэг зүйл буруу байна гэж та бодохгүй байна уу? (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бохир гараар ширээний ард суух боломжтой гэж та бодож байна уу? (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та яагаад бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та юу мэдэх вэ микроб? (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та тэднийг харж, ямар байгааг нь хармаар байна уу? (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, илүү ихийг мэдэхийг хүсч байна микроб- бидний эрүүл мэндийн хортон шавьж, бид эхлээд тэднийг харах ёстой. Үүнийг хийхийн тулд та юу ашиглаж болох вэ? Та яаж бодож байна? (Хүүхдийн хариулт)

(Багш зургийг харуулж байна микроскоп) .

3. Боловсролын түүх

Бактери бол маш жижиг амьд амьтан юм. Тэдгээрийг нүдээр харах боломжгүй, зөвхөн нүдээр харж болно микроскоп.

Эсийн хэлбэрээс хамааран бактерийг бөмбөрцөг, саваа хэлбэртэй, мушгирсан гэж хуваадаг. (зураг). Зарим бактери нь ашигтай байдаг. Кефир болон цөцгий тосыг тусгай хүнсний бактери ашиглан үйлдвэрлэдэг (зураг). Мөн зарим бактерийн тусламжтайгаар тэд эм, жишээлбэл, пробиотикууд амьдардаг бичил биетэн- нөхөн сэргэлтийг дэмждэг bifidobacteria болон lactobacilli микрофлорхүүхэд болон насанд хүрэгчдийн гэдэс (зураг).

Бактери хаа сайгүй амьдардаг: хөрсөнд; агаарт, ялангуяа агааржуулалтгүй газар; бохир усанд; бидний идэж буй хоолонд, ялангуяа бохир аяганд бэлтгэсэн бол; угаагаагүй хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ дээр; бохир хувцас дээр. Бактерийг бидний харьцдаг бүх зүйлээс олж болно. хүрцгээе: хаалганы бариул дээр, автобусны бариул дээр. Бохир арьсанд маш олон бактери байдаг. Хэрэв бактери нь хоол хүнс, бохир ус, агаартай хамт бие махбодид нэвтэрч байвал тэдгээр нь үүсдэг янз бүрийн өвчин. Ийм бактерийг эмгэг төрүүлэгч гэж нэрлэдэг микроб(зураг).

У микробнэг сонирхолтой өмч бий. Тэд зөвхөн хооллож зогсохгүй үржүүлдэг. Энэ нь нэгээс гэсэн үг микробтун удахгүй түүн шиг олон шинэ хүмүүс гарах болно микроб.

Тэд хүний ​​биед ялангуяа хурдан үрждэг. Тэнд дулаахан, хоол ихтэй, чийг ихтэй, маш сайхан мэдрэмж төрдөг.

Ихэнхдээ бидний гар бохирддог. Шороо, тоос шороотой зэрэгцэн олон халдварт өвчин гарт хуримтлагддаг микроб. Гараас нүүр, нүд, уруул руу шилжиж, аманд орж, янз бүрийн өвчин үүсгэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, би өнөөдөр тантай уулзахаар явахдаа өөрийгөө угаах дургүй хүүтэй тааралдсан бөгөөд тэр надад ингэж хэлсэн. шүлэг:

Гараа хэзээ ч бүү угаа

Хүзүү, чих, нүүр...

Энэ тэнэг ажил мэргэжил нь хөтлөхгүй

Юу ч биш.

Таны гар дахин бохир болно

Хүзүү, чих, нүүр,

Тэгвэл яагаад эрчим хүчээ дэмий үрдэг вэ?

Үрэх цаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та хүү бүх зүйлийг зөв хийж байна гэж бодож байна уу? Та түүний зөвлөгөөтэй санал нийлэх үү? (Хүүхдийн хариулт).

Залуус аа, тэд яаж авахыг харцгаая таны гар дээрх нянгууд?

4. Туршилт хийх

Туршлага 1: тэдгээрийг хэрхэн дамжуулж байгааг харуулах микробхүнээс хүнд.

(Туршилтын өмнө насанд хүрсэн хүн алган дээрээ гялалзсан сүүдэр түрхдэг). Багш нь хүүхдүүдтэй гараараа мэндчилж, хүүхэд бүрийн алгаа чанга дарна. Үүний дараа багш "гэнэт"алгаа бохир байгааг олж мэдээд хүүхдүүдээс алгаа харахыг хүснэ. Хүүхдүүд гялтганасан ул мөрийг хардаг.

Хүүхдүүдтэй хамт өөр хүнтэй харилцахдаа хэрхэн яаж хийх талаар дүгнэлт хий (эсвэл хамт сэдэв) үл үзэгдэх нь дамждаг микроб.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, яаж хийхийг харцгаая Нянгууд савангаас айдаг.

Туршлага 2: юу харуулах Нянгууд савангаас айдаг.

Багш хүүхдүүдийг бие засах газар руу орж, гараа савангаар сайтар угаахыг урьж байна. (хүүхдүүд гараа савангаар угаана).

Сурган хүмүүжүүлэгч: залуусаа, одоо гялалзсан гялбаа үлдсэн эсэхийг шалгаарай - « микроб» алган дээр? (хүүхдийн хариулт). Үлдсэн бол цөөрсөн үү, үгүй ​​юу?

(Байгаа залуус « микроб» зүүн, гараа дахин сайтар угаахыг хүс).

Залуус аа, хүүхэлдэйнийхээ гарыг угаацгаая, тэгвэл тэр идэж чадах уу?

Хүүхдүүдтэй хамт хүүхэлдэйний гарыг угааж, (үйл ажиллагааны үр дүнд)дагаж мөрдөх нь хэр чухал болох талаар дүгнэлт хийх энгийн дүрэмтуслах эрүүл ахуй нян, шороотой тэмцэнэ.

Үйл ажиллагааны төгсгөлд хүүхдүүдийг хүүхэлдэйтэй "Цайны үдэшлэг" тоглоом тоглоход урь.

Зорилго: Хүүхдэд үндсэн мэдээллийг өгөх Халдварт өвчин, тэдгээрийн үүсгэгч бодисуудын талаар ярих: микроб, вирус, нян. Эмгэг төрүүлэгчтэй тэмцэх, урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээний талаар ярих.

Материал: Зураг, чимэглэл.

Урьдчилсан ажил: бие даасан эрүүл ахуйн хэрэгслийг ашиглах хэрэгцээний талаархи яриа: алчуур, алчуур, сам. Зөвлөгөө сувилагч "Хэрэв та эрүүл байхыг хүсч байвал!" .

Ярилцлагын явц: Хүүхдүүд хагас тойрогт сууж байна, ханиад хүрч байна.

Хүйтэн: Бүгдээрээ сайн уу! Сурсан уу? Үгүй ээ?!

Би ханиад, би ханиад,
Би хүн болгонд нян амьсгалдаг.
Би хаа сайгүй алхаж, найтаах
Би өвчин тараадаг.

Би ханиад, би ханиад,
Би эрүүл эрчүүдэд дургүй.
За эндээс хурдан зугт
Үгүй бол би микробыг асаана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, чи ханиад шиг, чи үнэхээр муу санаатан юм. Одоо миний эрүүл хүүхдүүдээс холдож, халдвар тараахгүйн тулд тэднээс хол суугаарай. Та өөртөө анхаарал тавьдаггүй, бусдад халдварладаг. Залуустай суугаад халдварыг хэрхэн даван туулах талаар сонсоорой.

Бидний хүн нэг бүр байгалиас өгсөн гайхалтай зүйлийг хүлээн авдаг - өөрийгөө хэрхэн зохицуулахаа мэддэг, хүрээлэн буй орчны янз бүрийн өөрчлөлтөд хэрхэн дасан зохицохыг мэддэг организм. Жишээлбэл, хүйтэн жавар, халуунд хүний ​​дотоод температур ижил хэвээр байна - 36.6 градус. Хазайлт бага байна.

Гэхдээ яах вэ дулаанхэзээ өвдөх вэ? Бөгөөд энэ нь хамгаалалтын урвалбидний бие. Бидний цусанд цагаан биетүүд байдаг. Эдгээр нь байлдааны эсүүд юм. Цагаан эс нь бидний биеийг өвчнөөс хамгаалдаг. Хэрэв микробууд бидний биед нэвтэрч байвал цусны цагаан эсүүд "тэмцэл" тэдэнтэй хамт ба "алах" тэдний. Тиймээс температур нэмэгддэг. Бие махбодь нь эмгэг төрүүлэгчтэй тэмцдэг бөгөөд тэдгээрийн ихэнх нь өндөр температурт үхдэг.

Бие махбодь өвчнийг бие даан даван туулж чаддаггүй тул эмч нар түүнд эмээр тусалдаг. Ялангуяа хэзээ бид ярьж байнахалдварт өвчний талаар.

Энэ юу вэ? Эдгээр нь микроскопгүйгээр харагдахгүй хортой эмгэг төрүүлэгчдийн улмаас үүсдэг өвчин юм. Өвчин бүр өөрийн гэсэн эмгэг төрүүлэгчтэй байдаг. Улаанбурхан, хөхүүл ханиалга, сахуу, улаан халууралт, томуу, салхин цэцэг, цусан суулга - энэ бүхэн Халдварт өвчин. Тэдэнтэй хамт өвдөх нь хэцүү бөгөөд тааламжгүй байдаг.

Ханиах, найтаах, амьсгалах үед нянгууд агаарт тархдаг тул өвчтэй хүн эрүүл хүнийг халдварладаг. бохир гар. Угаагvй жимс, хvнсний ногоо халдвар тараах аюултай. Иймд ойр орчмынхоо хэнд ч халдвар тараахгүйн тулд найтаах, ханиахдаа ам, хамраа хамраар таглах хэрэгтэй. Алчуур дээр буусан нян тэнд үлддэг. Зөвхөн хувь хүний ​​алчуур хэрэглэх нь уйтгартай байдаг. Гараа савангаар сайтар угааж, алчуураар хатаана. Өвчтөнд зориулж аяга таваг хуваарилж, идсэний дараа буцалж буй ус асгах шаардлагатай. Буцалж буй ус нь аяга таваг дээр орсон нянг устгах болно. Өвчтөн орондоо амрах хэрэгтэй.

Хэрэв хүн ямар нэгэн төрлийн халдвар авсан бол тэр өвчнөөр өвчлөхөө больж, дархлаа - дархлаа бий болно. Тиймээс эмч нар биднийг аюултай өвчнөөс хамгаалдаг вакцинуудыг гаргаж ирэв. Вакцинжуулалт нь тусгай бодисыг биед нэвтрүүлэх явдал юм эмнэлгийн бүтээгдэхүүнүхсэн эсвэл суларсан микробоос. Энэ эмийг вакцин гэж нэрлэдэг. Та вакцинжуулалтаас айх ёсгүй. Тэд бидний биеийг хамгаалдаг. Бид бас илүү их хөдөлж, хатуурах хэрэгтэй, тэгвэл бид ямар ч хүйтнээс айхгүй байх болно.

Багш хүүхдүүдэд бататгахын тулд дараах асуултуудыг тавьдаг.

Та өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Микроб гэж юу вэ?

Дархлаа гэж юу вэ?

Та яагаад вакцин хийлгэх шаардлагатай байна вэ?

Вакцин гэж юу вэ?

Тэд яагаад чухал вэ? хувь хүн гэсэн үгХувийн ариун цэвэр?

Өвчин эмгэгээс хэрхэн сэргийлэх вэ?

Хүүхдүүд хариулж, багш сонсож, нөхөж, тодруулж, тайлбарладаг.

Ярилцлагын төгсгөлд багш хүүхдүүд, Хүйтэн хоёрыг тоглох, тоглохыг урьж байна. Барьсан дидактик тоглоом « Түргэн тусламж» , мөн гадаа тоглоом "Эмнэлгийн буухиа" .