Нээлттэй
Хаах

Сургалт “Багш нарын сэтгэл санааны ядаргаа. "Мэргэжлийн үйл ажиллагаанд сэтгэл хөдлөлийн ядаргааны синдромоос урьдчилан сэргийлэх" сургалт

Чойгана Монгуш
Сургалт “Урьдчилан сэргийлэх сэтгэл хөдлөлийн ядаргаа»

Сургалт« Сэтгэл хөдлөлийн ядрахаас урьдчилан сэргийлэх»

Зорилго:

Багш нарыг зохицуулалтын арга барилд сургах;

Багшлах боловсон хүчинд сэтгэлзүйн таатай бичил уур амьсгалыг бий болгох.

Даалгаврууд:

Үзэл баримтлалын танилцуулга сэтгэл хөдлөлийн ядаргаа;

Түвшин буурах багш нарын сэтгэл хөдлөлийн ядаргаа.

Материал ба тоног төхөөрөмж: танилцуулга, самбар, цаас, үзэг, шатны зурагтай хуудас, санамж бичиг).

Хичээлийн явц

I. оршил : Та бүхнийг угтаж байгаадаа баяртай байна сургалт. Өнөөдөр би та бүхэнд үзэл баримтлалыг танилцуулахыг хүсч байна сэтгэл хөдлөлийн ядаргаа, хамгийн чухал нь зохицуулах арга замууд сэтгэл зүйч сэтгэл хөдлөлийн байдал .

II. Онолын хэсэг.

"Ажил" гэдэг үг таны хувьд ямар холбоог санагдуулдаг болохыг надад хэлж өгөөч?

IN Сүүлийн үедгэх мэт үзэгдлийн талаар тэд маш их ярьж, бичдэг мэргэжлийн« шатах» .

Мэргэжлийн ядаргааЭнэ нь ажил дээрээ хүлээн авсан стресст үзүүлэх сөрөг хариу үйлдэл юм. Нөхцөл байдал сэтгэл хөдлөлийн ядаргааДараах нь ихэвчлэн тохирдог тэмдэг:

Мэдрэмжийн хэсэгт бүх зүйлээс ядаргаа гарч ирдэг;

- бодол төрж байна: өөртөө чиглэсэн шударга бус үйлдлийн талаар;

Үйл ажиллагааны талбарт шүүмжлэл нь бусадтай болон өөртэйгөө холбоотой, анзаарагдах хүсэл, эсвэл эсрэгээрээ, бүх зүйлийг маш сайн хийх эсвэл огт оролдохгүй байх хүсэл эрмэлзэлээс үүсдэг.

Хүний хувьд мэдэгдэхүйц бууралт ажиглагдаж байна:

Ажил дээрээ урам зориг;

Нүдний гялбаа алга болдог;

Сөрөг байдал, ядаргаа нэмэгддэг.

Авьяаслаг багш болоход ийм зүйл тохиолддог мэргэжлийн хувьдэнэ шалтгааны улмаас тохиромжгүй. Заримдаа ийм хүмүүс өөрчлөгддөг мэргэжил. At « шатах» Хүний "сэтгэц энергийн хоосон байдал" үүсдэг.

Үүнээс сэргийлэхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? сэтгэл хөдлөлийн ядаргаа?

Урт нойр, амттай хоол, байгаль, амьтадтай харилцах, массаж, хөдөлгөөн, бүжиг, хөгжим гэх мэт. байгалийн арга замуудзохицуулалт.

Байгалийн зохицуулалтын техник бие:

Инээд, инээмсэглэл, хошигнол;

Сайн, тааламжтай байдлын талаархи эргэцүүлэл;

Сунгах, булчингаа тайвшруулах гэх мэт янз бүрийн хөдөлгөөн;

Цонхны гаднах ландшафтыг ажиглах;

Тасалгааны цэцэг, гэрэл зураг болон бусад хүнд тааламжтай эсвэл эрхэм зүйлсийг харах;

"усанд орох" (бодит эсвэл оюун санааны)нарны туяанд;

яруу найраг унших;

Яг үүнтэй адил хэн нэгэнд магтаал, магтаал илэрхийлэх.

Мэдээжийн хэрэг та зөв тайвширч, сэтгэл хөдлөлөө удирдах арга техникийг эзэмших хэрэгтэй.

Өөрийгөө зохицуулахын үр дүнд гурван үндсэн нөлөө:

Тайвшруулах нөлөө (арилгах сэтгэл хөдлөлийн хурцадмал байдал) ;

Сэргээх нөлөө (ядрах шинж тэмдгийг арилгах) ;

Идэвхжүүлэх нөлөө (сэтгэлзүйн физиологийн идэвхжил нэмэгдсэн).

Сонсооч сургаалт зүйрлэл:

“Эрт урьд цагт бүхнийг мэддэг нэгэн мэргэн хүн амьдарч байжээ. Нэгэн хүн мэргэн хүн бүхнийг мэддэггүй гэдгийг батлахыг хүссэн юм. Эрвээхэйг алган дээрээ тэврэн, тэр гэж асуув: "Мэргэн минь, надад ямар эрвээхэй байгааг хэлээч гар: үхсэн эсвэл амьд? "Бас та гэж боддог: "Хэрэв амьд нь би түүнийг ална, үхсэн нь "Би түүнийг суллана" гэж хэлэх болно." гэж мэргэн бодов гэж хариулав: "Бүх зүйл таны гарт".

Би энэ сургаалт зүйрлэлийг санамсаргүй аваагүй. Танд тав тухыг мэдрэх уур амьсгалыг бүрдүүлэх боломж бидэнд байна.

Өнөөдөр би танд өөрийгөө удирдах хэд хэдэн арга техникийг өгөхийг хүсч байна сэтгэц-сэтгэл хөдлөлийн байдал, өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг нэмэгдүүлэх, нэмэгдүүлэх сэтгэл хөдлөлийн байдал. Ингэснээр та ажил гэдэг үгийг зөвхөн баяр баясгалантай, аз жаргалтай мөчүүдтэй холбодог.

III. Практик хэсэг.

1. Дасгал хийх "Наполеоны поз".

Зорилтот: ажлын хурдыг нэмэгдүүлэх.

Оролцогчдод гурвыг харуулав хөдөлгөөн: гараа цээжин дээгүүр давж, гараа урагш сунган алгаа дэлгэж, гараа зангидсан. Тушаалаар хөтлөгч: "Нэг хоёр гурав!", оролцогч бүр гурван хөдөлгөөний аль нэгийг нь бусадтай зэрэг харуулах ёстой (та аль нь дуртай). Зорилго нь бүхэл бүтэн бүлэг эсвэл ихэнх оролцогчид ижил хөдөлгөөнийг харуулах явдал юм.

Сэтгэгдэл: Энэ дасгал нь таныг ажиллахад хэр бэлэн байгааг харуулдаг. Хэрэв олонхи нь алгаа харуулсан бол тэд ажиллахад бэлэн, нэлээд нээлттэй байна гэсэн үг юм. Нударгууд нь түрэмгий байдлыг харуулдаг, Наполеоны дүр төрх нь зарим нэг хаалттай эсвэл ажиллах дургүй байдаг.

2. Дасгалыг хийцгээе "Лимон" (оролцогчид ойр дотно, ажил хийх дургүй байгаа тохиолдолд).

Зорилтот: булчингийн хурцадмал байдал, тайвшралын байдлыг хянах.

Тав тухтай суу: Гараа өвдөг дээрээ сул тавь (алгаа дээш, мөр, толгойгоо доошлуул. Таны дотор юу байгааг төсөөлөн бод. баруун гарнимбэг байдаг. Мэдрэх хүртлээ аажмаар шахаж эхэл "шахсан"бүх шүүс. Тайвшир. Юу мэдэрч байгаагаа санаарай. Одоо нимбэг таны зүүн гарт байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Дасгалыг давт. Дахин тайвширч, мэдрэмжээ санаарай. Дараа нь дасгалыг хоёр гараараа нэгэн зэрэг хийнэ. Тайвшир. Амар амгалан байдлыг сайхан өнгөрүүлээрэй.

3. Дасгал хийх "шат".

Зорилтот: тодорхой интервалд байрлах хувь хүн гэдгээ ухамсарлах амьдралын замТэгээд мэргэжлийн үйл ажиллагаа . Бүх оролцогчдод сургалтШатны бүдүүвч зураг бүхий ухуулах хуудас тараасан бөгөөд та бүхэн үүнийг сайтар шалгаж, өнөөдөр шат дээр байрлах газраа тэмдэглэхийг хүсч байна. Дасгал ахих тусам сургагч багш оролцогчдоос асууна асуултууд:

Бодоод, хариул, чи дээшээ явж байна уу, доошоо явж байна уу?

Та шатан дээрх байрлалдаа сэтгэл хангалуун байна уу?

Таныг оргилд гарахад юу саад болж байна вэ?

Таныг дээш ахихад саад болж буй шалтгааныг арилгаж чадаж байна уу?

4. Өөрийгөө илүү сайн таньж мэдэхийн тулд би танд дасгал хийхийг санал болгож байна "Сонголт".

Та нарийн боовны дэлгүүрт очоод сааталтай гурилан бүтээгдэхүүн худалдаж аваарай. Гэхдээ та гэртээ ирээд хоол идэхэд нэг чухал найрлага дутуу байгааг олж мэдээрэй - дотор нь чанамал. Энэ бага зэргийн бүтэлгүйтэлд та ямар хариу үйлдэл үзүүлэх вэ?

1. Гэмтэлтэй гурилан бүтээгдэхүүнээ нарийн боовны цехэд буцааж аваачиж, оронд нь шинийг хүс.

2. Өөртөө хэл: "Болж байна"- тэгээд хоосон пончик идээрэй.

3. Өөр зүйл идээрэй.

4. Цөцгийн тос эсвэл чанамалаар түрхэж илүү амттай болгоно.

Сэтгэгдэл: Хэрэв та эхний сонголтыг сонгосон бол та сандралд ордоггүй, таны зөвлөгөөг илүү олон удаа сонсдогийг мэддэг хүн юм. Та өөрийгөө боломжийн, зохион байгуулалттай хүн гэж хардаг. Дүрмээр бол эхний хариултыг сонгосон хүмүүс удирдагч болох хүсэлгүй байдаг, гэхдээ хэрэв тэд командын албан тушаалд сонгогдвол итгэлийг зөвтгөхийг хичээдэг.

Хэрэв та хоёр дахь сонголтыг сонгосон бол та зөөлөн, тэвчээртэй, уян хатан хүн юм. Та нартай харьцахад хялбар бөгөөд хамт ажиллагсад танаас үргэлж тайтгарал, дэмжлэгийг олж чадна. Чи чимээ шуугиан, шуугианд дургүй, гол дүрээ орхиж, удирдагчийг дэмжихэд бэлэн байна. Та өөрийгөө үргэлж дотроос нь олдог зөв цагВ зөв газар. Та заримдаа шийдэмгий бус мэт санагдаж болох ч та өөрийн итгэлтэй итгэл үнэмшлийнхээ төлөө зогсож чаддаг.

Хэрэв та гурав дахь сонголтыг сонгосон бол хэрхэн хурдан, хурдан шийдвэр гаргахаа мэддэг (хэдийгээр үргэлж зөв байдаггүй ч)үйлдэл хийх. Та ямар ч асуудалд гол үүрэг гүйцэтгэхэд бэлэн авторитар хүн юм. Хамтран ажиллагсадтайгаа харилцахдаа тууштай, хатуу ширүүн байж, тодорхой, хариуцлагатай байхыг шаарддаг тул ноцтой үйл явдлуудыг бэлтгэх, явуулахад зөрчилдөөн гарч болзошгүй.

Хэрэв та дөрөв дэх сонголтыг сонгосон бол та ердийн бус сэтгэлгээ, шинэлэг санаа, зарим нэг хачирхалтай байх чадвартай хүн юм. Та хамт ажиллагсадтайгаа тоглоомын хамтрагч мэт ханддаг бөгөөд хэрэв тэд таны дүрмээр тоглохгүй бол гомдож магадгүй юм. Та хэд хэдэн зүйлийг санал болгоход үргэлж бэлэн байна анхны санаануудтодорхой асуудлыг шийдвэрлэх.

5. Дасгал хийх "Таван сайхан үг".

Тоног төхөөрөмж: хуудас цаас, үзэг

Ажлын хэлбэр: Оролцогчид 6 хүнтэй дэд бүлэгт хуваагдана.

Дасгал хийх. Та бүгд ёстой:

Өөрийнхийгөө дугуйл зүүн гарцаасан дээр;

Алган дээрээ нэрээ бич;

Дараа нь та хуудасныхаа баруун талд байгаа хөрш рүүгээ дамжуулж, зүүн талд байгаа хөршөөсөө зураг авах болно.

Нэг нь "хуруу"өөр хэн нэгний зургийг хүлээн авсан бол та түүний эзэмшигчийн сэтгэл татам чанарыг бичдэг. Хуудсыг эзэнд нь буцааж өгөх хүртэл өөр хүн өөр хуруугаараа гэх мэт бичдэг.

Хэлэлцүүлэг:

Таны дээр бичсэн бичээсүүдийг уншаад ямар сэтгэгдэл төрсөн бэ? "гар"?

Бусдын бичсэн бүх сайн чанаруудыг та мэддэг байсан уу?

IV. Эцсийн хэсэг.

Тэгээд чамтай хийсэн уулзалтаа сургаалт зүйрлэлээр дуусгамаар байна "Худагны тухай сургаалт зүйрлэл".

Нэгэн удаа илжиг худаг руу унаж, чангаар хашгирч, тусламж дуудаж эхлэв. Илжигний эзэн түүний хашгирах дуунаар гүйж ирээд гараа өргөв - эцэст нь илжигийг худгаас гаргах боломжгүй байв.

Тэгээд эзэн нь шийдсэн Тэгэхээр: "Миний илжиг аль хэдийн хөгширсөн, түүнд цаг хугацаа бага байгаа ч би шинэ залуу илжиг авахыг хүссэн. Энэ худаг аль хэдийн бүрэн хатсан, би түүнийг дүүргэж, шинээр ухахыг удаан хүсч байсан. Нэг чулуугаар хоёр шувуу алж яагаад болохгүй гэж - Би дүүргэх болно би хуучин худаг, мөн илжгийг зэрэг булна."

Тэр хоёр ч удаа бодолгүйгээр хөршүүдээ урив - бүгд хүрз бариад худаг руу шороо шидэж эхлэв. Илжиг юу болоод байгааг шууд ойлгоод чанга хашгирч эхэлсэн боловч хүмүүс түүний хашгирахыг тоосонгүй чимээгүйхэн худаг руу шороо шидэж байв.

Гэсэн хэдий ч тун удалгүй илжиг чимээгүй болов. Эзэмшигч худаг руу харахад тэр дараах зургийг харав - тэр илжигний нуруун дээр унасан бүх шороог сэгсэрч, хөлөөрөө бутлав. Хэсэг хугацааны дараа илжиг орой дээр гараад худагнаас үсрэн гарч ирээд бүгд гайхсан! Тэгэхээр...

Магадгүй таны амьдралд олон бэрхшээл тохиолдож байсан бөгөөд ирээдүйд амьдрал танд улам олон шинэ зүйлийг илгээх болно. Чам дээр өөр бөөн бөөнөөрөө унах болгонд та түүнийг сэгсэрч, энэ бөөнөөрөө бага зэрэг дээшлэх боломжтой гэдгийг санаарай. Ингэснээр та хамгийн гүний худгаас аажимдаа гарах боломжтой болно.

1. Зүрх сэтгэлээ үзэн ядалтаас чөлөөл - гомдсон бүхнээ уучлаарай.

2. Зүрх сэтгэлээ санаа зовнилоос чөлөөл - ихэнх нь ашиггүй.

3. Хар тугалга энгийн амьдралмөн өөрт байгаа зүйлээ үнэл.

4. Илүү ихийг өг.

5. Бага хүлээ.

Цаашдын уран бүтээлийн амжилт хүсье! Сайн уу? Баяр баясгалан!

Ажилд баярлалаа!

Дасгалын санал хүсэлт "Зорилтот".

Одоо та манайхыг үнэлдэг тоон дээр бай дээр тэмдэг тавь сургалт.

Зорилго: бүлгийн гишүүдтэй танилцах; багш нарын сэтгэл хөдлөл, мэдрэмжийн талаархи мэдлэг, тэдгээрийг хүлээн зөвшөөрөх; хөгжил үр дүнтэй арга замууддотоод хурцадмал байдлыг арилгах, өөрийгөө зохицуулах арга техник.

Тоног төхөөрөмж: хийсвэр карт, өнгөт харандаа, А4 хуудас, үзэг.

Цэцэрлэгт сэтгэл зүйч бэлтгэх ажлын явц

"Хүүхдийн хамгийн үнэ цэнэтэй бэлэг" дасгал

Хүүхдийн хамгийн үнэтэй бэлэг болох нэрээ хэлээрэй.

Өнөөдрийн бидний уулзалт дараах сэдэвт зориулагдсан болно: " Багшийн ядрахаас урьдчилан сэргийлэх».

Гэж юу вэ " ядрах синдром»?

Энэ бол сэтгэл хөдлөлийн хэт ачаалалтай нөхцөлд удаан хугацаагаар байхаас үүдэлтэй хүний ​​сэтгэл хөдлөл, бие бялдар, оюун санааны хэт ядаргаа юм. Энэ "өвчин" үүсэх гол хүчин зүйл бол стресс юм. Мөн багшийн ажил, амьдралд хангалттай олон байдаг. Тиймээс бид "яагаад?" Гэсэн асуултанд анхаарлаа хандуулахгүй. болон "яагаад?", "юу хийх вэ?" руу буцъя. Эхлэхийн тулд би танд амьдралынхаа аль хэсгийг илүүд үздэг, аль хэсэгт нь өөрийгөө ухамсарладаггүйг харуулах дасгалыг санал болгох болно.

"Нийгмийн үүрэг" дасгал

(Би багш, эхнэр, ээж, охин, найз, эмэгтэй, эмээ, хамт ажиллагсад, гэрийн эзэгтэй)

Дүр тус бүрийг түүнд зарцуулсан цаг хугацаа, эрч хүчний хэмжүүр, хэмжээнээс хамааран төвөөс тэмдэглээрэй. Илүү ихийг өгөх тусам илүү их баяр тэмдэглэдэг.

Хэлэлцүүлэг. Хүлээн авсан диаграмм дээр та нийгмийн аль үүрэг нь таны болон таны энергийн дутагдлаас болж зовж шаналж буй хүмүүсийн хувьд хамгийн түрүүнд тавигдаж байгааг тодорхой харж болно.

"Амьд байшин" техникийг хэрэгжүүлэх

Зорилго: үйлчлүүлэгчийн гэр бүлийн харилцааны сэтгэлзүйн орон зайн талаархи субъектив ойлголтыг оношлох.

Даалгаварууд:

зөвлөх ажлын хэтийн төлөвийг тодорхойлох;

үйлчлүүлэгчийн орчинд ойр дотны хүмүүсийн үүргийг тодорхойлох;

үйлчлүүлэгчийн оюун ухаанд хайртай хүмүүстэйгээ харьцах бодит харилцааны талаар тодруулах;

таних зөрчилдөөний нөхцөл байдалгэр бүлд.

Тоног төхөөрөмж: хуудас цаас (A-4), өнгөт харандаа, харандаа, үзэг.

Ажлын алгоритм:

Оршил. Тухайн хүн нэг дээвэр дор хамт амьдардаг хүмүүсийг бичгээр эсвэл амаар бичнэ үү.

Гол хэсэг

А-4 форматын хуудсан дээр суурь, хана, цонх, дээвэр, мансарда, яндан, хаалга, босго байх ёстой тосгоны байшинг энгийн харандаагаар зур.

Байшингийн хэсэг бүрт нэр өг тодорхой хүн, өөрөөсөө эхлээд. Өөрөөр хэлбэл, таны заасан хүмүүсийн аль нь дээвэр, цонх, хана гэх мэт байж болохыг зураг дээр шууд бичээрэй.

Үйлчлүүлэгчтэй ажлын талаархи тайлбарыг ярилц.

Боломжит тайлбарууд:

Суурь нь гэр бүлийн үндсэн материаллаг болон оюун санааны "хангагч" бөгөөд бүх зүйл дээр тулгуурладаг;

Хана - гэр бүлийн сэтгэл хөдлөлийн байдлыг хариуцдаг хүн, зургийн зохиогч шууд;

Цонх бол ирээдүй, гэр бүл нь ямар нэгэн зүйл хүлээж, найдвар тавьдаг хүмүүс (ихэвчлэн цонх нь хүүхдүүдтэй холбоотой байдаг);

Дээвэр - гэр бүлийн хүн нь үйлчлүүлэгчийг өрөвдөж, хамгаалж, аюулгүй байдлын мэдрэмжийг бий болгодог, эсвэл үйлчлүүлэгч түүнээс үүнийг авахыг хүсдэг;

мансарда - бэлэгддэг нууц харилцаа, түүнчлэн үйлчлүүлэгчийн энэ хүнтэй илүү итгэлтэй харилцаатай байх хүсэл. Мансарда нь үйлчлүүлэгч нь урьд өмнө нь харилцаатай байсан, гэхдээ одоогоор идэвхгүй байгаа хүнийг хэлж болно;

Бүрээ гэдэг нь үйлчлүүлэгч онцгой халамж, дэмжлэг авдаг эсвэл авахыг хүсдэг хүн юм. Үүнийг мөн "уурыг нь гаргах", сэтгэл хөдлөлийг зохицуулахад тусалдаг хүний ​​бэлгэдлийн тэмдэг гэж тайлбарлаж болно;

Хаалга - мэдээллийн портал; ертөнцтэй хэрхэн харилцаа тогтоохыг заасан хүн; үйлчлүүлэгч бусад хүмүүстэй харьцаж сурдаг хүн;

Босго - үйлчлүүлэгч ирээдүйд харилцах боломжийг холбодог хүн.

Дүгнэлт. Техник нь хангалттай байх боломжийг олгодог богино хугацааҮйлчлүүлэгчийн хувьд гэр бүлийн гишүүн бүрийн гүйцэтгэх үүргийг тодорхойлох, мөн гэр бүлийн системдээ ямар үүрэг гүйцэтгэж байгааг ойлгох.

"Сэтгэл хөдлөлийг сургах" дасгал

Бидний бүх ажил харилцаа холбооны хүрээнд явагддаг. Аман холбоо нь мэдээллийн ердөө 35%, амаар бус - 65% өгдөг. Таныг бусдын сэтгэл хөдлөлийг таньж мэдэх чадвар хэр сайн болохыг харцгаая.

Зургийн түлхүүр:

Баяр баясгалан

Айдас

Уур хилэн

Сэтгэл дундуур байна

Тодорхой бус байдал

Баривчлах

Гомдол

Ядаргаа

Аймшиг

Уур хилэн

Таашаал

Гэм буруутай

class="eliadunit">

Гайхах

Уй гашуу

"Хязгааргүй" дасгал

Нэг албан тушаалд 15-аас дээш жил ажилласан бараг бүх багшийн хувьд сэтгэл санааны ядаргаа, “сэтгэлийн ядаргааны синдром”-д өртөх нь гарцаагүй. Ихэнхдээ багш нар бид хэт ангилсан байдал, зөв ​​зүйлийг мэддэг, сэтгэл санааны хувьд ядрах эрсдэлтэй байдаг.

Үүнтэй холбогдуулан би танд ийм туршилт хийхийг санал болгож байна.

Оролцогч бүр 9 цэг зурсан маягттай. Тэд гараа өргөхгүйгээр дөрвөн мөрөнд нэгдэх ёстой. Энэ дасгал нь бид хэвшмэл ойлголтоос хэрхэн салж, уламжлалт бусаар сэтгэж болохыг харуулдаг.

"Дөрөв дэх туннель" метафорик өгүүллэг

Хүн өөрийнхөө бодит байдлыг өөрийн итгэл үнэмшил, дүгнэлтээр бүтээдэг бөгөөд ихэнхдээ арван жилийн өмнө байдаг.

Харх, хонгилтой холбоотой маш тод жишээ бий.

Хэрвээ бид дөрвөн хонгилтой төөрдөг байшинд харх тавиад дөрөв дэх хонгилд нь үргэлж бяслаг хийж байвал амьтан удахгүй дөрөв дэх хонгилоос бяслаг хайж сурна. Та бяслаг идэх үү? Дөрөв дэх хонгил руу гүйх - энд бяслаг ирлээ! Та дахиад бяслаг хүсч байна уу? Дөрөв дэх хонгилд та бяслаг авдаг. Хэсэг хугацааны дараа цагаан дээлтэй агуу бурхан бяслагийг өөр хонгилд хийнэ. Харх бяслаг хүсч, дөрөв дэх хонгил руу гүйсэн боловч бяслаг байсангүй. Харх дуусна. Дахин дөрөв дэх хонгил руу - бяслаг байхгүй. Дуусах. Хэсэг хугацааны дараа харх дөрөв дэх хонгил руу гүйхээ больж, өөр хонгил руу хардаг.

Харх, хүн хоёрын ялгаа маш энгийн - хүн дөрөв дэх хонгил руу үүрд гүйх болно! Тэр хүн дөрөв дэх хонгилд итгэсэн. Хархнууд юунд ч итгэдэггүй, тэдэнд бяслаг хэрэгтэй. Дөрөв дэх хонгилд итгэсэн хүн тэнд бяслаг байгаа эсэхээс үл хамааран тийшээ гүйх нь зөв гэж үздэг. Хүн бяслагтай байхаас илүүтэй өөрийгөө зөв мэдрэх нь чухал. Бяслаг идээгүй удсан ч бидний амьдрал сайнгүй байсан ч бид ижил замаар алхсаар байх болно. Хүмүүс өөрсдийн "дөрөв дэх хонгил"-доо итгэх хандлагатай байдаг.

Хүн аз жаргалтай байхаас илүү зөв байж, итгэл үнэмшилдээ үнэнч байхыг илүүд үздэг. Бид итгэл үнэмшлээ өөрчлөхгүйн тулд, бидний зөв гэдгээ батлахгүйн тулд бүх насаараа дөрөв дэх хонгилоор гүйж чадна. Энэ нь бидний хувьд аз жаргалтай байхаас илүү чухал юм. Мөн амьдралын агуу Бурхан бяслаг хөдөлгөхийг мартдаггүй.

Хэрэв та бяслаг хаана байдгийг мэддэг гэсэн итгэл үнэмшилд хөтлөгдөн аз жаргалд хүрэхийг хичээхдээ хэзээ ч аз жаргалгүй байх болно.

"Phantom" дасгал

Сэтгэл хөдлөл, тэдгээрийн элбэг дэлбэг байдал эсвэл дутагдал нь багшийн "сэтгэл хөдлөлийн ядаргааны хам шинж" үүсэхэд чухал байр суурийг эзэлдэг бөгөөд энэ нь эргээд олон соматик өвчин үүсгэдэг. (Бүх оролцогчдод хүний ​​биеийн зурагтай цаас тараах)

Заавар: "Та одоо хэн нэгэнд эсвэл ямар нэгэн зүйлд маш их уурлаж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Энэ уур хилэнг бүх биеэрээ мэдрэхийг хичээ. Та хэн нэгэнд уурлаж байсан үеээ санаж байхдаа төсөөлөхөд хялбар байх болно. Таны уур хилэн таны биеийн хаана байгааг мэдэр. Та энэ талаар ямар сэтгэгдэлтэй байна вэ? Магадгүй таны биеийн хаа нэгтээ гал гарч байгаа юм шиг санагдаж байна уу? Магадгүй загатнах нударга юм болов уу? Зурган дээрээ эдгээр хэсгүүдийг улаан харандаагаар сүүдэрлээрэй. Одоо та ямар нэг зүйлээс гэнэт айж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Таныг юу айлгаж болох вэ? Таны айдас хаана байна? Тэр ямархуу харагддаг вэ? Зурган дээрх энэ газрыг хар харандаагаар будаарай." Үүнтэй адилаар оролцогчдоос айдсаа цэнхэр харандаагаар илэрхийлэхийг хүс.

Хэлэлцүүлэг. Биеийн аль хэсэг нь сүүдэрлэж байгааг анхаарч үзээрэй. Хүчтэй, байнгын сөрөг сэтгэл хөдлөл нь тодорхой өвчин үүсгэдэг нь аль хэдийн батлагдсан. Ялангуяа уур уцаар, айдас, уйтгар гуниг... Мөн таны хий үзэгдэлийг хараад эдгээр сэтгэл хөдлөлийг байнга мэдэрч байвал ямар өвчин танд аюул заналхийлж болохыг ойлгох болно.

Сэтгэлийн ядаргаатай тэмцэх пирамидыг дэмжих

Хэрэв та өөртөө "сэтгэл хөдлөлийн ядаргаа" шинж тэмдэг илэрвэл яах вэ? Бөгөөд энэ нь:

хурдан ядрах;

Сэтгэлийн түгшүүр ихсэх;

санах ойн сулрал;

Хүүхэд, хамт ажиллагсадтайгаа харилцахдаа сөрөг хандлага;

нойргүйдэл;

хайхрамжгүй байдал, идэвхгүй байдал;

Сэтгэл гутралын байдал;

Өөрийгөө үнэлэх үнэлэмж буурах;

Цочромтгой байдал нэмэгдэх;

Ажил дээрээ байнга алдаа гаргадаг;

Хоолны эмгэг - хэт их идэх эсвэл идэхээс татгалзах;

Соматик өвчин - толгой өвдөх, элэг, гэдэс, зүрх, мэдрэлийн систем, цусны даралт ихсэх гэх мэт.

Дэмжлэгийн пирамид гэж нэрлэгддэг (сэтгэл санааны ядаргаа) байдаг.

Таны харж байгаагаар өөрийгөө дэмжих нь хамгийн түрүүнд ирдэг.

Өөрийгөө дэмжих ийм аргууд байдаг:

Биеийн тамирын дасгал,

Тэнцвэртэй эрүүл хооллолт,

Амрах, унтах

Амралт, зугаа цэнгэлийн эрүүл арга замууд,

Албаны болон хувийн амьдралын тэнцвэрийг бий болгох чадвар.

"Нөөцийн цүнх" дасгал

Эерэг, найрсаг харилцаа нь сэтгэл хөдлөлийн ядрахаас урьдчилан сэргийлэхэд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг.

Би та бүхэнд зориулж нөөцийн уут цуглуулсан. Энэ нь танд хэрэгтэй бүх зүйл үргэлж тантай хамт байдаг гэдгийг анхилуун үнэрээрээ сануулах эрч хүч өгөх халуун ногоо агуулсан.

Кофе - амттай ундаа, энэ нь сэтгэл ханамжийг авчирдаг, эрч хүч өгдөг, өнгө аястай байдаг. Энэ бол хүн төрөлхтний хамгийн дуртай үнэрүүдийн нэг юм.

Кардамоныг бэхжүүлдэг мэдрэлийн систем, ядаргаа, хайхрамжгүй байдлыг арилгадаг.

Шанцай нь ганцаардал, айдас мэдрэмжийг арилгадаг.

Илтгэгчийн хаалтын үг

Санамж "Стресстэй нөхцөл байдлыг даван туулах багш нарт өгөх зөвлөмж"

Илүү олон удаа инээмсэглэж, эрүүл байгаарай!

Александра Карелина
"Багш нарын сэтгэл санааны ядаргаагаас урьдчилан сэргийлэх" сургалт

Сургалт« Урьдчилан сэргийлэх»

Зорилтот: урьдчилан сэргийлэх сэтгэл зүйн эрүүл мэнд багш нар, танилцах багш нарөөрийгөө зохицуулах техникээр.

Даалгаврууд: үзэл баримтлалын танилцуулга сэтгэл хөдлөлийн ядаргаа, түүний шинж чанар; хандах хандлагыг тодорхойлох мэргэжил; шинж тэмдгийн шинжилгээ шатах, сэтгэл ханамжгүй байдлын эх үүсвэрийг тодорхойлох мэргэжлийн үйл ажиллагаа; түвшин буурах багш нарын сэтгэл хөдлөлийн ядаргаа.

Бид ажлаа эхлүүлж байна сургалтын хурал. Ямар ч сургалтажил мэргэжил өөрийн гэсэн дүрэмтэй. Би хүн бүрийг идэвхтэй ажиллах, санал болгож буй дасгалуудад оролцох, зөвхөн өөрийнхөөрөө ярихыг урьж байна нүүр царай: Би бодож байна”, бие биенээ анхааралтай сонс.

Бидний хичээлийн зарчим "Надад хэл, би мартъя"

Надад үзүүлээрэй, би санах болно

Та намайг оролцуул, би ямар нэг зүйлийг ойлгож, сурах болно."

Хүн сурдаг:

Сонссон зүйлийн 10%

Түүний харж байгаа зүйлийн 50%

Өөрийнхөө туулсан зүйлийн 70% нь,

Тэр өөрөө хийдэг зүйлийн 90%.

Асуудал багш нарын сэтгэл хөдлөлийн ядаргаа. Багшийн мэргэжил, сурган хүмүүжүүлэгч (өөр замаар - зүрх, мэдрэлийн ажил, өдөр бүр, цагийн зардал шаарддаг сэтгэцийн хүч чадалболон эрчим хүч. Судалгаанаас үзэхэд мэдээллийн төлөөлөгчид мэргэжилаажмаар шинж тэмдгүүдэд өртөмтгий байдаг сэтгэл хөдлөлтэйядрах ба сүйрэл - хам шинж сэтгэл хөдлөлийн ядаргаа.

Сүүлийн жилүүдэд хадгалах асуудал сэтгэцийн эрүүл мэнд багш нарялангуяа хамааралтай болсон. Орчин үеийн ертөнцтүүнийг заадаг дүрэм: эцэг эхийн хувь хүнд тавих шаардлага нэмэгдсэн багш, боловсролын үйл явцад түүний үүрэг. Боловсролын тогтолцоонд ч өөрчлөлт гарч байна баар: ажилд бүтээлч хандлага, шинийг санаачлахыг дэмждэг, төслийн үйл ажиллагаа, боловсролын технологи.

Зөвхөн хичээлийн ачаалал нэмэгдээд зогсохгүй мэдрэлийн систем ч үүнийг дагаад нэмэгддэг. сэтгэцийн стрессзан чанар, хэт их ажил. Төрөл бүрийнхэт ачааллыг олон тоогоор улам хүндрүүлдэг айдас: хаягдахаас айх, дэмжлэг олохгүй байх; байхаас айдаг мэргэжлийн бус; хяналтаас айдаг.

Орчин үеийн мэдээллээс харахад "сэтгэцийн шатах"биеийн төлөв байдлыг илэрхийлдэг, сэтгэл хөдлөлтэйболон сэтгэцийн ядаргаа, илэрдэг нийгмийн мэргэжил. Энэ синдром нь гурван үндсэн шинж чанартай байдаг бүрэлдэхүүн хэсгүүд:

сэтгэл хөдлөлийн ядаргаа,

Хувь хүнгүй болох (үнэмшил)

Бууруулах мэргэжлийн ололт амжилт.

Доод сэтгэл хөдлөлтэйядрах нь мэдрэмжийг илэрхийлдэг сэтгэл хөдлөлтэйөөрийн ажлаас үүдэлтэй хоосон байдал, ядрах.

Хувь хүнгүй болох нь ажил, хөдөлмөрийн объектод эелдэг хандлагыг илэрхийлдэг. IN нийгмийн салбарХувь хүнгүйжүүлэх нь үйлчлүүлэгчдэд мэдрэмжгүй, хүнлэг бус хандлагыг агуулдаг. Тэдэнтэй харилцах нь албан ёсны, хувийн шинж чанартай болж, үүсэх сөрөг хандлага нь эхлээд далд шинж чанартай байж болно. дотооддооцаг хугацааны явцад гарч, зөрчилдөөнд хүргэдэг цочромтгой цочромтгой байдал.

Бууруулах - ажилчдын дунд ур чадваргүй байх мэдрэмж төрж байна мэргэжлийн талбар, үүнд бүтэлгүйтлийн тухай ойлголт.

1. Дасгал хийх "Наполеоны поз"Оролцогчдод гурвыг харуулав хөдөлгөөн: гараа цээжин дээгүүр давж, гараа урагш сунган алгаа дэлгэж, гараа зангидсан. Тушаалаар хөтлөгч: "Нэг хоёр гурав!", оролцогч бүр гурван хөдөлгөөний аль нэгийг нь бусадтай зэрэг харуулах ёстой (та аль нь дуртай). Зорилго нь бүхэл бүтэн бүлэг эсвэл ихэнх оролцогчид ижил хөдөлгөөнийг харуулах явдал юм. Сэтгэгдэл хөтлөгч: Энэ дасгал нь таныг ажиллахад хэр бэлэн байгааг харуулдаг. Хэрэв олонхи нь алгаа харуулсан бол тэд ажиллахад бэлэн, нэлээд нээлттэй байна гэсэн үг юм. Нударгууд нь түрэмгий байдлыг харуулдаг, Наполеоны дүр төрх нь зарим нэг хаалттай эсвэл ажиллах дургүй байдаг.

2. "Зөгнөлт цэцэг".

3. “Харилцааны тойруулга” дасгал

Тойрог дахь оролцогчид удирдагчийн хэлсэн хэллэгийг үргэлжлүүлнэ.

“Би хайртай...”, “Намайг аз жаргалтай болгодог...”, “... үед би гунигтай байдаг...”, “... үед би уурладаг”, “... үед би өөрөөрөө бахархдаг”

4. Дасгал хийх "шат"

Зорилтот: амьдралын тодорхой үе шатанд байгаа хувь хүн гэдгээ ухамсарлах, мэргэжлийн үйл ажиллагаа. Бүх оролцогчдод сургалтШатны бүдүүвч зураг бүхий ухуулах хуудас тараасан бөгөөд та бүхэн үүнийг сайтар шалгаж, өнөөдөр шат дээр байрлах газраа тэмдэглэхийг хүсч байна. Дасгал ахих тусам сургагч багш оролцогчдоос асууна асуултууд:

Бодоод, хариул, чи дээшээ явж байна уу, доошоо явж байна уу?

Та шатан дээрх байрлалдаа сэтгэл хангалуун байна уу?

Таныг оргилд гарахад юу саад болж байна вэ?

Таныг дээш ахихад саад болж буй шалтгааныг арилгаж чадаж байна уу?

5. Мөөг нь өссөн байна. Дасгал хийх "Угаалгын машин". Бүх оролцогчид бие биенийхээ эсрэг хоёр эгнээнд зогсож байна. Эхний хүн болдог "машин", сүүлчийн - "хатаагч". "Машин"зэрэглэлийн хооронд алхаж, хүн бүр түүнийг угааж, илж, болгоомжтой, зөөлөн үрнэ. "хатаагч"түүнийг хатаах ёстой - түүнийг тэврээрэй. Өнгөрсөн "угаах"болох "хатаагч", мөрийн эхнээс дараагийнх нь ирдэг "машин".

6. Дасгал хийх "Дэс дарааллаар нь тараах"

Зорилтот: оролцогчдод хүргэх сургалтсэтгэцийн эрүүл мэнд, бүтээлч үйл ажиллагааг хадгалахын тулд нийгмийн үүргийг өөрчлөх чадварын ач холбогдол; өөрийн "би"-ийн талаархи мэдлэг. Багш нарын хувьддарааллаар нь хуваарилахыг санал болгож байна (тэдний бодлоор ач холбогдлын дарааллаар)дараачийн гүйлгэх:

Нөхөр (эхнэр)

Найз нөхөд, хамаатан садан

Хэсэг хугацааны дараа оновчтой хуваарилалтын хувилбарыг санал болго жагсаалт:

2. Нөхөр (эхнэр)

5. Найз нөхөд, хамаатан садан

Дараа нь оролцогчдоос олж авсан үр дүнгээ эргэцүүлэн бодохыг хүснэ.

7. Дасгал хийх "Таашаал"

Өдөр тутмын сэтгэцийн эрүүл ахуйн нийтлэг хэвшмэл ойлголтуудын нэг нь гэсэн санаа юм хамгийн зөв замамрах, сэргээх нь бидний хобби, дуртай үйл ажиллагаа, хобби юм. Ихэнх хүмүүс 1-2 хоббитой байдаг тул тэдний тоо ихэвчлэн хязгаарлагдмал байдаг. Эдгээр үйл ажиллагааны ихэнх нь шаардлагатай байдаг онцгой нөхцөл, цаг хугацаа эсвэл тухайн хүний ​​өөрийнх нь төлөв байдал. Гэсэн хэдий ч амрах, сэргээх өөр олон боломж бий. Оролцогчид сургалтЦаасан хуудас тарааж, тэдэнд таашаал авчирдаг өдөр тутмын 5 үйлдлийг бичихийг хүснэ. Дараа нь таашаалын зэрэглэлээр нь эрэмбэлэхийг санал болгож байна. Дараа нь тайлбарла багш нар, энэ нь ашиглаж болох нөөц юм" түргэн тусламж"хүч чадлыг сэргээх.

8. Цэцэг босоод ирэв. Дасгал хийх "Гар барих" Зорилтот: Бүлгийн гишүүдийг идэвхжүүлэх, анхны холбоо тогтоох. Багш аабүлгийн гишүүдэд санал болгож, өрөөг тойрон эмх замбараагүй хөдөлж байна (эсвэл хоёр тойрогт дотор болон гадаа) мөн хэн нэгэнтэй уулзахдаа санал болгосны дагуу сайн уу гэж хэлээрэй арга зам: толгой дохих, алга, өсгий, нуруу, мөр, өвдөг, агаараар үнсэх, тэврэх.

9. Дасгал хийх "Цасан хүн"Тэргүүлж байна: Босоод цасан хүн болон хувирцгаая - "Бид хөлдөх болно". Санал болгосон "хөлдөх"аль болох их. Сэтгэл зүйч оролцогчдын заримд хүрч, гарны булчингууд хэр хэцүү болсныг шалгана. Тэгээд нар гарч, манай цасан хүн хайлсан гэж мэдээлдэг. Зэрэг шалгадаг "гэсгээх": удирдагчийн өргөсөн оролцогчийн гар ямар ч хурцадмал байдалгүйгээр чөлөөтэй унана. Тэргүүлж байна: Хайлсан цасан хүн байх нь хичнээн тааламжтай байдгийг анхаарч, тайвшрах, амар амгалан байх эдгээр мэдрэмжийг санаж, хурцадмал нөхцөлд энэ туршлагыг ашигла.

10. Дасгал хийх "Танд машины аль хэсэг нь санагдаж байна?"

11. Дасгал хийх "Давуу ба сул талууд"Зааварчилгаа. Нэг өнгийн цаасан дээр ажлынхаа сул талыг, өөр өнгийн цаасан дээр ажлынхаа давуу талыг бичих хэрэгтэй.

Оролцогчид бичиж, дараа нь мод дээр өөрсдийн давуу болон сул талуудыг ээлжлэн хавсаргана. Оролцогч бүр бичсэн зүйлээ дуугардаг. Үүний дараа эргэцүүлэн бодох дасгал хийдэг. Оролцогчид юу болсныг илүү их хэлэлцдэг - давуу талууд сурган хүмүүжүүлэхүйл ажиллагаа эсвэл сул тал - яагаад. Хүлээгдэж буй үр дүн: багш нар харах ёстойАжилд илүү олон давуу тал байсаар байгаа бөгөөд ажил хийдэг гэсэн дүгнэлтэд хүрээрэй багш хэцүү, гэхдээ тааламжтай. Мөн бүх талыг нь хар сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаа, бэрхшээл гэдгийг ойлгоорой багш нар адилхан.

1. Боломжтой бол сөрөг талыг шууд хаяж сур. сэтгэл хөдлөл, мөн тэдгээрийг психосоматик руу шилжүүлж болохгүй. Үүнийг хүүхэд асрах орчинд яаж хийх вэ? цэцэрлэг:

Чанга дуулах;

Хурдан босоод эргэн тойрон алхах;

Самбар эсвэл цаасан дээр ямар нэг зүйлийг хурдан бөгөөд огцом бичих, зурах;

Цаасан дээр зураад үрчийгээд хая.

2. Хэрэв та нойрны эмгэгтэй бол шөнийн цагаар зохиол биш шүлэг уншихыг хичээ. Шинжлэх ухааны судалгаагаар яруу найраг, зохиол хоёр эрч хүчээрээ ялгаатай, яруу найраг хэмнэлтэй ойр байдаг. Хүний биемөн тайвшруулах нөлөөтэй.

3. Орой бүр шүршүүрт орж, өнгөрсөн өдрийн үйл явдлын талаар ярилцах, "угаах"Учир нь ус нь эрчим хүчний хүчирхэг дамжуулагч байсаар ирсэн.

4. Одоо сэргэж эхлээрэй, дараа нь бүү хойшлуул!

13. Сургаалт зүйрлэл. "МИНИЙ ХҮСЛИЙН БИЕЛЭЛТ"

Сайн уу сайн уу! Би Бурхантай ярьж болох уу?

Сайн уу? Холбож байна!

Сайн уу, сэтгэл минь! Би чамайг анхааралтай сонсож байна!

Эзэн минь, би Танаас гуйж байна, миний хүслийг биелүүлээрэй!

Мэдээжийн хэрэг, хонгор минь, юу ч байсан! Гэхдээ эхлээд би чамайг хэлтэстэй холбоно

хүслийг биелүүлсэн: өмнө нь ямар алдаа гаргаснаа ойлгохыг хичээ!

биелэгдсэн хүслийн хэлтсийн оператор”... Хүлээж байна...

Мэндчилгээ! Юу мэдмээр байна?

Сайн уу? Их Эзэн намайг чам руу дахин чиглүүлж, өмнө нь ингэж хэлсэн

шинэ хүслээ тавь, хуучин хүслээ сонсоход таатай байх болно.

Би ойлгож байна, нэг минут л ... Өө, энд байна! Сэтгэлийн бүх хүсэл. Чи сонсох уу?

Тийм ээ, болгоомжтой.

Сүүлчийнхээс эхэлье жилийн:

1) Би энэ ажлаас залхаж байна! (биелсэн: "Би ажлаасаа залхаж байна!")

2) Нөхөр маань анхаарал хандуулдаггүй! (биелсэн: "төлбөр төлдөггүй!")

3) Өө, би мөнгө авмаар байна! (биелсэн: бага мөнгө)

4) Найз охид бол тэнэг юм! (хийсэн : тэд тэнэг)

5) Би ядаж байр авмаар байна! ( биелсэн: 10 давхарт маш доор

дээвэр, дээвэр нь гоожиж байна. Тэр "ямар нэгэн төрлийн" гэж асуув)

6) Би ядаж жижиг машин авмаар байна! (биелсэн: сэгсгэр жилийн "Запорожец" авах)

7) Өө, ядаж амралтаараа яваарай, ядаж хаа нэг газар ( биелсэн: хадам ээжийн дача руу,

түүнд зүгээр л хөдөлмөр хэрэгтэй)

За энэ юу вэ, хэн ч чамд цэцэг өгөхгүй юу? (биелсэн: өгөхгүй)

Үргэлжлүүлэх үү? Эндээс нэг жилийн хугацаанд уншихад үнэ цэнэтэй зүйл байна!

Үгүй ээ, би бүгдийг ойлгож байна! Миний дуудлагыг Бүтээгчид шилжүүлээрэй!

Эзэн минь, би бүгдийг ойлгосон! Одоо би сайн бодохыг хүсч байна. Та дараа над руу залгаж болох уу?

Утсаар инээд...

Мэдээж хайрт Сүнс минь... Хэзээ ч байсан!

14. Дараагийн дасгал руу жигд шилжинэ "Хүсэл бүхий цэцэг" (цэцгэн дээр хүслээ бичээд усанд хийнэ).

15. Хамтын ажиллагааны мод (гараа зурж, хайчилж, хамт олондоо хүслээ бичиж, хамтын ажиллагааны модонд наа).

16. Тусгал.

Анхаарал тавьсанд баярлалаа! Өөрсдийгөө алгадацгаая Сайн ажил. Амжилт, аз жаргал хүсье!

Ольга Князева
Мэргэжлийн ядрахаас урьдчилан сэргийлэх практик дасгалууд

Мэргэжлийн ядаргаа нь цаг хугацааны явцад хөгжиж буй "хүн-хүн" систем дэх сэтгэл хөдлөлийн хүнд хэцүү эсвэл хурцадмал харилцааны улмаас хувь хүний ​​​​хэв гажилт юм.

Шатах үр дагавар нь сэтгэлзүйн эмгэг, хувь хүний ​​​​шинэ сэтгэлзүйн (танин мэдэхүйн, сэтгэл хөдлөл, сэдэл, хандлагын) өөрчлөлтөд хоёуланд нь илэрч болно. Аль аль нь хүний ​​нийгэм, сэтгэлзүйн эрүүл мэнд, түүний гүйцэтгэл, бүтээмжид шууд чухал үүрэгтэй хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа. Шатах нь зөвхөн бусад хүмүүсийн төлөв байдалд төдийгүй өөрийн сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмжийг бууруулдаг.

Шатах нь харьцангуй тогтвортой нөхцөл боловч зохих дэмжлэгтэйгээр үүнийг засах боломжтой.

Мэргэжлийн үйл ажиллагааны аль ч үе шатанд шатаах синдром үүсэх магадлал нь хөгжүүлэх шаардлагатай байгааг харуулж байна урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээЭнэ нь ядрах эрсдлийг бууруулж, түүний сөрөг үр дагаврыг саармагжуулахаас гадна ажилчдын мэдрэлийн болон сэтгэцийн чадавхийг сэргээхэд хувь нэмэр оруулах болно.

Шатах синдромыг даван туулахад чиглэсэн үйлдлүүд нь өөртөө болон гадны мэргэжлийн тусламжийг хоёуланг нь хамардаг. Эхний тохиолдолд "шатсан" ажилчид сэтгэлзүйн стрессийн шинж тэмдгийг таньж, түүнийг удирдаж сурах хэрэгтэй өргөн хамрах хүрээөөрийгөө зохицуулах арга техник, ажил дээрх стрессийн анхны шинж тэмдгүүдийг даван туулах. Хэрэв ийм бие даасан тусламж хангалтгүй бол мэргэжлийн тусламж шаардлагатай болно. Энэ тохиолдолд мэргэжилтнүүдийг татан оролцуулах хэрэгтэй.

"Шатаж байгаа" хүмүүст мэргэжлийн тусламж - сэтгэл зүйн тусламжсэтгэлзүйн энергийн нөөцийг сэргээх, даван туулахад чиглэгддэг сөрөг үр дагавармэргэжлийн стресс. Үүнийг хөнгөвчилдөг янз бүрийн төрөлнийгэм-сэтгэл зүйн болон захиргаа-корпорацын дэмжлэг, буулгах, нөхөн сэргээх сургалт, аж ахуйн нэгжийн амралт, эрүүл мэндийн өдрүүд гэх мэт.

Өөрийнхөө болон эргэн тойрныхоо хүмүүст тохиолдож буй үйл явдлуудад "сэтгэлийн мэдрэмжгүй байдал" болон үл тоомсорлох, ядарч туйлдахыг хүсдэггүй хүмүүс амьдрал, ажлын стрессийг даван туулах хувийн нөөцөө нэмэгдүүлэх, идэвхжүүлэхэд анхаарах хэрэгтэй.

Ажилчдад эрүүл, тэнцвэртэй амьдрахад нь туслах зорилготой урьдчилан сэргийлэх хөтөлбөрүүд нь ядрахаас урьдчилан сэргийлэхэд тусалдаг.

Тэдний зорилго: ядрах синдромоос урьдчилан сэргийлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх, сэтгэцийн эрүүл мэндийг дэмжих.

Даалгаварууд:

Сэтгэцийн болон бие махбодийн хурцадмал байдлыг багасгах;

Сөрөг туршлагыг эерэг сэтгэл хөдлөлийн байдалд шилжүүлэх;

Дотоод сэтгэлийн хүч чадлыг хөгжүүлэх, амьдралын эгзэгтэй нөхцөл байдлыг аюулгүйгээр даван туулах чадварыг хөгжүүлэх;

Дотоод тогтвортой байдал, өөртөө итгэх итгэлийг олж авахад туслах;

Сэтгэц-сэтгэл хөдлөлийн төлөв байдлыг өөрийгөө зохицуулах чадварыг бий болгох, хувийн асуудлыг засах;

Өөрийгөө үнэлэх чадварыг оновчтой болгох;

Эерэг сэтгэлгээг бий болгох (өөрийгөө ойлгох, хүрээлэн буй бодит байдлын талаархи ойлголт).

Сэтгэл санааны ядаргаа бол өвчин, онош биш (хэдийгээр эсрэг байр суурьтай ч гэсэн өгүүлбэрээс хамаагүй бага. Тиймээс үүнтэй эрт тэмцэж эхлэх тусам илүү үр дүнтэй, ирээдүйтэй байх болно. Мөн сэтгэл санааны ядаргаагаас урьдчилан сэргийлэх нь бүр дээр юм. Сонирхолтой харилцаа холбоо нь амьдрал, урлаг, хөгжим, уран зохиол, байгаль, хошин шогийг чимэглэж, баяжуулдаг.

1. “Хог шанага” дасгал

Зорилго: сөрөг мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлөөс ангижрах.

Өрөөний голд бэлгэдлийн хогийн сав байрлуулсан. Оролцогчид яагаад хүнд хогийн сав хэрэгтэй вэ, яагаад үүнийг байнга хоослох хэрэгтэйг тунгаан боддог.

Сэтгэл зүйч: "Амьдралыг ийм хувингүйгээр төсөөлөөд үз дээ: хог аажмаар өрөөг дүүргэх үед амьсгалах, хөдлөх боломжгүй болж, хүмүүс өвдөж эхэлдэг. Мэдрэмжтэй ижил зүйл тохиолддог - бидний хүн нэг бүр хэрэгцээгүй, хор хөнөөлтэй мэдрэмжүүд, жишээлбэл, дургүйцэл, айдас зэрэг хуримтлагддаг. Би хүн бүрийг хуучин шаардлагагүй гомдол, уур хилэн, айдсаа хогийн сав руу хаяхыг урьж байна. Үүнийг хийхийн тулд өөрийн сөрөг мэдрэмжээ цаасан дээр бичээрэй: "Би гомдоод байна ...", "Би ууртай байна ..." гэх мэт.

Үүний дараа багш нар цаасаа жижиг хэсэг болгон урж, хувин руу шидээд бүгдийг нь хольж, хольдог.

2. “Баяртай хурцадмал байдал” дасгал.

Зорилго: илүүдэл хурцадмал байдлыг арилгах

Заавар: "Одоо бид тантай өрсөлдөх болно. Нэг хуудас сонин аваад үрчийгээд бүх стрессээ түүн рүү хий. Хол хаях." Шинжилгээ: - Танд ямар санагдаж байна вэ?

Та хурцадмал байдлаасаа салсан уу?

Дасгалын өмнөх болон дараах мэдрэмжүүд.

3. "Сэтгэлийн болон бие махбодийн хүчтэй стрессийг хурдан арилгах арга"

Зорилго: Булчингийн хурцадмал байдлыг ухамсарлах, тодорхойлох, арилгах; илүүдэл хурцадмал байдлыг тодорхойлох, арилгах, өөрийгөө зохицуулах арга техникийг эзэмших.

Энэ арга нь булчингийн гол бүлгүүдийг сайн дурын хурцадмал байдал, тайвшруулах дасгалуудыг багтаадаг.

"Нисэх" дасгал

Зорилго: нүүрний булчингийн хурцадмал байдлыг арилгах.

Тав тухтай суу: гараа өвдөг, мөрөн, толгой дээрээ сул тавьж, нүдээ аниад тавь. Таны нүүрэн дээр ялаа газардах гэж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Тэр хамар дээр, дараа нь аман дээр, дараа нь духан дээр, дараа нь нүдэн дээр сууна. Таны даалгавар: нүдээ нээхгүйгээр ядаргаатай шавьжийг зайлуул.

"Нимбэг" дасгал

Тав тухтай суу: гараа өвдөг дээрээ сул тавь (алгаа дээш, мөр, толгойгоо доошлуулж, нүдээ аниад. Баруун гартаа нимбэг байгаа гэж төсөөлөөд үз дээ. Бүхэл бүтэн "шахсан" болтлоо аажмаар шахаж эхлээрэй. шүүс. Тайв. Юу мэдэрч байгаагаа санаарай. Одоо нимбэг таны зүүн гарт байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Дасгалыг давт. Дахин тайвширч, юу мэдэрч байгаагаа санаарай. Дараа нь дасгалыг хоёр гараараа зэрэг хий. Тайв. амар амгалан.

"Icicle" дасгал ("Зайрмаг")

Зорилго: булчингийн хурцадмал байдал, тайвшралын байдлыг хянах.

Босоод, гараа дээш өргөөд, нүдээ ани. Өөрийгөө мөсөн бүрхүүл эсвэл зайрмаг гэж төсөөлөөд үз дээ. Биеийнхээ бүх булчинг чангал: дал, мөр, хүзүү, гол, ходоод, өгзөг, хөл. Эдгээр мэдрэмжийг санаарай. Энэ байрлалд хөлдөө Өөрийгөө хөлдөө. Дараа нь нарны халууны нөлөөн дор та аажмаар хайлж эхэлдэг гэж төсөөлөөд үз дээ. Гараа аажим аажмаар сулруулж, дараа нь мөр, хүзүү, бие, хөл гэх мэт булчингууд тайвширч, тайван байдалд байгаа мэдрэмжийг санаарай. Психо-сэтгэл хөдлөлийн оновчтой байдалд хүрэх хүртэл дасгалыг хий.

"Цайз" дасгал

Гараа нурууныхаа ард тавь. Сөрөг сэтгэл хөдлөл нь хүзүүндээ толгойны ар тал, мөрөн дээр "амьдарч" байдаг тул гар, нуруугаа чангалж, сунгаж, мөр, гараа тайвшруул. Гараасаа хурцадмал байдлыг суллана.

Гараа урдаа барь. Сунгах, мөр, гараа чангалах, тайвширч, гараа сэгсрэх (суналтын үед "аз жаргалын гормон" ялгардаг).

Инээмсэглэ! 10-15 секунд нүүрэндээ инээмсэглэл тодруул. Таныг инээмсэглэх үед таны хэвийн байрлалаас олон булчин суларч байна. Инээмсэглэлээс таны биеэр тархах нигүүлслийг мэдэр. Энэ төлөвийг хадгал.

4. "Би нарны туяанд байна" өөрийгөө оношлох дасгал.

Зорилго: өөртөө хандах хандлагын түвшинг тодорхойлох (эерэг-сөрөг, эерэг чанарыг хайх, батлах.

Оролцогч бүр цаасан дээр тойрог зурдаг. Таны нэрийг дугуйланд бичнэ. Дараа нь та энэ тойргоос ирж буй туяаг зурах хэрэгтэй. Энэ нь нар болж хувирдаг. Туяа бүрийн дээр тухайн хүний ​​онцлог шинж чанарыг бичсэн байдаг. Шинжилгээнд цацрагийн тоо (өөрийгөө тодорхой дүрсэлсэн) болон эерэг чанаруудын давамгайлал (өөрийгөө эерэг төсөөлөл) харгалзан үздэг.

5. "Өнөөдөр" дасгал

Зорилго: эерэг сэтгэлгээг хөгжүүлэх, дотоод тогтвортой байдалд хүрэхэд туслах, өөрийгөө програмчлахад суралцах.

Ихэнх тохиолдолд ижил төстэй нөхцөл байдалд амжилтаа "эргэж харах" нь зүйтэй. Өнгөрсөн амжилтууд нь түүний чадвар, оюун санааны, оюун ухаан, сайн дурын салбарт нуугдмал нөөцийн талаар хүнд хэлж, түүний чадварт итгэх итгэлийг төрүүлдэг.

Үүнтэй төстэй сорилтуудтай тулгарсан үеэ эргэн сана.

Хөтөлбөрийн текстийг боловсруулж, үр нөлөөг сайжруулахын тулд "яг өнөөдөр" гэсэн үгийг ашиглаж болно.

"Өнөөдөр би амжилтанд хүрнэ";

"Өнөөдөр би хамгийн тайван, биеэ даасан хүн байх болно";

"Өнөөдөр би авхаалжтай, өөртөө итгэлтэй байх болно";

Үүнийг оюун ухаанаараа хэд хэдэн удаа давтана.

6. "Гайхамшгийн шидэт ой" дасгал.

Заавар: "Одоо бид янз бүрийн гайхамшгууд тохиолддог, үргэлж сайхан, тааламжтай байдаг ид шидийн ой болж хувирах болно. Бид "ой - төгөл" гэсэн зарчмын дагуу хоёр бүлэгт хуваагдаж, хоёр эгнээнд зогсох болно. Бидний гар бол "ойгоор" алхаж буй хүнд зөөлөн бөгөөд зөөлөн хүрэх модны мөчир юм. Одоо та нар бүгдээрээ энэ ид шидтэй, зөөлөн ойгоор алхаж, мөчрүүд толгой, гар, нурууг чинь илбээрэй."

Шинжилгээ: Та "ойгоор" явж байхдаа бүлгийн гишүүдийн сэтгэлийг хөдөлгөж байхдаа юу мэдэрсэн бэ?

Та мод байхдаа ямар мэдрэмж төрж байсан бэ?

Дасгал хийхээс өмнөх болон дараах нөхцөл байдлын талаар бидэнд хэлээрэй

7. Дасгал "Сайн байна!"

Зорилго: багшийн өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг оновчтой болгох, арилгах сэтгэл хөдлөлийн стресс.

Зааварчилгаа. Хоёр тойрог болгон хуваана - дотор болон гадна, бие биенийхээ эсрэг зогс. Дотор тойрогт зогсож буй оролцогчид ололт амжилтынхаа талаар ярих ёстой бөгөөд гаднах тойрогт тэд хамтрагчаа магтаж, "Чи сайн хийлээ - сайн байна!" Сайн байна - хоёр!" гэх мэт хуруугаа нугалж байхдаа. Гадна тойрогт оролцогчид тушаалаар (алга ташилт) нэг алхам хажуу тийшээ хөдөлж, бүх зүйл давтагдана. Дараа нь дотоод болон гаднах тойрог нь байраа сольж, оролцогч бүр магтагчид, сайрхагч нарын оронд байх хүртэл тоглоом давтагдана.

8. “Нөхөрсөг далдуу мод” дасгал.

Хөтлөгч: Алганыхаа тоймыг зурж, нэрээ бич. Дараа нь далдуу модны тойм бүхий цаасыг хамт ажиллагсаддаа дамжуулж, бүгд далдуу модны нэг хуруун дээр өөрийн хүсэл, магтаалыг үлдээгээрэй. Зурвас эерэг агуулгатай байх ёстой.

Хөтлөгч: Эдгээр далдуу мод нь бидний уулзалтын дулаан, баяр баясгаланг авчирч, энэ уулзалтыг бидэнд сануулж, зарим хүнд хэцүү мөчид тусалж магадгүй юм.

9. “Миний батлах” дасгал

Зорилго: эерэг хандлагыг бий болгох, өөрийгөө эерэг төсөөллийг хөгжүүлэх, олж авсан эерэг сэтгэлгээний чадварыг нэгтгэх. Материал ба тоног төхөөрөмж: эерэг мэдэгдэл бүхий картууд - баталгаа.

Зааварчилгаа. Би танд эерэг мэдэгдэл, баталгаа бүхий картуудыг гаргаж авахыг санал болгож байна. Хэрэв та картанд дургүй бол өөрт ойрхон байгаа картыг зурж болно.

Оролцогчид ээлжлэн карт зурж, уншиж өгдөг. Дасгал хийж дууссаны дараа оролцогчид дасгалын талаар ямар сэтгэгдэлтэй байгааг асууж болно. Хүлээгдэж буй үр дүн: эерэг туршлагыг нэгтгэх; эерэг хандлага.

"Багш нарын сэтгэл санааны ядаргаа" сургалт
Зорилго: Боловсролын орчинд багшийн сэтгэцийн эрүүл мэндийг хамгаалах.
Даалгаварууд:
Мэргэжлийн "шаталт" гэсэн ойлголт, түүний шинж чанаруудын танилцуулга.
"Шатах" шинж тэмдгийн илрэлийн дүн шинжилгээ, мэргэжлийн үйл ажиллагаанд сэтгэл дундуур байгаа эх үүсвэрийг тодорхойлох.
Мэргэжлийн "шаталт" хам шинжээс урьдчилан сэргийлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.
Өөрийгөө зохицуулах үндсэн ойлголт, чиг үүргийн талаар ойлголт өгөх.
Сэтгэл хөдлөлийн байдлыг өөрийгөө зохицуулах аргуудыг эзэмшсэнээр сэтгэл хөдлөлийн стрессийг арилгах.
Шаардлагатай тоног төхөөрөмж: МХТ, салфетка, маркер, өнгөт харандаа, навч, бөмбөг, оролцогчдын тоонд зориулсан сандал ашиглах.
Сургалтын явц:
Багш-сэтгэл зүйч: Сайн байна уу, эрхэм багш нар аа! Өнөөдрийн бидний сургалт нь "Шатах синдромоос урьдчилан сэргийлэх" сэдэвт зориулагдсан боловч эхлэхээсээ өмнө бид бие халаалт хийх болно.
Дулаацаарай. "Өөртөө дүн шинжилгээ хийх" дасгал
Заавар: Хуудасны зүүн тал дээр гурван геометрийн дүрсээс (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин) аль нэгийг нь зурж, тухайн дүрсийг таны төлөв байдал, сэтгэл санааг харуулсан өнгөөр ​​будна уу.

Хураангуйг татаж авах

"Салфетка авах" дасгал
Зорилго: амрах, хөгжилтэй, эерэг уур амьсгалыг бий болгох
Заавар: Сургалтанд оролцогчид ерөнхий тойрогт сууна. Сэтгэл зүйч: "Хэрэв танд хэрэгтэй бол салфетка авч өгөөрэй" гэсэн бичигтэй цаасан салфетка тойрон эргэлдэж байна.
Сэтгэл зүйч: "Хүн бүр гартаа салфеткатай юу?" За, одоо эхэлцгээе. Цаашдын ажил эхлэхийн өмнө бид дахин танилцах хэрэгтэй гэж бодож байна. Хэсэг хугацаанд та дунд нэртэй гэдгээ март. Таны гарт хэдэн салфетка байгааг тоолоорой? Одоо би танаас өөрийгөө танилцуулахыг хүсч байна (зөвхөн өөрийгөө нэрээр нь хэлж байна). эерэг шинж чанарууд, таны гарт салфетка байгаатай адил зан чанарын олон тал бий.
- "Гайхалтай!" Одоо сэдэв рүүгээ орцгооё.
Багшийн мэргэжил бол хамгийн их энерги зарцуулдаг мэргэжил гэдгийг бүгд мэднэ. Үүнийг хэрэгжүүлэхэд асар их оюуны, сэтгэл хөдлөл, оюун санааны зардал шаардагдана. Зөвхөн сургалтын ачаалал нэмэгдээд зогсохгүй сэтгэцийн стрессзан чанар, хэт их ажил. Төрөл бүрийн төрлийн хэт ачааллыг олон тооны айдас улам хүндрүүлдэг: хаягдах айдас, дэмжлэг олохгүй байх; мэргэжлийн бус байхаас айх; хяналтаас айдаг.
Энэ байдал нь багш нарын сэтгэл санааны ядаргаанд хурдан хүргэдэг бөгөөд үүнийг "сэтгэл хөдлөлийн ядаргааны синдром" гэж нэрлэдэг. Сэтгэл хөдлөлийн ядаргаа нь архаг стрессийн үед үүсдэг синдром бөгөөд ажил хийдэг хүний ​​сэтгэл хөдлөл, эрч хүч, хувийн нөөцийг шавхахад хүргэдэг.
Сэтгэлийн ядаргааны шалтгаанууд:
Мэргэжлийн чиг үүргээ гүйцэтгэхэд багшийн онцгой үүрэг хариуцлага
Ойр дотны, итгэлтэй харилцаа холбоо, дэмжлэг дутмаг
Ажлын өдрийн ачаалал
Өөрийгөө гутранги үзэл бодол, дэлхий
Сэтгэлийн болон оюуны өндөр ачаалал
Амрах, нийгэмших цаг хангалтгүй
Хэт их зүйлийг өөртөө авч байна их хэмжээнийүүрэг хариуцлага, бусдын тусламж дутмаг.
Нойрны дутагдал
Та нарын олонх нь санал асуулгын хуудсыг урьдчилан бөглөсөн. Үр дүнг харцгаая.
1. Багшлах боловсон хүчин дэх сурган хүмүүжүүлэх уур амьсгал
Нийт оноо: 13
+8-аас +22 хүртэл - дундаж зэрэгнийгэм-сэтгэл зүйн таатай уур амьсгал
Багийн гол бэрхшээлүүд:
багийн ололт амжилт, бүтэлгүйтэл нь багийн гишүүдэд нийцдэггүй
хүн бүр өөрийнхөө үзэл бодлыг хамгийн чухал, нөхдийнхөө санаа бодлыг үл тэвчих зүйл гэж үздэг
нөхдийн амжилт, бүтэлгүйтэл нь тэднийг хайхрамжгүй орхиж, атаархал, бардамналыг төрүүлдэг
ойр дотно харилцаанд хайхрамжгүй хандах, хамтарсан үйл ажиллагаанд сөрөг хандлагыг илэрхийлэх
Хамтдаа ямар нэг зүйл хийхэд багийг өдөөх боломжгүй, хүн бүр өөрийн эрх ашгийн талаар боддог
Баг нь "давуу эрхтэй" гэж мэдэгдэхүйц хуваагдсан; сул доройг үл тоомсорлох
Багийн бүтээлч чадавхийг өөрөө үнэлэх. Оношилгооны үр дүнгээс харахад баг нэлээд бүтээлч байна.
24-47 онооны хүрээ. Баг нь бий болгох боломжийг олгодог чанаруудтай боловч саад бэрхшээлүүд бас байдаг. Хамгийн аюултай зүйл бол айдас юм, ялангуяа багийн гишүүд зөвхөн амжилтанд анхаарлаа төвлөрүүлдэг. Бүтээлч байдлын үндэс болох уран сэтгэмжийг бүтэлгүйтэхээс айдаг. Айдас нь нийгмийн шинж чанартай байж болно - нийгмийн буруушаалтаас айдаг. Ямар ч шинэ санаагайхах, гайхах, бусдад танигдахгүй байх үе шатыг туулдаг. Бусдын хувьд ер бусын шинэ зан байдал, үзэл бодол, мэдрэмжийг буруутгахаас айх нь бүтээлч үйл ажиллагаанд саад учруулж, сүйрэлд хүргэдэг. бүтээлч зан чанар
За, бид аажмаар "сэтгэл хөдлөлийн ядаргаа" руу ойртож байна. Сэтгэлийн ядаргааны 3 үе шат байдаг бөгөөд эдгээр бүх үе шатууд манай багт байдаг. Хичээлийн жил дуусахад багийн бараг тал хувь нь сэтгэл санааны хувьд сүйрсэн байна.
Сэтгэлийн хямрал - 43%
Сэтгэл санааны сүйрэл бол мэргэжлийн ядаргааны эхний шат юм. Энэ нь сэтгэл хөдлөлийн хэт ачаалал, ажлын өдөр дуустал болон дараагийн өдөр хүртэл хүч чадал дутагдах мэдрэмж, үр дүнд нь сэтгэл хөдлөлийн бууралтаар илэрдэг. Ойлголт нь бүдгэрч, мэдрэмжийн хурц байдал алдагдаж, "хоосон" мэдрэмж төрж, эргэн тойрон дахь бүх зүйл, ялангуяа мэргэжлийн үйл ажиллагаанд хайхрамжгүй ханддаг. Энэ үе шатанд ядаргааны хам шинжийг хамгаалах механизм гэж үзэж болно, учир нь энэ нь хүн эрчим хүчний нөөцөө хэмнэж, хэмнэлттэй зарцуулах боломжийг олгодог.
Мэргэжлийн хариуцлагыг бууруулах – 33\% Энэ бол хоёр дахь шат
Дараа нь хамт ажилладаг хүмүүс таныг бухимдуулж эхэлдэг бөгөөд та харилцах сонирхолгүй болно. Хамтран ажиллагсдынхаа дунд "шатаж" эхэлсэн мэргэжлийн хүн зарим үйлчлүүлэгчид эсвэл доод албан тушаалтнуудынхаа талаар үл тоомсорлож, үл тоомсорлодог. Энэ нь ядаргааны хоёр дахь үе шат болох шинж чанаргүй болох шинж чанартай байдаг. Энэ нь хүн хоорондын харилцааны хэв гажилт (хувь хүнгүйжүүлэх) хэлбэрээр илэрдэг. Зарим тохиолдолд негативизм нэмэгдэж, хамт ажиллагсад болон үйлчлүүлэгчидтэйгээ өдөр тутмын харилцаа холбоо тогтооход эелдэг хандлага, мэдрэмж илүү идэвхтэй болдог. Бусад тохиолдолд эсрэгээрээ бусдаас хараат байдал нэмэгддэг. Түүгээр ч барахгүй "шатсан" хүн өөрөө цочромтгой болсон шалтгааныг ойлгодоггүй бөгөөд дүрмээр бол ажил дээрээ эргэн тойрныхоо хүмүүсийг хайж эхэлдэг.
Байхгүй нийгмийн дэмжлэг – 30\%
Хувийн амжилтын бууралт - 28%
Хувийн амжилтыг бууруулах нь гурав дахь шат юм. тэмдэглэв огцом уналтӨөрийгөө үнэлэх, мэргэжлийн ололт, амжилтыг сөргөөр үнэлэх, өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг бууруулах, албан үүргээсээ татгалзах, мэргэжлийн урам зоригийг бууруулах, хариуцлагаас татгалзах, чадвар, хариуцлагыг хязгаарлах хандлагаар илэрдэг. бусдад. Хүн зуршилгүй бол нэр хүндтэй хэвээр үлдэж чадна, гэхдээ түүний эргэн тойронд байгаа бүх зүйл, бүх хүмүүс түүнд хайхрамжгүй ханддаг. Хүмүүстэй харилцах нь таагүй байдлыг үүсгэдэг. Асаалттай сүүлийн шатпсихосоматик урвал, мансууруулах бодис (архи, мансууруулах бодис) хэрэглэх боломжтой.
Мэргэжлийн ядрах үе шатууд:
НЭГДҮГЭЭР - өөрийгөө үнэлэх үнэлэмж буурсан. Үүний үр дүнд хүмүүс арчаагүй, хайхрамжгүй байдалд ордог. Цаг хугацаа өнгөрөхөд энэ нь түрэмгийлэл, цөхрөл болж хувирдаг.
ХОЁРДУГААР - ганцаардал. Сэтгэлийн ядаргаатай хүмүүс бусадтай хэвийн харилцаа тогтоож чаддаггүй.
ГУРАВДУГААР - сэтгэл хөдлөлийн ядаргаа, соматизаци. Сэтгэлийн ядаргаа дагалддаг ядаргаа, хайхрамжгүй байдал, сэтгэлийн хямрал нь бие махбодийн ноцтой өвчинд хүргэдэг - гастрит, мигрень, ихсэх. цусны даралт, синдром архаг ядаргаагэх мэт.
Мэргэжлийн ядаргааны шинж тэмдэг:
зөвхөн оройн цагаар төдийгүй өглөө, унтсан даруйдаа байнгын ядрах мэдрэмж (архаг ядаргааны шинж тэмдэг);
сэтгэл санааны болон бие махбодийн ядаргаа мэдрэмж;
байнга шалтгаангүй толгой өвдөх; байнгын эмгэгүүд ходоод гэдэсний зам;
бүрэн буюу хэсэгчилсэн нойргүйдэл;
байнгын нойрмоглох, нойрмоглох, өдрийн турш унтах хүсэл;
хайхрамжгүй байдал, уйтгар гуниг, идэвхгүй байдал, сэтгэлийн хямрал (сэтгэл хөдлөлийн өнгө аяс бага, сэтгэлийн хямрал);
жижиг, жижиг үйл явдлуудад цочромтгой байдал нэмэгдсэн;
байнга мэдрэлийн хямрал(уур уцаар, архи хэтрүүлэн хэрэглэх, өдөрт татдаг тамхины хэмжээ огцом нэмэгдэх, мансууруулах бодис хэрэглэх);
байнгын туршлага сөрөг сэтгэл хөдлөлгадаад нөхцөл байдалд ямар ч шалтгаан байхгүй (гэм буруутай мэдрэмж, дургүйцэл, ичгүүр, сэжиг, хязгаарлалт);
хэт хариуцлагатай мэдрэмж, "бүтэхгүй" эсвэл "би үүнийг даван туулж чадахгүй" гэсэн байнгын айдас;
амьдрал, мэргэжлийн хэтийн төлөвт хандах ерөнхий сөрөг хандлага ("чи хичнээн хичээсэн ч юу ч бүтэхгүй" гэх мэт).
ажил нь улам хүндэрч, үүнийг хийхэд улам бүр хэцүү болж байгаа мэдрэмж;
ажилтан ажлын хуваарийг мэдэгдэхүйц өөрчилдөг (ажлын цагийг нэмэгдүүлэх эсвэл багасгах); ажлаа гэртээ байнга авч явдаг, гэхдээ гэртээ хийдэггүй;
ашиггүй мэдрэмж, сайжруулалтад итгэх итгэлгүй байх, ажил хийх хүсэл эрмэлзэл буурах, үр дүнд хайхрамжгүй хандах;
чухал, нэн тэргүүний ажлуудыг гүйцэлдүүлэхгүй байх, жижиг нарийн ширийн зүйлд "гацах", ажлын ихэнх цагийг ажлын шаардлагад нийцэхгүй байдлаар автомат болон энгийн үйлдлүүдийг бага буюу ухамсаргүй гүйцэтгэхэд зарцуулах;
хамт ажиллагсдаасаа хол байх
Багш нарын дунд SEV-ийн илрэл (ажлын уртаас хамаарч):
8-11% - 1-ээс 3 жил хүртэл, 10 жилийн туршлагатай багш нарт (боловсролын байгууллагад дасан зохицох; 10-аас дээш жил ажилласан туршлагатай багш нар өөрийгөө зохицуулах тодорхой аргыг боловсруулсан, сэтгэл зүйн хамгаалалт)
22% - 15-20 жил
Ихэнхдээ 5-7, 7-10 жилийн ажлын туршлагатай багш нар байдаг
Сэтгэл зүйч: - Бид сэтгэл санааны ядаргаагаас урьдчилан сэргийлэх арга зам руу шилжихээсээ өмнө бага зэргийн бүтэлгүйтэлд үзүүлэх хариу үйлдлийг судалж, таны хайртай хүмүүсийн талаар илүү ихийг мэдэх болно.
"Сонголт" дасгал
- Та нарийн боовны дэлгүүрт очоод чанамалтай гурилан бүтээгдэхүүн худалдаж авлаа гэж төсөөлөөд үз дээ. Гэхдээ та гэртээ ирээд хоол идэхэд нэг чухал найрлага дутуу байгааг олж мэдээрэй - дотор нь чанамал. Энэ бага зэргийн бүтэлгүйтэлд та ямар хариу үйлдэл үзүүлэх вэ?
1. Гэмтэлтэй гурилан бүтээгдэхүүнээ нарийн боовны цехэд буцааж аваачиж, оронд нь шинийг хүс.
2. Өөртөө "Тийм юм болно" гэж хэлээд хоосон гурилан гурил идээрэй.
3. Өөр зүйл идээрэй.
4. Цөцгийн тос эсвэл чанамалаар түрхэж илүү амттай болгоно.
- Асуултын хариултыг шийдсэн хүмүүсийг холбогдох бичээсийн хажууд байраа эзлэхийг би хүсч байна.
Тайлбар:
Хэрэв та эхний сонголтыг сонгосон бол та сандрахдаа бууж өгдөггүй, таны зөвлөгөөг илүү олон удаа сонсдог гэдгийг мэддэг хүн юм. Та өөрийгөө боломжийн, зохион байгуулалттай хүн гэж хардаг. Дүрмээр бол эхний хариултыг сонгосон хүмүүс удирдагч болох хүсэлгүй байдаг, гэхдээ хэрэв тэд командын албан тушаалд сонгогдвол итгэлийг зөвтгөхийг хичээдэг. Заримдаа та хамт ажиллагсаддаа давуу байдлын мэдрэмжээр ханддаг - та өөрийгөө сэрэмжлүүлэхийг зөвшөөрөхгүй.
Хэрэв та хоёр дахь сонголтыг сонгосон бол та зөөлөн, тэвчээртэй, уян хатан хүн юм. Та нартай харьцахад хялбар бөгөөд хамт ажиллагсад танаас үргэлж тайтгарал, дэмжлэгийг олж чадна. Чи чимээ шуугиан, шуугианд дургүй, гол дүрээ орхиж, удирдагчийг дэмжихэд бэлэн байна. Та үргэлж зөв цагт, зөв ​​газартаа өөрийгөө олдог. Та заримдаа шийдэмгий бус мэт санагдаж болох ч та өөрийн итгэлтэй итгэл үнэмшлийнхээ төлөө зогсож чаддаг.
Хэрэв та гурав дахь сонголтыг сонгосон бол хурдан шийдвэр гаргаж, хурдан ажиллахаа мэддэг (хэдийгээр үргэлж зөв биш ч гэсэн). Та ямар ч асуудалд гол үүрэг гүйцэтгэхэд бэлэн авторитар хүн юм. Хамтран ажиллагсадтайгаа харилцахдаа тууштай, хатуу ширүүн байж, тодорхой, хариуцлагатай байхыг шаарддаг тул ноцтой үйл явдлуудыг бэлтгэх, явуулахад зөрчилдөөн гарч болзошгүй.
Хэрэв та дөрөв дэх сонголтыг сонгосон бол та ердийн бус сэтгэлгээ, шинэлэг санаа, зарим нэг хачирхалтай байх чадвартай хүн юм. Та хамт ажиллагсадтайгаа тоглоомын хамтрагч мэт ханддаг бөгөөд хэрэв тэд таны дүрмээр тоглохгүй бол гомдож магадгүй юм. Та тодорхой асуудлыг шийдвэрлэх хэд хэдэн анхны санааг санал болгоход үргэлж бэлэн байдаг.
Сэтгэл зүйч: - Баярлалаа, эрхэм хамт олон. Одоо би та бүхнийг суудлаа эзлэхийг хүсч байна.
Бусад олон тохиолдлын нэгэн адил живж буй хүмүүсийг аврах нь живж буй хүмүүсийн өөрсдийнх нь ажил юм. Сэтгэл хөдлөлийн ядаргаатай тэмцэхийн тулд тухайн хүн өөрөө "нөхцөл байдлын хохирогч" гэсэн байр суурийг "амьдралынхаа эзэн" гэсэн байр суурь болгон өөрчлөх шаардлагатай бөгөөд түүнд тохиолдсон бүх зүйлд өөрөө хариуцлага хүлээдэг бөгөөд энэ нь өөрөө авчирсан гэсэн үг юм ( эсвэл өөрийгөө авчрахыг зөвшөөрсөн) ийм байдалд . Дараах аргууд тусалж чадна.
Амьсгалын хяналттай
Булчингийн ая, хөдөлгөөнийг хянах замаар
Үгийн нөлөөгөөр
Зураг ашиглах
БИЕИЙГ ЗОХИЦУУЛАХ БАЙГАЛИЙН АРГА
урт унтах,
амттай хоол,
байгаль, амьтантай харилцах,
хөдөлгөөн,
бүжиглэх,
хөгжим.
усанд орох, саун, массаж хийх;
халуун усанд ороххөөстэй;
SPA эмчилгээ.

Физиологийн өөрийгөө зохицуулах:
"Сэтгэлийн өвчин нь биеийн өвчнөөс салшгүй юм." Стрессийн хамтрагч бол булчингийн хурцадмал байдал юм. Булчингийн хавчаар- сөрөг сэтгэл хөдлөл, биелээгүй хүслээс үүдэлтэй хурцадмал байдлын үлдэгдэл үзэгдэл. "Булчингийн хуяг" - энэ нь хэрхэн амрах, өөрөөр хэлбэл стрессийг тайлахыг мэддэггүй хүмүүст үүсдэг. Физиологийн өөрийгөө зохицуулах аргууд:
Төрөл бүрийн сунгалтын болон булчинг тайвшруулах хөдөлгөөнүүд
Усан сан, биеийн тамирын заал, йогийн хичээл гэх мэтээр зочлох.
АМРАХ гэдэг нь бие махбодийн болон оюун санааны дарамтаас хэсэгчлэн эсвэл бүрмөсөн ангижрах арга юм.
Сэтгэл зүйч: - Одоо бид дасгалын тусламжтайгаар сэтгэцийн стрессээ тайлж, тэврэлтийн ертөнцөд орохыг хичээх болно.
"Угаалгын машин" дасгал
Бүх оролцогчид бие биенийхээ эсрэг хоёр эгнээнд зогсож байна. Эхний хүн "машин" болж, сүүлчийн хүн "хатаагч" болно. "Машин" нь зэрэглэлийн хооронд дамждаг, хүн бүр угааж, цохиж, болгоомжтой, болгоомжтой үрж өгдөг. "Хатаагч" үүнийг хатааж байх ёстой - тэврээрэй. "Угаалга" -ыг давсан хүмүүс "хатаагч" болж, дараагийн "машин" нь шугамын эхнээс ирдэг.
Сэтгэл хөдлөлийн өөрийгөө зохицуулах арга замууд:
инээд, инээмсэглэл, хошигнол;
сайн, тааламжтай зүйлийн талаар бодох;
өрөөнд байгаа цэцэг, цонхны гаднах ландшафт, гэрэл зураг болон бусад тааламжтай эсвэл үнэтэй зүйлсийг харах;
цэвэр агаараар амьсгалах;
шүлэг унших;
яг үүнтэй адил хэн нэгэнд магтаал, магтаал илэрхийлэх.
Дуртай зүйлээ хийх нь хобби юм.
"Аз жаргалын түвшин" дасгал.
Зааварчилгаа. Яг одоо юунд талархаж байгаагаа жагсаан бич. Нарлаг өдөр, таны эрүүл мэнд, хайртай хүмүүсийнхээ эрүүл мэнд, орон байр, хоол хүнс, гоо сайхан, хайр, амар амгалан гэх мэт талархалтай бүх зүйл үүнд багтсан эсэхийг шалгаарай. Бүгд даалгавраа гүйцэтгэсний дараа хөтлөгч багш нарын хэн нь хувь заяанд талархаж болох 10 нөхцөл байдлыг олж мэдсэнийг олж мэдэв; хэн тав байна; хэн нь ч биш.
Сэтгэл зүйч: “Би нэг аяга ус үзүүлсэн хоёр хүнд түүхийг сануулмаар байна. Нэг нь: "Тэр хагас дүүрсэн, би үүнд талархаж байна." Өөр нэг нь: "Энэ тал нь хоосон, би хууртагдсан юм шиг санагдаж байна." Эдгээр хүмүүсийн ялгаа нь тэдэнд байгаа зүйл биш, харин байгаа зүйлдээ хандах хандлага юм. Мөн талархах урлагийг эзэмшсэн хүмүүс нүдний шил нь дандаа хагас хоосон байдаг “хууран мэхлэгдсэн” хүмүүсээс бие, сэтгэл санааны хувьд илүү байдаг.”
Сэтгэл зүйч: - Дараагийн арга- энэ бол өөрийгөө гипноз ба өөрийгөө урамшуулах явдал юм.
- Ажлын өдөрт дор хаяж 3-5 удаа өөрийгөө магтах боломжийг ол.
- Өчүүхэн ч гэсэн амжилтанд хүрсэн тохиолдолд өөрийгөө магтаж, сэтгэцийн хувьд хэлэхийг зөвлөж байна.
“Сайн байна!”, “УХААЛАГ!”, “ГАЙХАЛТАЙ АЖИЛЛАСАН!”, “БИ ГАЙХАЛТАЙ ХИЙСЭН!”, “БИ ӨӨРИЙГӨӨ ХАЙРТАЙ ХАЙРТАЙ ВЭ!”
- Өөртөө бэлэг, хөөрхөн гоёл чимэглэл бэлэглээрэй.
"Би өөрийгөө магтдаг ..." дасгал (бөмбөг)
Сэтгэл зүйч: “Эрхэм хүндэт багш нар аа. Одоо бид өөрсдийгөө магтах болно. "Би өөрийгөө ... гэж магтдаг" гэсэн хэллэгийг үргэлжлүүлэх шаардлагатай, гэхдээ эхлэхээсээ өмнө бид бага зэрэг дулаацаж, "... байгаа хүмүүсийг солих" дасгал хийх болно.
Заавар: Би хүн бүрийг тойрог дээр зогсохыг урьж байна. Би ямар нэгэн онцлог шинж чанартай бүх хүмүүст байраа солих (суудлыг солих) санал болгоно. Жишээлбэл, би: "Хүч чадал, эрч хүчээр дүүрэн хүмүүсийг өөрчил" гэж хэлэхэд өөрийгөө энэ ангилалд багтдаг бүх хүмүүс байраа солих ёстой.
- Ихэнхдээ ядарсан мэдрэмж төрдөг.
- Хөгжилтэй, өөдрөг үзэлтэй хүн.
- хэн аз жаргалыг мэдэрдэг
- хэн амралтанд явахыг хүсч байна
"Өөртөө дүн шинжилгээ хийх" дасгал.
Сэтгэл зүйч: - Геометрийн дүрс зурсан цаасаа аваарай. Хуудасны баруун тал дээр гурван геометрийн дүрсээс (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин) аль нэгийг нь зурж, тухайн дүрсийг таны төлөв байдал, сэтгэл санааг харуулсан өнгөөр ​​будна уу. Хэрэв та дасгалын эхэн үетэй харьцуулахад өөр геометрийн дүрс, өөр өнгө сонгосон бол энэ сургалт нь хөх, хар, Хүрэн өнгөулаан, ногоон, шар болж өөрчлөгдсөн.
Хэрэв та тойрог зурсан бол энэ нь харилцааны салбарт ахиц гарч, бусадтай амархан харилцаж чадна гэсэн үг юм.
Хэрэв энэ нь дөрвөлжин бол та оюуны хүрээний өсөлтийг мэдэрч, өөрийгөө боловсролд үр дүнтэй оролцож чадна.
Хэрэв гурвалжин байгаа бол та сурган хүмүүжүүлэх салбарт өсөлттэй байна.
Сэтгэл зүйч: Одоо би авъя шилэн савБи түүнийг чулуугаар дүүргэх болно. Надад хэлээч, сав дүүрсэн үү? (Хариулт: тийм, дүүрэн) Одоо би нэг вандуй авч, агуулгыг нь том саванд хийнэ, бага зэрэг сэгсэрнэ. Вандуй нь чулуунуудын хоорондох чөлөөт зайг эзэлдэг. Одоо сав дүүрсэн үү? (Хариулт: тийм, бүрэн.)
Тэгээд элсээр дүүргэсэн хайрцгийг аваад саванд хийнэ. Мэдээжийн хэрэг, элс нь одоо байгаа чөлөөт орон зайг бүрэн эзэлж, бүх зүйлийг бүрхсэн. Сав дүүрсэн үү? (Тэд хариулав: тийм ээ, энэ удаад дүүрэн байна.) Дараа нь би ширээн доороос аяга ус гаргаж ирээд хамгийн сүүлийн дусал хүртэл саванд хийж, элсийг дэвтээв.
Сэтгэл зүйч: -Банк бол таны амьдрал гэдгийг одоо ойлгоосой гэж хүсч байна. Чулуу бол таны амьдралын хамгийн чухал зүйл: гэр бүл, эрүүл мэнд, найз нөхөд, үр хүүхэд - бусад бүх зүйл алдагдсан ч таны амьдралд шаардлагатай бүх зүйл бүрэн бүтэн хэвээр байх болно.
Вандуй бол таны хувьд чухал зүйл болсон: ажил, гэр, машин.
Элс бол бусад бүх зүйл, жижиг зүйл юм.
Хэрэв та эхлээд лонхтой элсээр дүүргэх юм бол вандуй, чулууг байрлуулах зай үлдэхгүй. Мөн таны амьдралд бүх цаг зав, бүх хүчээ жижиг зүйлд зарцуулдаг бол хамгийн чухал зүйлд орон зай үлдэхгүй.
Өөрийгөө аз жаргалтай болгодог зүйлээ хий: хүүхдүүдтэйгээ тоглож, хань ижилтэйгээ цагийг өнгөрөөж, найзуудтайгаа уулз. Ажил хийх, гэрээ цэвэрлэх, машинаа засах, угаах цаг үргэлж их байх болно. Юуны өмнө чулууг, өөрөөр хэлбэл амьдралын хамгийн чухал зүйлсийг шийдвэрлэх; тэргүүлэх чиглэлээ тодорхойл: үлдсэн хэсэг нь зүгээр л элс.
Та ус ямар ач холбогдолтой вэ? Чиний амьдрал хэчнээн завгүй байсан ч хоосон хонох орон зай үргэлж байдгийг батлахын тулд би үүнийг хийсэн юм.
Сэтгэл зүйч: - Эцэст нь хэлэхэд би та нарт хэлмээр байна, өөртөө анхаарал тавь! Анхаарал тавьсанд баярлалаа!